Počast Amini, koja je umrla nakon što je pala u komu posle privođenja u Teheranu, je odalo i više od milion ljudi putem društvenih mreža. Kako piše BBC, policija je demantovala izvještaje svjedoka da je Amini pretučena u kombiju nakon hapšenja.
''Gospođa Amini je iznenada imala srčani problem'', stoji u demantu policije.
Kako prenosi dnevnik Etemad javnost je uznemirena i bijesna zbog toga što se dogodilo, dok o ovoj drami konzervativni mediji pišu da je riječ o ''širenju laži''.
Na stotine demonstranata okupilo se danas u blizini Univerziteta u Teheranu uzvikujući ''Žena, život, sloboda'', piše Rojters i dodaje da je Perzijski #MahsaAmini postao je jedan od top heštegova ikada na Tviteru.
Umjetnici, sportisti, političari, pa i vjerske vođe izrazili su bijes na društvenim mrežama, prenosi agencija AFP. Bivši šef države, reformator Mohamad Hatami pozvao je vlasti "da prekinu praksu protivnu zakonu, logici i šerijatskom pravu" te da izvedu odgovorne pred sud.
"Kuran jasno spječava vjernike da silom nameću vrijednosti koje oni smatraju vjerom i moralom", napisao je veliki ajatolah Asadolah Bajat Zandžani.
"Ako su to muslimani, Bože učini me nevjernikom", napisao je Sardar Azmoun, napadač u klubu Bayer Leverkusen.
Prema islamskom zakonu, žene su obvezne pokrivati kosu maramom, a onima koje se ogriješe prijete kazne. No zadnjih mjeseci aktivisti za ljudska prava pozivaju žene da odbace hidžab uprkos propisima policije koja ih privodi zbog "nemoralnog ponašanja".