Zdravlje

Montefarmu duguju 66 miliona eura, predlažu izmjene Zakona o javnim nabavkama

Građani ispaštaju zbog dugotrajnih tendera za kupovinu ljekova

Ukupna dugovanja prema Montefarmu iznose 66.071.827,51 euro, saopšteno je Pobjedi iz te javne apotekarske ustanove.

Ilustracija Foto: Portal Analitika
Ilustracija
PobjedaIzvor

Čestu nestašicu ljekova i medicinskih sredstava zbog koje građani ispaštaju objasnili su sporim i dugotrajnim tenderskim procedurama i naglasili da se Zakon o javnim nabavkama mora mijenjati kako ne bi bilo čekanja na određeni, često u tom trenutku neophodan lijek. Kao jedan od problema je istaknut i taj što Montefarm ne može da nabavlja ljekove direktno od proizvođača, kao što to mogu privatne veledrogerije.

Od ukupnog dugovanja, Fond za zdravstveno osiguranje duguje Montefarmu 19.621.265,16 eura. Prema evidenciji od 30. aprila, osim navedenog duga FZO, postoji i dug Ministarstva finansija na osnovu Odluke Vlade Crne Gore br.04-5486/2 od 12. 11. 2021. g. o proširenju Plana javnih nabavki u iznosu od 43.160.051,04 eura koje su utrošene za nabavku ljekova do marta 2022. Ostali kupci Montefarmu duguju 3.290.511,31 euro.

Ova javna apotekarska ustanova prema svojim dobavljačima ima dug od 33.370.047,34 eura.

''Na osnovu prikazanih podataka pozitivna razlika je 32.701.780,17 eura u korist Montefarma'' kazali su Pobjedi iz te ustanove.

Tekuća potraživanja

Objasnili su da tekuća potraživanja redovno izmiruju u skladu sa dinamikom priliva budžetom opredijeljenih sredstava.

''Apoteke koje posluju u našem sastavu i JZU se redovno snabdijevaju, isporuke su kontinuirane, tenderske procedure na vrijeme završene, te ne postoje nestašice niti obustava dopreme ljekova i medicinskih sredstava prema bilo kojoj javnoj zdravstvenoj ustanovi ili apoteci Montefarma'' odgovorili su iz Montefarma na pitanje Pobjede da li građani trpe posljedice dugovanja koje različite institucije imaju prema njima.

Istaknuto je da su nestašice posljedica kašnjenja isporuka količine koje su ugovorene tenderima, a da su najčešće nastale zbog nepredviđenih situacija u proizvodnji lijeka. Iz Montefarma su kazali da na to ne mogu da utiču i da nestašice ,,u prosjeku ne traju duže od nekoliko dana“.

Zbog dugotrajnog procesa tendera, te normi Zakona o javnim nabavkama, proces nabavke ljekova ovoj ustanovi je usporen i zbog toga često pacijenti, građani i drugi korisnici moraju da čekaju nabavku ljekova i medicinskih sredstava.

Kako je riječ o proizvodima koji često zahtijevaju hitnost, zbog procedure nabavki građani često trpe i nemaju mogućnost liječenja.

Iz Montefarma ističu da su proizvodi koje oni nabavljaju specifični i da u velikom broju slučajeva pacijenti, građani i korisnici ne mogu da čekaju na njihovu nabavku, a moraju zbog papirološke procedure. Sam tender, prema važećem zakonu mora da traje najmanje mjesec dana, a poslije toga idu rokovi za žalbe itd...

''Navedena ograničenja naročito su došla do izražaja tokom pandemije kovid-19 i naš stav je da bi bilo neophodno izvršiti izmjene i skratiti procedure, što iziskuje angažovanje institucija na višim instancama'' kazali su iz Montefarma.

Zbog zakonskih odredbi ta javna apotekarska ustanova odavno ne može da posluje direktno sa proizvođačima i ne nabavlja ljekove na recept direktno od njih.

Zbog toga Montefarm kao državna firma ne može da bude konkurentna sa privatnim veledrogerijama koje imaju mogućnost da posluju direktno sa dobavljačima. Montefarm ne može da utiče na tržište i svaka nabavka je usporena zbog dugotrajnih procedura.

Iz te ustanove je Pobjedi rečeno da su spremni da sugerišu rješenja i aktivno učestvuju u eventualnim izmjenama Zakona o javnim nabavkama u dijelu koji se tiče ljekova i medicinskih sredstava. Na taj način, smatraju u Montefarmu, ubrzala bi se nabavka ljekova i spriječile nestašice, kada bi se omogućilo direktno poslovanje sa velikim farmaceutskim kompanijama.

Benefiti

Sagovornici Pobjede upućeni u ovu problematiku su objasnili da bi se izmjenom Zakona o javnim nabavkama i omogućavanjem da Montefarm posluje direktno sa proizvođačima korigovale, odnosno smanjile i cijene ljekova u Crnoj Gori te da bi građani manje zavisili od privatnika koji formiraju cijene.

Milena Popović-Samardžić, predsjednica Sindikata doktora medicine, je Pobjedi nedavno kazala da se stvaranjem mreže državnih i privatnih zdravstvenih ustanova može povećati dostupnost zdravstvene zaštite i njena pravovremenost.

''Ako se ne uspostavlja na jasnim kriterijumima, dovodi do diskriminacije. Ukoliko nijesu uspostavljeni kontrolni mehanizmi u takvim partnerskim odnosima, otvaraju se vrata potencijalnim zloupotrebama'' istakla je Popović-Samardžić za Pobjedu.

Prema njenom mišljenju, očekivana analiza bi trebala da da odgovor na pitanje da li je povećani odliv novca privatnim zdravstvenim ustanovama bio i opravdan.

Iz Sindikata doktora medicine takođe apeluju i na analizu potrošnje ljekova zbog sve većeg izdvajanja novca za tu svrhu, kako prema Montefarmu tako i prema privatnim apotekama.

Nabavka JJ sondi kasni zbog problema u proizvodnji

Pobjeda je prošle sedmice pisala da u Kliničkom centru već nekoliko mjeseci nemaju JJ sonde kojima se sprečavaju ili liječe zastoji u izlučivanju mokraće iz bubrega i štite njegove funkcije.

Iz Montefarma su kazali da su na vrijeme završili tendersku proceduru nabavke JJ sondi, međutim proizvođač je kasnio sa isporukom usljed određenih tehničkih problema u proizvodnom lancu.

''Sonde očekujemo najkasnije početkom naredne sedmice i biće isporučene KCCG odmah nakon prijema isporuke'' kazali su Pobjedi iz Montefarma.

Prošle sedmice se Pobjedi javila pacijentkinja koja ima problem sa kamenom u bubregu i kojoj je prije četiri mjeseca plasirana sonda zbog čega, kako kaže, ima komplikacije jer nema mogućnost da je zamijeni.

Portal Analitika