U galeriji Centra za kulturu Prijestonice Cetinje sinoć je otvorena izložba „Feniks“ Gorana Ćetkovića, koja se sastoji od 18 radova inspirisanih temama transformacije i regeneracije.
Izložbu je otvorila istoričarka umjetnosti, Ljiljana Zeković, koja je istakla duboku emocionalnu i filozofsku dimenziju Ćetkovićevog stvaralaštva.
„Već na Goranovim ranim radovima evidentne su projekcije kosmičkog haosa postanja, krik Sioranovog beznađa, Munkovi egzistencijalni strahovi, Van Gogovi psihološki nemiri, Kierkegardovo očajanje i Jungovi arhetipovi zastrašujućih moći“, navela je ona.
Međutim, kako dodaje, ovaj univerzalni karakter njegovog djela neodvojiv je od umjetnikovog odnosa prema genius loci rodnog podneblja, koje likovno predstavlja i pejzažima (ciklus Horizonti) u kojima unosi dramatiku i dinamiku svog antropomorfnog slikarstva.
„On je otvorio Pandorinu kutiju iz koje je pohrlio jedan izgubljeni svijet, koji je sobom donio bol, razorne moći duševnih sila, strah i mučno stanje propadanja i odumiranja. Nada, Ljubav, Sreća, Dobrota, Čežnja… su savladani mračnim silama koje su pretočene u ljudske likove čije grimase na licu nose gorčinu očaja, snovi se pretvaraju u košmar, a molitva u beznadno očekivanje. Borba sa haosom, oko nas i u nama, omogućava zapravo da priđemo bliže biti sopstvenog života i svome vremenu, a to je moguće samo ako uspijemo da odgonetnemo svoju dušu“, istakla je Zeković.
Kako je naglasila, Ćetković kroz svoj rad donosi poruku o cikličnom kretanju nestajanja i ponovnog rađanja čovjeka, pozivajući posjetioce da se otvore prema dubljim pitanjima postojanja i transformacije.
„Feniks“ je 46. samostalna izložba djela Gorana Ćetkovića, a ciklus nosi snažnu poruku o obnovi, sa radovima čiji nazivi poput „Rađanje“, „Stvaranje svijeta“, „Feniks“, „Uzdizanje“ i „Erupcija“ podsjećaju na neprestano kretanje života i postojanja.
Kroz svoju umjetnost, Ćetković poziva da razmislimo o postojanju u svijetu punom patnje, a njegova djela nas podstiču da se suočimo sa sopstvenim demonima, kako unutrašnjim, tako i onim spoljnim.
Goran Ćetković je govorio o inspiraciji koja stoji iza njegovog novog ciklusa i zašto je Cetinje bilo prirodan izbor za izložbu.
„Moja želja je uvijek bila da se predstavim likovnoj publici na Cetinju i evo konačno je došlo do realizacije te ideje. Ovdje sam završio Fakultet likovnih umjetnosti, volim ovaj grad, prijestonicu, i svakako mi je zadovoljstvo i čast što sam došao ovdje i što je došao veliki broj ljudi iz čitave Crne Gore. Hvala Cetinjanima, likovnoj publici Cetinja, i svim dragim ljudima iz drugih gradova koji su mi ukazali čast da budu ovdje“, rekao je Ćetković.
Izložba „Feniks“ biće otvorena do 14. marta. Iz CZK Cetinje pozivaju ljubitelje likovne umjetnosti da dođu i dožive snagu ovih djela koja, kako ističu, otkrivaju duboke emocionalne dimenzije postojanja i borbe sa haosom.