“Šta želiš da budeš kad porasteš?” - famozno pitanje na koje smo svi različito odgovarali, a nije bilo strano ni to da odgovor mijenjamo na dnevnom nivou. Od učitelja, profesora, inženjera, ljekara, pa sve do astronauta ili naučnika u nekom svjetskom istraživačkom centru. Ipak, za naše i generacije naših roditelja, bilo je svojstveno da su sva ova perspektivna i ambiciozna zanimanja podrazumijevala godine odricanja, truda, rada, učenja, noći provedenih nad knjigom ili u čitaonici biblioteke.
Danas, kada pogledamo našu djecu, vidimo da su uglavnom na klik od svega što im treba - novih knjiga, audio zapisa lektira, pa sve do tutorijala “kako se pravi najsloženija stvar u univerzumu”. Svijet se ubrzano mijenja, naša djeca maštaju o drugačijim poslovima, a neophodno je da ih, kod kuće i u školi, pripremamo i za ona zanimanja koja danas ne postoje, a koja će za desetak godina biti vjerovatno jedna od najplaćenijih.
Na fonu toga da se sve ubrzano mijenja, da tržište rada odavno nije bilo u deficitu sa nekim zanimanjem kao zanimanjem programera, prije 3 godine pokrenut je obrazovni program u srednjoj elektrotehničkoj školi “Vaso Aligrudić” pod nazivom Elektrotehničar/ka za razvoj veb i mobilnih aplikacija. Priču o tome šta ova djeca sada, uz pomoć profesora, izrađuju i kako neki već zarađuju od svog znanja i stečenih vještina, donosimo u nastavku.
Izrada robota, dronova, aplikacija i sajtova kao svakodnevica srednjoškolaca
Vjerujem da većina nas svoju srednju školu pamti po hiljadama definicija, debelim knjigama sa malo ilustracija, a mnogo detalja, te starim, iskusnim profesorima koje je bilo teško prevariti za jednu nenaučenu lekciju.
Ipak, svijet srednjoškolaca Sare Hodžić i Vasilija Božarića se značajno razlikuje. Sara, učenica trećeg razreda srednje škole, već radi za norvešku IT kompaniju, a Vasilije učestvuje na međunarodnim takmičenjima izrađujući robote koji predstavljaju šta mladi u Crnoj Gori mogu. Oni su, zajedno sa svojim nastavnicima, kreirali i nekoliko veb sajtova koji se danas aktivno koriste. Jedan od takvih je i ZaštoĆutiš.Me - sajt čija je ideja da kroz zanimljiv sadržaj i mogućnosti za pisanje “ispovijesti” privuče što veći broj mladih. To što danas, nakon svega tri godine postojanja ovog smjera, imamo njihove konkretne projekte i aktivne sajtove govori o tome šta je bio cilj osnivanja ovog smjera - da nakon završene srednje škole imamo mlade koji će biti spremni za tržište rada i IT industriju koja će od njih napraviti prave profesionalce.
U školi se trude da im pored redovnih časova i predavanja, obezbjeđuju i radionice kao vannastavne aktivnosti tokom kojih su i nastali njihovi projekti. Po riječima učenika, ipak je tim osnova toga što izrađuju. “Smatram da se moje obrazovanje dosta razlikuje od vršnjaka koji pohađaju druge škole ili smjerove iz razloga što se mi baziramo konkretno na kreiranju veb i mobilnih aplikacija, a većina đaka sa našeg smjera su vrijedni učenici i spremni da usvajaju nova znanja i rade, pa samim tim brzo kreiramo uspješne timove.” - potvrđuje Sara Hodžić.