Kultura

U Podgoričkoj knjižari predstavljena „Autarija” Žarka Vučinića

I legenda prirodu čuva

Legende nastale u Prošćenskim planinama i u kanjonu Tare, filozofija gorštaka kojih je sve manje među nama, poštovanje i očuvanje prirode – samo su neke od tema o kojima je bilo riječi sinoć, tokom promocije knjige priča Žarka Vučinića “Autarija”, u izdanju Gligorija Dijaka, u Podgoričkoj knjižari u Ulici slobode. 

I legenda prirodu čuva Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

O knjizi su osim autora govorili ilustrator Ilija Nikčević i u ime izdavača Sonja Živaljević, ali i poznavaoci dječje književnosti i čitaoci u publici.

Promociji je prisustvovao i princ Nikola Petrović, koji je izrazio zadovoljstvo svim onim što je čuo, kao i ambijentom Podgoričke knjižare u srcu glavnog grada.

“Knjigu čini pet priča od kojih je svaka satkana od nekoliko manje poznatih legendi, ali i od realnih likova koji postoje, poput jedne djevojčice iz Mojkovca, novinarke, istraživača, pisca. Sve te legende stavljene su u sadašnji kontekst, tako da se svaka od tih priča može desiti i danas, a ta mitska zemlja Autarija može da postoji bilo gdje”, istakao je Vučinić. 

Princ-NIkola

Knjiga je ime dobila po Autarijatima, drevnom ilirskom plemenu, koje je živjelo 400 do 200 godina prije Hrista. Pretpostavlja se da je Tara po njima i dobila naziv”, objasnio je autor naziv knjige.

Knjiga “Autarija” ima i posebnu vrijednost jer je opremljena izvrsnim ilustracijama koje su svaku priču dodatno obojile. Za njih su bili zadužen iIlija Nikčević i Mićo Kadović iz studija “Bad brain”.

Možda nije teško crtati stvari koje gledamo, ali još je lakše crtati one koje ne znamo, jer onda možemo i mi da pustimo mašti na volju. Možemo da dodatno izmaštamo. Bilo je zanimljivo i izazovno ne samo ilustrovanje priča nego i kompletno opremanje, dizajniranje knjige, rekao je Ilija Nikčević.

On je ukazao na činjenicu da su sve knjige Žarka Vučinića lijepo oblikovane i dostojanstvene (trilogija o puhu Đorđu, roman Djevojčica Tara i čarobno drvo, Dendromanija) što je posebno bitno kada je u pitanju književnost za djecu. 

“Najveći problem u ilustrovanju bio je šta izabrati iz mnoštva raznovrsnih motiva koje sadrže priče u Autariji. Međutim, podsjećanje na rad velikog Đorđa Lobačeva pomoglo je da se nađu rešenja tj. mjera u prikazu vila, krilatih konja, junaka... i da se oni u vizuelnom smislu povežu sa prirodom, ispričao je Nikčević.

Sa-promocije-2

“Sve moje knjige se možda mogu označiti kao “društveno korisno štivo”, jer su vezane za poštovanje prirode, prostora koji nas okružuje. Priroda je najveća riznica znanja. Upravo od prirode su učili gorštaci i stvarali filozofiju koja je jako bitna za sve nas. Svjedoci smo nasilja nad prirodom i došli smo do toga da i u našoj, ekološkoj državi građani moraju da idu iz jendog u drugi grad da bi disali čist vazduh. Moramo da se borimo sa tom surovom realnošću, da živimo zajedno sa prirodom, a ne protiv nje. Naše tradicionalno čojstvo i junaštvo danas mora da se pokazuje na drugi način, u novim okolnostima ugrožene sredine. Imamo fenomenalnu prirodu, imamo sjajne ljude, očuvana je dobrota u našem narodu, a ja kao pisac za djecu, i drugi pisci, učimo djecu empatiji, koja se ne odnosi samo na ljude već i na biljke i životinje, čitavu prirodu”, kazao je Vučinić.

Autarija

Podsjetio je na svoje radionice “Priroda, djeca mašta”, koje je posjetilo oko 8.000 mališana iz regiona.

O trorogom divojarcu, triftarima, Ungrevima, vukovima Crne kraljice, pažljivo su tokom promocije slušali i mališani. Mogli su da osjete ljepotu i draž naših legendi, koje, ipak, zahvaljujući piscima poput Žarka Vučinića, ponovo žive i sjaje. Taj sjaj je dragocjen jer svaka legenda, ma koliko izgledala “nemoguća”, krije biserno zrno istine. Zauvijek.

Portal Analitika