- Postoje različite interpretacije. Razumijem da je priča o Podgoričkoj skupštini 1918. delikatno pitanje. Mi to u Srbiji, kao i značajan broj ljudi u Crnoj Gori, vidimo upravo onako kako je to formulisao Božović - rekao je Jeremić za Novu S, navodeći da izbjegaova da kritikuje ambasadore Srbije u svijetu.
Pohvalio je prvobitrnu odluku vlasti u Beogradu da sprovede mjeru reciprociteta, ističući da je nije trebalo povlačiti.
- Protjerivanje ambasadora jedne zemlje je dosta težak diplomatski čin. Imate seriju stvari koje možete uraditi da bi iskazali nezadovoljstvo ponašanjem ambasadora, ili zemlje koju predstavlja. Protjerivanje je dosta drastična mjera i ona podrazumijeva akt reciprociteta - rekao je Jeremić.
Dodaje da je ambasador Crne Gore u Srbiji Tarzan Milošević bio visoki politički izaslanik, odnosno funkcioner Đukanovićeve partije, a ne karijerni ambasador.
- Koliko sjutra imamo novu crnogorsku Vladu i razlog da vjerujemo da će voditi konstruktivniju, pozitivniju politiku ka Srbiju. Mislim da bi bilo dobro i pragmatično da ih rasteretimo tog posla da moraju da opozivaju Đukanovićevog ambasadora i šalju nekog drugog, kad su nas već doveli u situaciju da se po diplomatskim konvencijama od nas normalno očekuje - kazao je Jeremić.
Smatra da je posljednjim dešavanjima ponižena srpska diplomatija.
- Mislim da je dosta teško pogođen ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković, kredibilitet mu je narušen u samom početku diplomatske karijere. To je psoljednja stvar koja mu se morala desiti - dodao je Jeremić.
Komentarišući to što je evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji pozdravio odluku Vlade Srbije da povuče protjerivanje crnogorskog ambasadora i pozvao Crnu Goru da učini isto, Jeremić je rekao da je on vjerovatno nesvjesno rekao šta misli o nama.
- Kada bi Varhelji predložio nekoj evropskoj zemlji da povuče neku takvu odluku, on bi bio smijenjen u roku od jednog dana. Akt protjerivanje ambasadora je za žaljenje, ali kada je donešena takva odluka nije trebalo da se povlači - poručio je Jeremić.
Komentari ()