Podsjetimo, Smailova je juče uhapšena u Budvi po međunarodnoj potjernici koju je za njom raspisao Kazahstan.
Ona i njen suprug Almat Muhamedžanov borave u Crnoj Gori od 8. oktobra 2023. godine.
Viši sud u Podgorici oslobodio je danas Smailovu, ali joj je oduzeo putne isprave do donošenja odluke o njenom zahtjevu za azil.
U obraćanju koje potpisuju specijalni izvjestioci Savjeta za ljudska prava UN - Mary Lawlor, Irene Khan i Gina Romero, napominje se da se Smailova u svojoj zemlji „suočava sa krivičnom gonjenjem zbog svog legitimnog rada na polju ljudskih prava“.
Neposredan povod obraćanju Spajiću bila je informacija o praćenju Smailove i Muhamedžanova u Crnoj Gori od strane nepoznatih osoba.
„Između decembra 2023. i marta 2024. godine, neidentifikovane osobe – konkretno tri muškarca i jedna žena, navodni agenti Kazahstana – navodno su pratile i fotografisale gospođu Smailovu i gospodina Muhamedžanova u najmanje četiri navrata. U dva slučaja su navodno prišli odvojeno Smailovoj i Muhamedžanovu (ona u kafiću, on u prodavnici), fotografisali izbliza, a zatim otišli. U drugim slučajevima navodno su ih zajedno fotografisali na ulici i u kafiću“, naveli su specijalni izvjestioci Savjeta za ljudska prava UN.
Spajića napominju je Vlada Crne Gore preuzela obavezu članom 33. Konvencije o statusu izbjeglica, da se uzdrži od protjerivanja ili vraćanja bilo koje osobe koja bi mogla biti ugrožena zbog svoje rase, vjere, nacionalnosti, pripadnosti određenoj društvenoj grupi ili političkog mišljenja.
„Takođe, u vezi sa rizicima sa kojima se suočava gospođa Smailova u Kazahstanu, želimo da uputimo Vladu Vaše Ekselencije na član 9 Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima (ICCPR), koji je ratifikovao Kazahstan 24. januara 2006. godine, a kojem se Crna Gora pridružila sukcesijom 23. oktobra 2006. godine, koji predviđa da niko neće biti podvrgnut hapšenju ili detenciji“, ističe se u obraćanju.