U Crnoj Gori su u prethodnih 10 godina registrovana su 84 oboljela lica od mišije grozice, od čega je 3/4 iz 5 opština: Berana (27), Plava (12), Podgorice (10), Bijelog Polja i Andrijevice (po 7). U istom periodu umrlo je 5 odsto oboljelih, odnosno 4 osobe- navode iz Instituta i dodaju da u odnosu na životnu dob, infekcija se najčešće javlja u kategoriji radno aktivnog stanovništva.
Epidemiološkoj službi Instituta za javno zdravlje, iz Kliničkog centra Crne Gore, prijavljene 3 osobe oboljele od mišje groznice, što su inače prvi registrovani slučajevi ove bolesti od početka godine.
Za sve njih je karakteristično da su boravili u brdsko planinskim predjelima: opština Andrijevica (Božiće), Kolašin (Rovci), Podgorica (Brskuti) i da je bolest otpočela u toku prethodnih 20-ak dana. Prva žrtva mišje groznice je sedamdesetosmogodišnjak iz Opštine Kolašin.
- Epidemiološkim ispitivanjem je utvrđeno da trenutno nema novih slučajeva obolijevanja na teritoriji Crne Gore, ali je za očekivati da dodje do učestalijeg obolijevanja i u narednom periodu, zbog porasta broja osoba izloženih virusu u prirodnim žarištima tokom toplijeg dijela godine- saopšteno je iz crnogorskog Instistuta za javno zdravlje.
U Crnoj Gori prirodna žarišta se nalaze u brdsko-planinskim predjelima, gdje borave poljski miševi i voluharice, koji ukoliko su inficirani luče virus u izmetu, mokraći i pljuvačci. Najveći rizik od obolijevanja je u sjevero-istočnim djelovima zemlje, na višim nadmorskim visinama. Rizik je manji u opštinama centralnog regiona, a najmanji u primorskim opštinama gdje se do sada ova bolest izuzetno rijetko javljala. Za Evropu je, za razliku od istočne Azije, karakteristično da se mišja groznica ne javlja u gradovima, jer se do sada infekcija nije širila na gradske populacije glodara.
Simptomi: U Institutu napominju da su najkarakterističniji simptomi mišje groznice: povišena tjelesna temperatura, jaka glavobolja, crvenilo lica i beonjača, bolovi u mišićima i kostima, a moguća je i pojava proliva, dok se u sledećoj fazi mogu javiti različiti oblici krvarenja, bolovi u krstima praćeni zatajivanjem funkcije bubrega.
Za spriječavanje infekcije je bitno da se smanji mogućnost udisanja infektivnih čestica koje dospijevaju u vazduh iz izlučevina inficiranih glodara, kao i mogućnost unošenja putem zagađene vode, namirnica i preko zagadjenih ruku.
- Za povoljan ishod bolesti vrlo važno da se oboljeli jave ljekaru na vrijeme, čim se pojave simptomi, što se dešava u rasponu od 2 do 4 nedjelje nakon infekcije, najkasnije nakon 2 mjeseca. Takodje, napominjemo da je za pravovremeno postavljanje dijagnoze bitno da pacijenti naglase ljekaru da su boravili u planinskim predjelima.
U zemljama iz okruženja epidemiološka situacije je trenutno najnepovoljnija u Sloveniji, gdje se registruje neočekivano visoka učestalost obolijevanja (54 oboljelih u prvih 5 mjeseci ove godine). Takodje je, početkom ove godine, u Hrvatskoj, registrovana epidemija sa 20-ak oboljelih u okolini Zagreba.
(foto: novilist.hr)