Hoteli

INTERVJU: Žarko RADULOVIĆ, predsjednik CTU

Hoteli sada puni, ali su prihodi značajno manji

„I u sezoni i u postsezoni dominiraju individualni dolasci. Organizovanih grupa praktično nema i to je trend koji će se nastaviti, vjerujem, sve do pronalaska vakcine“, naveo je naš sagovornik

Hoteli sada puni, ali su prihodi značajno manji Foto: Pobjeda
Siniša Goranović
Siniša GoranovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Na rezultate turističke sezone je dominantno uticala korona. Ova kriza je iznudila poteze struke kojih smo se strogo pridržavali, dijeleći zajednički cilj da se zaštiti zdravlje stanovništva, a potom i privreda. Otvaranje unutrašnjih, a potom i granica sa drugim državama, samo su bile neminovna posljedica krize koju svijet ne pamti, ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika Žarko Radulović, suvlasnik hotelske grupe Montenegro stars i predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja (CTU).

On je precizirao da je popunjenost crnogorskih hotela „u junu bila zadovoljavajuća, u julu mnogo bolja, a u avgustu, u pogledu popunjenosti, na nivou prošle rekordne godine“. 

- Međutim, uprkos odličnoj popunjenosti, prihodi su značajno manji jer su cijene višestruko niže - naglasio je Radulović

Prema njegovim riječima, najave za postsezonu su optimistične, ali je zbog pandemije koronavirusa teško bilo šta planirati.

„I u sezoni i u postsezoni dominiraju individualni dolasci. Organizovanih grupa praktično nema i to je trend koji će se nastaviti, vjerujem sve do pronalaska vakcine“, naveo je naš sagovornik. 

ANALITIKA: Da li su popunjeni kapaciteti hotela Splendid i, prema najavama, do kada će hotel biti pun?

RADULOVIĆ: Trenutno su popunjeni svi kapaciteti oba hotela koja smo ove godine otvorili, dakle i Splendid rizorta 5* i Montenegro rizorta 4*. Hotel Blue Star nismo otvarali. 

Čak smo juče oborili rekord u broju gostiju iz onih najboljih dana, kada je u hotelu Splendid bilo najviše 750, 780 gostiju - za vikend smo bili u prilici da ugostimo 900 gostiju. Treba imati u vidu činjenicu da smo sva tri hotela gradili sa namjerom da u istom danu mogu da prime nešto preko hiljadu ljudi. Međutim, uz povoljne cijene za odrasle, omogućili smo i besplatan boravak za djecu do 11 godina, a gosti uplaćuju boravak od pet dana i duže.

Vjerujem da je slična situacija i sa drugim hotelima na crnogorskom primorju, to i zvanični podaci potvrđuju ovih dana. 

Do kada će to trajati?! Niko ne zna, ma koliko nam je svima u interesu da to znamo, jer sve diktira pandemija. Vidjeli smo neke primjere u susjedstvu, može biti sve u najboljem redu, a onda preokret i zatvaranje hotela. Ne samo da se nadam, nego smo uložili i maksimalan napor rigorozno poštujući preporuke ljekara da to toga ne dođe, kako bismo na kraju ove odmorišne sezone ostvarili mnogo bolji rezultat od onoga što je bila prognoza u martu ili aprilu ove godine. 

ANALITIKA: Kakva je bila popunjenost hotelskih kapaciteta u Crnoj Gori u junu, julu i prvoj polovini avgusta?

RADULOVIĆ: U junu je bila zadovoljavajuća, u julu mnogo bolja, a u avgustu, u pogledu popunjenosti, na nivou prošle rekordne godine. Međutim, uprkos odličnoj popunjenosti, prihodi su značajno manji jer su cijene višestruko niže.

ANALITIKA: Da li se, nakon otvaranja granica za turiste iz regiona i Rusije, situacija popravila i u kojoj mjeri?

RADULOVIĆ: Odmah je odreagovalo to tržište, čak i u ovoj situaciji kada nema direktnih letova, već umjesto toga u Crnu Goru dolaze letovima preko Istanbula.

Interesovanje je mnogo veće, o tome svjedoči broj dnevnih upita i rezervacija. Gosti žele da zauzmu mjesto nadajući se obnavljanju saobraćaja... 

Generalno, svako otvaranje granica poboljšava sittuaciju, tako da smo već sada na nivou koji spašava avgust mjesec.

ANALITIKA: Kakve su najave (booking) za postsezonu i na koji način bi se postsezona mogla produžiti?

RADULOVIĆ: Najave su optimistične, vlada veliko interesovanje, ali pandemija je nametnula život i rad od danas do sjutra, tako da planirati nešto i na sedam dana je teško, da ne kažem nemoguće.

ANALITIKA: Da li u bookingu za postsezonu dominiraju individualni dolasci u odnosu na organizovane grupe?

RADULOVIĆ: I u sezoni i u postsezoni dominiraju individualni dolasci. Organizovanih grupa praktično nema i to je trend koji će se nastaviti, vjerujem sve do pronalaska vakcine.

ANALITIKA: Da li hotelijeri pripremaju specijalne akcije za period postsezone? Da li Splendid sprema neku posebnu ponudu? 

RADULOVIĆ: Svaki ozbiljan turistički radnik mora da razmišlja o specijalnim popustima, kako bi privukao pažnju i ostvario prihode.

Što se naš tiče, sanitarno higijensko-preventivne mjere se još strožije primjenjuju, ali cijene miruju iako se emitivna tržišta povećavaju i ima uslova za rast.

Od marta živimo u okolnostima bez presedana koje su nepredvidive, u trenutku promjenljive i na koje malo gotovo nimalo ne možete da utičete, aliistovremeno to ne znači da vaša poslovna i strategija mora biti takva. Naprotiv. Učinili smo sve da u mjeri mogućeg odreagujemo proaktivno, a ne reaktivno.

ANALITIKA: Da li je na rezultat turističke sezone presudno uticalo što su dugo bile zatvorene granice prema Rusiji, Srbiji i BiH, odakle tradicionalno dolazi najviše gostiju?

RADULOVIĆ: Na rezultate turističke sezone je dominantno uticala korona. Ova kriza je iznudila poteze struke kojih smo se strogo pridržavali, dijeleći zajednički cilj da se zaštiti zdravlje stanovništva, a potom i privreda. Otvaranje unutrašnjih, a potom i granica sa drugim državama, samo su bile neminovna posljedica krize koju svijet ne pamti.

ANALITIKA: Da li ste saglasni sa ocjenom predsjednika odbora za turizam i ugostiteljstvo PKCG Ranka Jovovića da će oporavak turističke privrede, nakon pandemije COVID 19, potrajati najmanje dvije godine?

RADULOVIĆ: Oporavak će zavisiti od toga kada ćemo izaći iz pandemijskog režima života i rada i zavisno od toga hoćemo li iz korona krize izaći lakše ili teže „ranjeni“. 

Oporavak će trajati u skladu sa tim, odnosno kako kod koga. Licitirati periodom oporavka tipa godinu, dvije ili pet je nezahvalno, jer je jasno da će se turizam i druge privredne grane oporavljati u relativno dugom periodu.

Portal Analitika