Vlasnica eko-vrtića „Bambino“ za Portal Analitika

Kalezić: Ne oklijevajte, neka vas vodi ženska pokretačka snaga

Da biste uspjeli u biznisu morate imati želju da se “otrgnete” i hrabrost da pokušate. Sanjati i imati neukrotivu želju da ispunite taj san, dva su osnovna imperativa na putu ka uspjehu, poručuje Nataša Kalezić

Kalezić: Ne oklijevajte, neka vas vodi ženska pokretačka snaga Foto: privatna arhiva
Jovana Vuković
Jovana VukovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Petnaestogodišnje iskustvo vaspitanja i obrazovanja najmlađih naraštaja stoji iza vaspitačice Nataše Kalezić, ali i ogromna ljubav i želja da mališanima bude, kako sama kaže, pravi uzor. To je bila je i njena ideja vodilja pri otvaranju eko-vrtića „Bambino“ u podgoričkom naselju Gornja Gorica, koji od 2018. vodi sa koleginicom Vesnom Vuković.

Prema njenim riječima - onaj ko sanja ima šansu i da te snove ostvari. Tako je, kaže, bilo i u njenom slučaju. Nakon 15 godina iskustva i usavršavanja u oblasti edukacije najmlađih, uspjela je da, uz pomoć Investiciono-razvojnog fonda, ostvari svoj san i otvori vrtić, uplovivši na taj način u vode privatnog biznisa.

Za čitaoce Portala Analitika, Kalezić otkriva kako je tekao put od ideje do realizacije, ko joj je bio najveća podrška, ali i kako je to biti žena u biznisu.

Podrška IRF-a ključna

Osnivanje predškolske ustanove, kako naglašava, zahtijeva složenu proceduru, uzimajući u obzir uslove propisane zakonima i pravilnicima. Kao jednu od najvećih barijera Kalezić vidi nedostatak stučnog, licenciranog kadra, ali je poteškoću na početku predstavljao i pronalazak adekvatne lokacije za vrtić.

Bambino

U pokretanju ovog po mnoog čemu specifičnog biznisa veliku podršku je, kako ističe, imala od koleginice Vesne Vuković, sa kojom i vodi vrtić. Ipak, presudna podrška bez koje, ističe, ne bi uspjela da ideju pretvori u djelo, došla je od IRF-a.

„Dovoljno je reći da sredstva koja smo dobili od porodica nijesu bila dovoljna kako bi investicija bila u cjelini zaokružena. Bilo je potpuno logično da se treba obratiti IRF-u, jer kao Start Up projekat nijesmo bili solventni za banku, koja bez većih procedura ne bi preuzela rizik za naše planirano poslovanje. Želim naglasiti i pohvaliti profesionalnost i angažovanost osoblja IRF-a, kojima se i ovim putem zahvaljujem na podršci“, ističe Kalezić.

Brojni su izazovi s kojima se naša sagovornica susrijeće u radu u predškolskoj ustanovi, a jedan od najvećih, kako kaže, bio je pandemija koronavirusa.

„Posebno je bilo zahtjevno uskladiti obaveze, koje smo uz pomoć države i moratorijuma na kredit kod IRF-a uspjeli balansirati“, objašnjava Kalezić.

Dalje navodi da, za razliku od državnih predškolskih ustanova koji imaju veće kapacitete za upošljavanje pravnog tima, privatnim predškolskim ustanovama jedini izbor je međusobno dijeljenje iskustava i znanja, naročito u izazovnim situacijama poput ove pandemijske.

Upravo iz potrebe za udruživanjem i razmjenjivanjem znanja i iskustava, Kalezić smatra da je prirodan slijed događaja formiranje Strukovnog udruženja privatnih predškolskih ustanova Crne Gore. Tu ideju je pokrenula sa još tri privatne predškolske ustanove, pa je proces registracije udruženja u toku. Cilj je, kako kaže, da se lakše prevaziđu izazovi koje će donijeti budućnost.

Izazovi, motivacija, ciljevi

Naša sagovornica napominje da je rad sa djecom sam po sebi izazovan, zbog čega je neophodno, kako kaže, voljeti posao vaspitača, jer se tada lakše prevazilaze sve barijere. 

„Posao vaspitača se voli, živi, to je najljepša profesija na svijetu. Vaspitač treba da razumije dijete, da ga prihvati, podstiče njegovu radoznalost i maštu, pri tome gradeći atmosferu uzajamne ljubavi. Okruženi smo ljubavlju, radimo s ljubavlju, stvaramo zbog ljubavi i ona je glavni pokretač“, poručuje Kalezić.

Svijet se mijenja, pa sa njim i potrebe djece, a samim tim i program rada predškolskih ustanova. Naša sagovornica smatra da djecu treba podsticati da postavljaju pitanja, da budu svjesna svijeta oko sebe i iznad svega - kreativna. To je ono za šta se, kako dodaje, ona i njene kolege zalažu u eko-vrtiću „Bambino“.

Kao i u svakom poslu, i u ovome je dragocjena i potrebna podrška koju naša sagovornica, pored IRF-a, dobija od porodice. Smatra je neprocjenjivom.

„Najveća potpora u poslu, ali i u životu, i meni i Vesni su naše porodice. Na vrtić „Bambino“ gledamo kao na naše najmlađe dijete“, objašnjava Kalezić.

Kaže da je svjesna da „Bambino“ nije ni prva ni posljednja privatna predškolska ustanova u Crnoj Gori, pa joj je, kako ističe, posebna motivacija da svakodnevno napreduje i predstavi se na tržištu na što bolji način.

Međunarodna zelena zastavica 

Jedan od ključnih ciljeva bio im je, kako dodaje, dobijanje „zelene zastavice“, koju su na kraju sprovedenog Međunarodnog programa eko-škole i dobili. Time su postali prva privatna predškolska ustanova iz Crne Gore akreditovana za sprovođenje ovog programa, što je postala ključna stvar po kojoj je prepoznatljiv ovaj vrtić.

„Međunarodna zelena zastava je rezultat ozbiljnog procesa akreditacije i dvogodišnjeg ozbiljnog truda i rada koji su uloženi u implementaciju ovog programa. Ciljevi eko-programa su podizanje ekološke svijesti kod djece. Posebna pažnja posvećuje se upoznavanju djece sa smanjivanjem i odlaganjem otpada, racionalnim korišćenjem energije i vode, ali i sa uređenjem dvorišta u kojem provode vrijeme“, objašnjava Kalezić.

Što se tiče budućih planova, kaže da ih ima ih mnogo, a jedan od ključnih je i proširenje, kako kaže, članova „Bambino porodice“.

„Krajem 2022. uključićemo nove licencirane programske sadržaje, s novim uslugama, što će u konačnom uticati i na veći broj zaposlenih u našoj ustanovi“, poručuje Kalezić.

Ipak, kako ističe, fokus sada ostaje na očuvanju autentičnosti, koju gaje od dana osnivanja.

Ljubav i vjera glavni pokretač na putu do uspjeha

Svjedoci smo, kako napominje Kalezić, da je sve više žena u Crnoj Gori koje se odlučuju na pokretanje sopstvenog biznisa. Ipak, pred njima je i mnoštvo izazova, od kojih naša sagovornica izdvaja strah – strah od neuspjeha, nepoznatog, strah da neće imati podršku…

Takođe, kao izazove navodi i nedostatak novca i povoljnih modela finansiranja (kreditiranja), manjak poreskih olakšica u prvim godinama poslovanja, neadekvatan nivo preuzetničkih znanja i vještina, sopstvenog poslovnog prostora i podrške u nastupu prema finansijskim institucijama.

Ipak, kako dodaje, sve te izazove moguće je savladati ukoliko postoji želja da se otrgnemo strahovima i hrabrost da pokušamo.

„Sanjati, i imati neukrotivu želju da ispunite taj san, čine dva osnovna imperativa na putu ka uspjehu. Budite spremni da pravite greške i da ih ispravite. Fleksibilnost u pristupu je ključni element uspjeha“, objašnjava Kalezić.

Potrebno je, kako kaže, da osluškujete sebe i svoje snove, a ljubav i vjera da budu glavni pokretač na putu do uspjeha.

„Žene su nježna, divna bića, a pri tom jaka. Vjerujte u dobrotu ma koliko bilo teško i surovo, jer prave i iskrene vrijednosti nađu svoje mjesto pod zvijezdom. Svim ženama savjetujem da ako imaju želju i motivaciju krenu u izgradnju svog cilja“, kaže ona.

Za sve žene koje se još nijesu odlučile da uđu u svijet biznisa, a imaju želju, Kalezić ima jasnu poruku: 

„Ne oklijevajte i neka vas vodi pokretačka snaga koju posjeduje svaka žena!“


Kampanja Ona pokreće biznis“ koju je pokrenuo Investiciono-razvojni fond ima za cilj podizanje svijesti o značaju, benefitima, potencijalu i uticaju ženskog preduzetništva na društvo, osnaživanje žena u Crnoj Gori za pokretanje novog ili unapređenje razvojnog potencijala postojećeg biznisa kako bi se obezbijedilo otvaranje novih radnih mjesta, afirmacija ženskog preduzetništva kroz direktnu podršku realizaciji njihovih preduzetničkih ideja, informisanje o dostupnim izvorima finansiranja, mogućnostima i uslovima za kreditiranje ženskog preduzetništva putem kreditnih linija IRF-a.

Polazeći od ciljeva i vizije IRF-a, Strategije ženskog preduzetništva Crne Gore 2021 – 2024, a u skladu sa mapom puta koja je usmjerena na oporavak ekonomije nakon pandemije koronavirusa i implementaciju ciljeva održivog razvoja energetske i digitalne tranzicije, rodne ravnopravnosti, osnaživanja i jednakog pristupa finansijama, investicija u društvu usmjerenih na ravnomjerni ekonomski razvoj i inkluziju, Investiciono-razvojni fond je raspisao Javni poziv za dodjelu finansijskih nagrada za najbolje investicione projekte za žene u biznisu u okviru kampanje „Ona pokreće biznis“.

Na javni poziv mogu da se prijave žene koje su otpočele svoj biznis ili planiraju da unaprijede postojeći.

Pravo učešća imaju registrovana privredna društva u kojima je većinski vlasnik i izvršni direktor žena i koja su upisana u relevantne registre do datuma objave Javnog poziva, a koja posluju kraće od 24 mjeseca. Dodatno, postoji mogućnost da aplikantkinje za realizaciju investicionih projekta konkurišu kod IRF-a za povoljna sredstva putem kreditnih linija za žene u biznisu. Za sve dodatne informacije, kontakt tel. je080 012 012i e-mail: onapokrecebiznis@irfcg.me od 7-15 časova svakog radnog dana, a tekst javnog poziva možete preuzeti ovdje.

Portal Analitika