Istraživanje koje je sprovela američka laboratorija Lawrence Livermore National Laboratory u Kaliforniji, pripremljeno je u maju prošle godine, a bilo je upućeno američkom ministarstvu inostranih poslova kada je sprovodilo istragu o porijeklu pandemije, tokom posljednjih mjeseci predsjedavanja Donalda Trampa.
Procjena LLNL da je virus procurio iz laboratorije u Vuhanu, prema pisanju Wall Street Journala, proizašla je iz analize genoma virusa Covid-19. Međutim, laboratorija LLNL odbila je da komentariše pisanje Wall Street Journala.
Bajden zatražio pomoć u istrazi
Američki predsjednik Džo Bajden izjavio je prošlog mjeseca da je zatražio pomoć kako bi se pronašli odgovori o porijeklu Covida-19.
Prema američkim obavještajnim agencijama, postoje dva moguća scenarija, odnosno da se virus proširio nakon laboratorijske nezgode ili da je nastao ljudskim kontaktom sa zaraženom životinjom, no još uvijek nijesu izvedeni zaključci.
Tajni izvještaj američkih obavještajaca, koje je cirkulisao tokom Trampovog predsjedavanja, navodi da su trojica naučnika kineskog instituta za virologiju u Vuhanu u novembru 2019. bili bolesni, zbog čega su zatražili bolničku njegu.
Američke vlasti optužile su Kinu da nije dovoljno transparentna po pitanju informacija o porijeklu virusa, no Kina je odbacila takve optužbe.
Studija je takođe imala veliki uticaj na istragu Stejt departmenta o porijeklu Covid-19. Zvaničnici Stejt departmenta dobili su studiju krajem oktobra 2020. godine i zatražili su dodatne informacije, prema vremenskom okviru agencije za kontrolu i verifikaciju oružja, u koji je Wall Street Journal imao uvid.
Nalazi Stejt demaprtmenta
Studija je bila važna jer je potekla iz ugledne nacionalne laboratorije i razlikovala se od dominantnog mišljenja u proljeće 2020. godine da je virus gotovo sigurno prvi put prenijet na ljude putem zaražene životinje, rekao je bivši zvaničnik uključen u istragu Stejt departmenta.
Nalazi Stejt departmenta, koje su provjerile američke obavještajne agencije, objavljeni su u informativnom listu od 15. januara koji sadrži niz indirektnih razloga zbog kojih je izbijanje Covid-19 moglo nastati kao rezultat laboratorijskog incidenta.
Oni uključuju tvrdnju da „američka vlada ima razloga da vjeruje da se nekoliko istraživača unutar Instituta za virologiju u Vuhanu razboljelo u jesen 2019. godine, sa simptomima koji su bili tipični za Covid-19 ili sezonski grip.
Časopis je prošlog mjeseca izvijestio da se ova tvrdnja, barem djelimično, zasniva na izvještaju američke obavještajne službe, da su se tri istraživača Instituta za virologiju u Vuhanu razboljela u novembru 2019. godine da su tražila bolničku njegu.
Portparol Bijele kuće Džen Psaki rekla je da su informacije o trojici istraživača došle iz stranog entiteta i da je potrebna dodatna potvrda. Zvaničnici Bajdenove administracije takođe su primijetili da informativni list Stejt departmenta od 15. januara priznaje da američka vlada ne zna tačno gdje, kada i kako je virus prvi put prenijet na ljude.