Novi objekat u čiju izgradnju i opremanje je uloženo 130 hiljada eura, otvorili su državni sekretar za šumarstvo i drvnu industriju u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja Milosav Anđelić i direktor Uprave za šume Nusret Kalač.
-Podižemo standarde u opremanju službi u sektoru šumarstva, kako bi bili spremni da efikasnije djelujemo, naročito u kontekstu realizacije novog programa reorganizacije koncepta korišćenja i zaštite našeg šumskog bogatstva, i ovdje na Žabljaku, i širom Crne Gore- , ocijenio je tom prilikom državni sekretar Milosav Anđelić.
On je istakao da je osnovni zadatak stvoriti uslove za domaćinski odnos prema resursima i unapređenje svih funkcija šuma, bez čega nema održivog gazdovanja.
-Šumarstvu moramo vratiti duh posvećenosti rješavanju konkretnih problema kao što su intezivnije pošumljavanje, hitna sanacija opożarnih površina i oštećenih puteva i znatno bolji odnos prema stanovništvu koji żivi na ruralnom podrućju, posebno u segmentu zadovoljavanja uslużnih potreba poljoprivrednih domaćinstava i potreba mikro preduzećima koja se bave drvopreradom-, kazao je Anđelić.
Kroz novi koncept gazdovanja šumama, kako je kazao, definisaće se pravila za podršku preduzetnicima, što će omogućiti da lakše dođu do neophodne sirovine, realizuju nove preduzetničke inicijative i otvore nova radna mjesta.
Posebno je naglašena potreba da se mora imati daleko senzibilniji odnos u gazdovanju šumama u kontaktnim zonama prema Nacionalnom parku Durmitor i da se u periodu povećanog rizika od požara organizuje cjelodnevni nadzor na terenu.
Direktor Uprave za šume Nusret Kalač istakao je da nova upravna zgrada u potpunosti zadovoljava potrebe stručnih službi u toj područnoj jedinici.
Sjednica Koordinacionog tima – nove prijave za bespravne aktivnosti
Nakon ceremonije otvaranja, u novim prostorijama je održana i sjednica međuresorskog koordinacionog tima za suzbijanje bespravnih aktivnosti u šumarstvu. Članovi tima sastavljenog od predstavnika svih nadležnih institucija, upoznati su sa novim konceptom organizacije šumarstva koji će omogućiti daleko kvalitetniji monitoring svih aktivnosti u šumama, a samim tim značajnijem smanjenju bespravnih aktivnosti.
Jedna od tema razgovora na sjednici bio je predlog aktivnosti za sanaciju opožarenih površina u područnoj jedinici Rožaje. Dogovoreno je da prioritet mora biti uklanjanje opožarenih površina i pošumljavanje, a da se u narednom periodu redukuju svi planovi redovnih sječa. Kordinacioni tim je još jednom insistirao na utvrđivanju odgovornosti neposredno zaduženih lica na čuvanju šuma na ovom području.
Dogovoreno je i da se u narednom periodu najveća pažnja usmjeri na praćenje opasnosti od požara. S tim u vezi, članovi tima su informisani i da je CB Pljevlja podnio krivičnu prijavu protiv O.V. zbog sumnje da je izazvao opštu opasnost jer je 07.04.2020. godine izazvao požar u selu Ljutići (Pljevlja). U požaru je zahvaćeno 31.46 hektara šume u državnom vlasništvu i pričinjena materijalna steta od 42.825,38 eura.
Takođe, razmatrane su i informacije o realizaciji ugovora na području opštine Plav. Uočeni su određeni propusti nadležnih zbog čega će biti pokrenuti postupci za utvrđivanje odgovornosti. U toku redovnih aktivnosti Uprave za šume i inspekcije otkrivena su i nezakonita postupanja reonskih lugara u PJ Mojkovac, zbog čega će protiv dva službenika biti pokrenuti postupci.