I ovog vikenda je slično – dok dio vlasti slavi tri zatvorena poglavlja, ostatak, ali i pojedinci iz Vlade, žale zbog toga što nije zatvoreno četvrto, suštinski veoma važno, a što je prekjuče ‘blokirala’ Hrvatska.
Sve se dešava nekoliko dana pošto je šefica Evropskog parlamenta Roberta Metsola otkazala susret sa predsjednikom Skupštine Andrijom Mandićem ili ga – kako u to žele uvjeriti iz njegovog kabineta – “zbog privatnih obaveza odložila”.
Čini se kako crnogorskoj vlasti iz Brisela stižu sve jasnije poruke.
Prvo najavljivali zatvaranje 10 poglavlja, pa devet i osam, pa četiri…
Ipak, treba se vratiti u raniji dio godine – kada je auditorijum sa svih strana bio zasipan megalomanskim najavama.
Iz kabineta premijera Milojka Spajića su u martu pominjali kako bi do kraja godine moglo biti zatvoreno osam ili devet poglavlja, a onda smo čuli i kako bi ta brojka mogla biti ‘zaokružena’ na 10.
“Namjera nam je da do oktobra imamo do deset poglavlja koja bi bila spremna za zatvaranje u toku mađarskog predsjedavanja EU, koje počinje od 1. jula i traje do kraja godine”, govorila je ministrica Maida Gorčević u junu.
Nakon toga je premijer Milojko Spajić ‘korigovao’ te brojke.
“Crna Gora će posvećenim radom do kraja godine zatvoriti četiri poglavlja”, poručio je Spajić krajem septembra u Briselu.
U oktobru je i vicepremijer Nik Đeljošaj ponovio kako će Crna Gora zatvoriti četiri poglavlja.
Zagreb upozoravao, Podgorica se oglušivala
U petak veče nikoga nije naročito iznenadila informacija kako je Hrvatska blokirala zatvaranje poglavlja 31 – vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika.
Jer, zvanični Zagreb još sredinom godine poslao je jasna upozorenja – nije bilo potrebno čitati između redova. Bila su to sasvim jasna upozorenja Crnoj Gori, pri čemu su Andrija Mandić, Aleksa Bečić i Milan Knežević proglašeni personama non-grata.
Bila je to, ujedno, i kulminacija naglog zahlađenja odnosa na relaciji Podgorica – Zagreb. Počelo je sa pločom u Morinju, raspravom o školskom brodu “Jadran”, a okončano je Rezolucijom o genocidu u Jasenovcu, za čije je usvajanje i sam Spajić isticao kako je – štetno.
Uprkos tome, njegovi su poslanici – sa izuzetkom jednog – svi digli ruke za taj dokument i to je bilo to. Hrvatske vlasti oglasile su se iste večeri i bilo je jasno da neće sjedjeti skrštenih ruku. To su potvrdili i u petak veče.
Spajić je, doduše, pokušao na prilično neobičan način steći naklonost Hrvatske ‘po ubrzanom postupku’. U četvrtak je Vlada odlučila da Dom kulture “Josip Marković” u Tivtu ustupi Hrvatskoj. Ali, nije to pomoglo.
Sad i dio vlasti žali
Iz vladajuće Evrope sad u petak veče pokušali su sve predstaviti kao veliki uspjeh – od ministara do poslanika. Dok nam je ministrica Maida Gorčević poručivala da se radujemo, jedan je njihov funkcioner čak ustvrtio kako je poglavlja zatvorila – Evropa sad.
Ipak, da nešto nije u redu, u isto vrijeme nijesu isticali samo iz opozicije, već i iz – dijela vlasti.
“Žalimo što Crna Gora nije uspjela da zatvori još jedno poglavlje što je bilo gotovo izvjesno - sve dok naša zemlja nije donijela pogrešne odluke, koje ne korespondiraju sa evropskim političkim običajima, praksama i ponašanjem”, poručio je ministar i funkcioner Albanskog foruma Maraš Dukaj.
Nešto je o tome kazao i šef diplomatije i lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović.
“Odluka da se ne podrži zatvaranje 31. pregovaračkog poglavlja, za čije zatvaranje su ispunjene sve formalne pretpostavke, predstavlja snažnu poruku upozorenja da u završnici EU integracija nema mjesta za sitno politikantstvo i politike suprotne zajedničkim EU politikama i interesima građana Crne Gore”, naglasio je on.
Možda sve ovo nekome i odgovara…
I dok javnost uvjeravaju kako je veliki uspjeh postignut, Spajić i njegovi politički saborci niti jednom neće uprijeti prstom u sopstvene partnere čije su akcije i dovele do toga da veoma bitno poglavlje 31 ne dobije zeleno svjetlo.
A od rezolucije do danas, iz tih je redova stizalo još mnogo ‘evropskih’ ideja – vrhunac je možda bila inicijativa o izradi ‘ruskog’ zakona o stranim agentima.
Naravno, iz koalicije “Za budućnost Crne Gore” smatraju da je sve kako treba. Jer, oni će jedine krivce u čitavoj priči naći u – ‘mrzovoljnim komšijama’.
A možda i usporavanje dinamike pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, zapravo, nekome i odgovara.