Zdravlje

Nepunih pola godine od početka imunizacije protiv HPV virusa, u IJZ zadovoljni odzivom

I među pedijatrima ima antivaksera

U Institutu za javno zdravlje napravili su sistem gdje im svakodnevno stižu podaci iz svih domova zdravlja o broju datih vakcina svakog pedijatra pojedinačno. Na osnovu malog broja vakcinisanih mogu da pretpostave da neki ljekar ima možda negativan stav prema vakcinama

I među pedijatrima ima antivaksera Foto: FOTO: Mediabiro.tv
PobjedaIzvor

Za prvih osam dana ovog mjeseca, otkad je starosna granica za HPV vakcinu produžena do 14 godina, prema podacima Instituta za javno zdravlje, vakcinisano je 189 djevojčica uzrasta od 11 do 14 godina. Tu vakcinu primilo je 237 desetogodišnjakinja i 1.029 od devet godina.

Imunizacija protiv humano papilloma virusa, glavnog uzročnika raka na grliću materice, počela je 26. septembra prošle godine, a prioritetna grupa, prema odluci zdravstvenih vlasti, bile su djevojčice od devet godina.

Direktor Instituta dr Igor Galić kazao je prije nekoliko dana na sastanku sa medijima da su dezinformacije prisutne i kada je u pitanju ova vakcina, te da im najveći problem predstavlja kada one dolaze od zdravstvenih radnika.

Komentarišući navode pojedinih roditelja da su pedijatri često ti koji ih pokolebaju u odluci bilo koje vakcine, prvi čovjek Instituta naglašava da je njih najteže otkriti.

Ćute i ne iznose javno svoje stavove

"Znamo da ima antivaksera među ljekarima, ali ih je najteže otkriti, jer oni o tome ne govore javno već ćute. Znaju da su krivi, ali oni to nikad neće priznati. Nije normalno biti pedijatar a govoriti da vakcina nije dobra. Na skupštinskom odboru je jednom rečeno da je pedijatar koji ne vjeruje u vakcine isto kao sveštenik koji ne vjeruje u Boga. I to je istina", kazao je dr Galić.

On je istakao da su u Institutu napravili sistem gdje im svakodnevno stižu podaci iz svih domova zdravlja o broju datih vakcina svakog pedijatra pojedinačno. Na osnovu malog broja vakcinisanih mogu da pretpostave da neki ljekar ima možda negativan stav prema vakcinama.

Ipak, dr Galić nije želio da komentariše da li su nekog pedijatra zvali na razgovor kako bi objasnili nizak obuhvat.

A kada je u pitanju obuhvat HPV vakcinom, on je, prema podacima Instituta za javno zdravlje, najniži u Baru gdje su vakcinisane svega dvije djevojčice, dok u Šavniku nema imunizovanih.

Nacionalni koordinator za HPV vakcinu, epidemiolog dr Milko Joksimović saopštio je da je najviše vakcinisanih u Beranama njih 59, na Cetinju 42, kao i u Ulcinju 32.

Podgorica se nalazi na sedmom mjestu gdje je vakcinisano samo 29 djevojčica. Isto toliko je i u Rožajama i Danilovgradu. Zanimljivo je i da je u Kolašinu više vakcinisanih djevojčica čak 31 i u Herceg Novom 32.

"Ne postoji obrazac, recimo da je na sjeveru bolje nego na jugu ili obratno tako da smatramo da je najbitnija organizacija u domovima zdravlja", reka je dr Joksimović.

Na pitanje da li postoji mogućnost da se sankcionišu ljekari koji sugerišu roditeljima da ne vakcinišu djecu ili sačekaju sa vakcinacijom, iz Instituta kažu da je adresa Ljekarska komora.

Iz Ljekarske komore ranije su Pobjedi kazali da je kodeksom zabranjena zloupotreba zanimanja od strane ljekara.

Etički prekršaj

"On treba da utiče na razvoj zdravstvenog vaspitanja i kulture stanovništva, djelujući na svom radnom mjestu i u javnom životu, a svako nekritičko objavljivanje i propagiranje nedovoljno provjerenih dijagnostičkih, terapijskih i drugih metoda liječenja, predstavlja etički prekršaj", kazala je ranije predsjednica Ljekarske komore dr Žanka Cerović.

Ona je tada komentarisala postupak vaskularnog hirurga dr Nikole Fatića, koji je u septembru 2021. u jeku epidemije korona virusa pred 50 roditelja na protestu protiv nošenja maski u školama izgovorio stavove koji ne promovišu strogo poštovanje mjera niti vakcinaciju.

Fatić je tada na skupu ispred Ministarstva zdravlja, između ostalog, rekao i da ,,djeca ne treba da nose maske u školama, a građani treba da vjeruju sebi, porodici i svom razumu“. On je aludirajući na vakcinaciju rekao i da ,,smo sada najveći medicinski eksperiment u čovječanstvu, te da pristanak na njega mora da bude dobrovoljan“.

Njegove izjave oštro su osudili i iz Ministarstva zdravlja i Ljekarske komore, ali ne i sankcionisali.

Od aprila HPV vakcinu moguće je primiti i vikendom

Uprkos dezinformacijama kojih i dalje ima kada je u pitanju i HPV vakcina, u IJZ su zadovoljni odzivom koji je od novembra pa do kraja februara bio u padu, ali je opet počeo da raste. Kako kažu, očekuju da će se takav trend nastaviti. A, da bi u tome uspjeli od početka narednog mjeseca vakcinacija HPV vakcinom će se obavljati i vikendom do kraja ove školske godine.

Na kraju školske godine, u zavisnosti od iskazanog interesovanja roditelja, možda ćemo biti i u mogućnosti da napravimo i plan vakcinacije djevojaka starijih od 14 godina (uzrasta 15-18, pa potom 19-26 godina) kroz kampanje sustizanja. O tome ćemo blagovremeno obavijestiti javnost, uz napomenu da vakcinacija nakon 15. godine života daje slabije rezultate i da se sprovodi jedino ako ne ugrožava vakcinaciju primarne ciljne grupe i ne utiče (iz finansijskih razloga) na skrining.

Glavni cilj, poručuje Joksimović, je da se do 2030. godine postigne cilj koji je SZO postavila - da 9 od 10 djevojčica vakcinišemo najkasnije do 15. rođendana, odnosno 90 odsto djevojčica.

Vakcinacija samo jednom dozom

Dr Joksimović je naveo da je Svjetska zdravstvena organizacija krajem prošle godine nakon višegodišnje analize preporučila imunizaciju sa samo jednom dozom HPV vakcine.

"Ovakva preporuka bazirana je na rezultatima studija koji ukazuju da jedna doza vakcine daje sličan ili isti nivo zaštite od infekcija visokorizičnim tipovima HPV-a kao raspored vakcinacije sa dvije ili tri doze. Prateći preporuke SZO, a i po ugledu na države poput Velike Britanije i Australije koje su takođe usvojile ove preporuke, prešli smo na vakcinaciju jednom dozom HPV vakcine za uzrast 9-20 godina", kazao je dr Joksimović.

On je pojasnio da za djecu koja su primila vakcinu tokom 2022. godine neće biti potrebe za drugom dozom jer jedna doza pruža dovoljan nivo zaštite. Takođe, sva djeca koja se vakcinišu ove godine i ubuduće će primati samo jednu dozu.

"Očekujemo da ćemo time dodatno osnažiti proces HPV vakcinacije, jer ovaj pristup pruža značajne prednosti u sprovođenju vakcinacije (jednostavnije zakazivanje, manji broj posjeta zdravstvenom sistemu, lakše prihvatanje vakcinacije) i postizanju većih obuhvata", kazao je dr Joksimović.

Kada vakcinišemo djevojčice zaštitili smo i dječake

Na često pitanje kada će početi vakcinacija dječaka HPV vakcinom, u Institutu za javno zdravlje kažu da nakon prvih godina od uvođenja HPV vakcine gdje se prednost daje vakcinaciji djevojčica (prije svega jer je rak grlića materice prioritet zbog učestalosti, težine bolesti i udjela koji se može spriječiti vakcinacijom), vakcinaciju treba proširiti i pružiti zaštitu i dječacima.

Dr Joksimović naglašava da se vakcinacijom djevojčica štite i dječaci.

On je podsjetio da su HPV infekcije veoma rasprostranjene i u toku života, osam od 10 osoba bude inficirano nekim od tipova ovog virusa. Kod značajnog broja inficiranih, HPV infekcije prelaze u dugotrajne i mogu izazvati genitalne bradavice, kao i rak (kancer) na raznim organima.

"U našoj populaciji od sa HPV-om povezanih kancera, najčešći je rak grlića materice. Više od 90 odsto slučajeva raka grlića materice izazvano je dugotrajnom HPV infekcijom, pa se praktično može reći da raka grlića materice gotovo da nema bez HPV infekcije", naveo je dr Joksimović.

Na osnovu posljednjih oficijelnih podataka Nacionalnog registra za maligne neoplazme u Crnoj Gori, za period od samo godinu, registrovano je 106 novootkrivenih slučajeva raka grlića materice. U istom periodu preminulo je 46 žena od ove bolesti. Trenutno rak grlića materice spada u pet vodećih lokalizacija kada su u pitanju maligne bolesti kod žena u Crnoj Gori.

Portal Analitika