Abiznis

Stigle 73 prijave potraživanja prema ovoj kompaniji

Formiran odbor povjerilaca Vektre Jakić u stečaju: Prijavljeno 130 miliona eura potraživanja

Najveći dug od 112,8 miliona eura je prema OTP banci, a Poreskoj upravi duguju 13,1 milion

Formiran odbor povjerilaca Vektre Jakić u stečaju: Prijavljeno 130 miliona eura potraživanja Foto: Mina
PobjedaIzvor

Do juče su, iz trećeg puta, izabranom stečajnom upravniku u postupku protiv Vektre Jakić Draganu Popoviću stigle 73 prijave potraživanja prema ovoj kompaniji, čija ukupna vrijednost prelazi 130,4 miliona eura – kazao je Popović na jučerašnjem sastanku povjerilaca u Privrednom sudu.

Najviše potražuje OTP banka, koja je razlučni povjerilac i to 112,8 miliona eura, dok je Poreska uprava prijavila 13,1 milion eura, od čega je preko pola miliona za poreze i doprinose obezbijeđeno hipotekom na imovini i zalogom na vozilima. Lovćen osiguranje potražuje 333,2 hiljade, Vektor sistem sekjuriti 218,6 hiljada, Elektroprivreda 188,8 hiljada, Opština Pljevlja 119,4 hiljade, pljevaljska Čistoća i Vodovod 91,7 hiljada, odnosno 73,1 hiljade, kompanija Glečer Herceg Novi 40 hiljada, Magma iz Podgorice 31,6 hiljada eura, Centralna banka Crne Gore 15,3 hiljade, Ljetopis Automotive 12,6 hiljada, a Zetatrans 5,9 hiljada eura. Popoviću je stiglo i pedesetak prijava zaposlenih u ovoj kompaniji čija potraživanja prelaze 300 hiljada eura.

Na jučerašnjem sastanku je izabran i tročlani odbor koji čine predstavnici Poreske uprave, Lovćen osiguranja i kompanije Glečer, koja, kako je kazao vlasnik Dragan Vučković, šest godina sa Vektrom Jakić vodi spor. Oni bi, između sebe, trebalo da odrede predsjednika odbora, a ročište za ispitivanje potraživanja trebalo bi da bude održano za desetak dana. Do tada bi, kako zakon nalaže, trebalo da bude sačinjena konačna lista priznatih i osporenih potraživanja i usvojena na ispitnom ročištu.

Popović je, kako je juče saopštio, utvrdio ekonomsko-finansijski položaj Vektre Jakić i ocijenio da ne postoje opravdani razlozi za nastavak poslovanja, kao i da se eventualna reorganizacija preduzeća ne može sprovesti.

Stečaj u kompaniji Dragana Brkovića Vektri Jakić otvoren je krajem prošle godine na zahtjev Poreske uprave. Inicijalno je za upravnicu izabrana Brankica Mosurović, pa Miloš Popović, ali kako su oboje tražili da ih Privredni sud razriješi te dužnosti, iz trećeg puta je imenovan Dragan Popović. Miloš Popović je svoj zahtjev za razrješenje pravdao preopterećenošću, imajuću i vidu da postupa u više velikih stečajeva. Prema podacima CBCG od prije godinu, račun Vektre Jakić blokiran je na iznos preko 20,7 miliona eura.

Predsjednik Privrednog suda Mladen Grdinić odbio je zahtjev druge kompanije Dragana Brkovića Vektre Boke da se iz postupka koji je Poreska uprava pokrenula za uvođenje stečaja i u ovoj kompaniji, izuzme sudija Nemanja Popović, pa se očekuje da uskoro bude zakazano ročište.

To je četvrti put da je traženo izuzeće u ovom slučaju, s tim što je dva puta taj zahtjev prihvaćen. Zbog penzionisanja sudije Zorana Ašanina, predmet je dospio kod sudije Popovića. Na posljednjem ročištu je zastupnik Vektra Boke Ranko Grbavac kazao da je Brković, preko partnera, obezbijedio 30 miliona eura za namirenje potraživanja OTP banke i Poreske uprave, koja traži stečaj zbog kršenja plana reorganizacije.

SDT je prije dvadesetak dana podigao optužnicu protiv Brkovića, njegovih sinova i Milića Popovića tereteći ih za zloupotrebu ovlašćenja u privredi i pranje novca u Vektra Boki koju je Brković privatizovao 2007. godine. Iz SDT su kazali da postoji sumnja da su prilikom izvršenja plana reorganizacije nezakonito raspolagali sa iznosom od preko pet miliona eura. Brkovići i Popović su 2022. godine proveli u pritvoru nešto više od dva mjeseca, nakon čega ih je Viši sud pustio da se brane sa slobode.

Portal Analitika