Ekologija

Iković: Uprava Aerodroma treba da ostavi stabla, parking postoji

Čempresi sađeni jer je neko znao da je to izvrstan način sprječavanja i prašine, vrućine i udara vjetra, istakao je Iković

Iković: Uprava Aerodroma treba da ostavi stabla, parking postoji Foto: Preokret za Danilovgrad
Portal AnalitikaIzvor

Na području na kome se planira izgradnja parkinga u okolini Aerodroma Podgorica biće posječeni čempresi, a umjesto njih iz donacije zasaditi donirana stabla maslina.

"Uvijek treba naći umijeće i sačuvati stablo, bez obzira je li tu usađeno ili je prirodno došlo. Znamo da su naše šume prirodne šume, i kad bi se vodili time da su samonikle, i samim tim što su samonikle imaju vrijednost, onda bismo se odnosili prema njima tako da ih sve u što kraćem vremenu uklonimo", kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, ekološki aktivista Vuk Iković.

Iković ističe da je jasno da je zelenilo na svakom aerodromu, u svakom gradu, planski dio dokumentacije, kao što se planira saobraćajna mreža, vodovodna mreža, tako se planira i zelena mreža i zelena infrastruktura.

"Da vas podsjetim da je na tom aerodromu bilo mnogo, mnogo više čempresa nego što ih je danas, i da su uklonjeni upravo širenjem postojećeg parkinga, iako su mogla ta stabla da budu sačuvana, a da postoji zajedno sa njima sačuvati parking. Umijeće je sačuvati stablo", rekao je Iković.

Uprava Aerodroma i uprava grada, smatra Iković, trebali su pokazati širu sliku tako što bi, ističe on, ostavili stabla, a parking, kako kaže, opet postoji.

"Za očekivati je da uprava planira drvorede u pravcu ka aerodromu i od aerodroma ka gradu, jer to je jedan lijep doček i ispraćaj svih onih putnika koji koriste naše aerodrome", istakao je Iković.

Da je postojala želja da se sačuva zelenilo, cijeni Iković, potrebno je bilo samo malo truda da se ono, kako kaže, uklopi u novi projekat.

"Određeni spomenici su nakon Drugog svjetskog rata u Crnoj Gori podizani, brojna stabla su im smetala, ali projektant nije nipošto dozvoljavao da se uklone ta stabla, i to baš stabla čempresa, projektanti to nijesu dozvoljavali bez obzira što se radi o spomeniku palim borcima u Drugom svjetskim ratu. Sada imate zbog parkinga uklanjanje na stotine čempresa. Nebitno jesu li ti čempresu samonikli, ili su sađeni", kaže Iković. 

Čempres, podsjeća Iković, nije izvorna autohtona vrsta Crne Gore, on potiče iz sjeverne Afrike, i tu je kao optimalno stablo za otežane uslove, zemlju koja nije toliko plodna, u okolini aerodroma.

"Ne postoji mogućnost da sada sa bilo kojih 40 sadnica, pa i sadnica maslina, nadomjestite stabla koja imaju 20,30,50 ili više godina. Sadnica je mala, a stablo je nešto što je formirano preko 20 godina. Ne može nekih 40 maslina kojih ćemo zasaditi izvan aerodroma da nadomjesti ono što smo posjekli. Treba nam zeleni, otporan grad, pogotovu ako živimo u gradovima kao što je Podgorica, gdje imamo tropske vrućine i jake udare vjetra, a čempresi sađeni jer je neko znao da je to izvrstan način sprječavanja i prašine, i vrućine i udara vjetra", zaključio je Iković.

Aerodrom Podgorica uklanja deset od 45 samoniklih stabala čempresa, šire parking za putnike
1
Aerodrom Podgorica uklanja deset od 45 samoniklih stabala…
31.03.2025 14:34

 

Portal Analitika