Institut za javno zdravlje jedan je od partner ana međunarodnom projektu AdriPlast koji se sprovodi u okviru Interreg IPA projekta Evropske unije.
U projektu, pored Crne Gore, učesetvuju Italija, Slovenija, Hrvatska, Srbijai Albanija, kazala je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, dr Ivana Joksimović.
“Glavni cilj projekta i svih zemalja učesnica jeste da se razvija jedna zajednička mapa puta i da se nađu preventivni programi, odnosno da se definišu aktivnosti kojima će se smanjiti uticaj zagađenja Jadranskog mora, kroz brojne sporedne uticaje. Tema ovog projekta će biti i uticaj površinskih voda, koje se ulivaju u Jadransko more”, rekla je Joksimović.
Upravljanje otpadom je zahtjevna oblast, kaže Joksimović, te se u tom kontekstu mora u kontinuitetu sarađivati sa najvećim državnim organima, koji moraju pripremiti zakonska rješenja za upravljanje otpadom.
“Na lokalnim zajednicama da se Zakon o upravljanju otpadom pratu na terenu, odnosno, najvažnija je primjena toga Zakona. To je u velikoj mjeri na građanima I njihovoj odgovornosti i svjesnosti o njihovoj ulozi u procesu upravljanja otpadom. Međutim, građani moraju poštovati regulativu koja se propiše na nacionalnom nivou, a na lokalnim zajednicama je da stvori uslove, odnosno obezbjedi sve kako bi građani savjesno mogli da obavljaju tu svoju dužnost, da preuzmu odgovornost prema životnoj sredini, ali i prema samima sebi. Upravljanje otpadom je, na neki način, i briga o zdravlju zajednice, tako da je odgovornost svakog pojedinca jako važna i građani moraju da budu svjesni da sa svojim postupanjem mogu da utiču na upravljanje otpadom, odnosno na sve te faktore rizika koji utiču na zdravlje, a imaju veze sa našim ponašanjem”, istakla je Joksimović.
Jedna od aktivnosti Instituta za javno zdravlje, objašnjava Joksimović, će biti i razvijanje kapaciteta u smislu uzorkovanja morske vode, ali i razvijanje laboratorijskih kapaciteta.
“Bićemo u mogućnosti da radimo analize na mikro plastiku, da analiziramo uzorke vode na opterećenost sa mikroplastikom i u tom smislu buduća istraživanja moći će da prate stanje mikroplastike. To je veoma značajna svjetska tema i u korak sa tim se razvija i Institut za javno zdravlje. Nadamo se da ćemo i mi biti u prilici da damo značajan doprinos, a jedna od aktivnosti će biti i jačanje svijesti građana, što je jako bitno”, zaključila je Joksimović.