Usljed širenja ove mutacije, Kina je pribjegla drastičnoj strategiji - zaključavanja tri grada u kojima živi na desetine miliona stanovnika. Ova odluka imaće posljedice ne samo za Kinu i njene stanovnike, već i brojne svetske kompanije, koje se pripremaju za još jedan krug potencijalno velikih poremećaja u lancu snabdijevanja, jer Kina - zemlja u kojoj se nalazi oko trećina globalne proizvodnje, nameće sveobuhvatne mjere zaključavanja u pokušaju da obuzda širenje omikrona.
Oštre mere su već zatvorile desetine miliona ljudi u domove u nekoliko kineskih gradova i doprinjele su obustavi letova kroz Hong Kong iz većeg dela sveta u narednih mjesec dana. Najmanje 20 miliona ljudi, ili oko 1,5 odsto kineske populacije je u izolaciji, u glavnom u gradu Sijan u zapadnoj Kini i u provinciji Henan u severno-centralnoj Kini.
Politika nulte tolerancije u zemlji navela je proizvođače – koji su već na ivici jer su poslednje dvije godine proveli baveći se problemima u lancu snabdijevanja – zabrinuti zbog još jednog kruga zatvaranja kineskih fabrika i luka. Dodatni poremećaji u globalnom lancu snabdijevanja došli bi u posebno teškom trenutku za kompanije, koje se bore sa rastućim cijenama sirovina i isporuke, kao i produženim rokovima isporuke i nedostatkom radnika.
Kina je koristila blokade, praćenje kontakata i karantine da zaustavi širenje koronavirusa prije skoro dvije godine nakon njegovog prvobitnog pojavljivanja u Vuhanu. Ove taktike su bile veoma efikasne, ali ekstremna prenosivost varijante omikron predstavlja najveći test kineskog sistema do sada.
Praznici u sijenci virusa
Za prazničnu sezonu 2021. godine, kupci su u velikoj meri zaobišli te izazove naručivanjem namirnica ranije. Visoke cijene dostave počele su da opadaju nakon praznične gužve, a neki analitičari spekulišu da bi Lunarna Nova godina sledećeg meseca, kada će mnoge kineske fabrike mirovati, mogao biti trenutak za luke, skladišta i transportne kompanije da nadoknade premještaj zaostalih porudžbina i omoguće globalno da se lanci snabdevanja vrate u normalu.
Širenje varijante omikrona osujetilo je nade u brzi oporavak, naglašavajući ne samo koliko Amerika zavisi od kineske robe, već i koliko je krhak lanac snabdevanja unutar Sjedinjenih Država.
Američke transportne kompanije i skladišta, kojima već nedostaje radnika, gube sve više zaposlenih zbog bolesti i karantina. Vremenski poremećaji dovode do praznih polica u američkim supermarketima. Rokovi isporuke za proizvode koji se isporučuju iz kineskih fabrika na zapadnu obalu Sjedinjenih Država su dugi kao i uvijek - protežući se na rekordnih 113 dana početkom januara. To je više od manje od 50 dana na početku 2019. godine.
Amerika u nezavidnoj situaciji
Kombinacija povremenih zatvaranja u fabrikama, lukama i skladištima širom sveta i rastuće potražnje američkih potrošača za stranom robom izbacila je globalni sistem isporuke iz kvara. Troškovi transporta su naglo porasli, a luke i skladišta su iskusila gomilanje proizvoda koji čekaju da budu otpremljeni ili odvezeni negdje drugdje, dok su drugi djelovi lanca snabdevanja blokirani nestašicama.
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.