U subotu, 5. avgusta, urađena je prva fonohirurška operacija (operacija glanih žica) ovim mikroskopom. Hiruršku ekipu predvodila je dr Slavica Đurović, direktorca Klinike za ORL a anesteziološku dr Ljubica Radunović, specijalistkinja anestezije i reanimatologije.
"Ovim aparatom su se otvorile nove mogućnosti za uvođenjem procedura koje do sada nijesmo mogli realizovati zbog nedostatka adekvatnih uslova", naglasila je Đurović.
Ona je dodala da su ljekari do sada za operacije koristili mikroskop predviđen za ambulantni rad, te kako navodi, kao da su „radili u mraku“.
"Novi mikroskop posjeduje apohromatsku optiku, motorizovano podešavanje fokusa i automatsko i ciljano podešavanje osvjetljenja čime se olakšava rad hirurgu. Integrisana kamera i monitor kojim se u potpunosti upravlja preko centralnog “touchscreen” korisničkog interfejsa mikroskopa omogućeno je snimanje HD slika i HD videa, lakše i brže dokumentovanje i prezentacija operacija", objasnila je Đurović.
Zahvaljujući dodatnoj optici za asistenta kao i pomenutom monitoru i kameri, stručnom timu, kaže Đurović, biće lakša, dostupnija i brža edukacija i prezentacija operisanih promjena“, istakla je ona dodajući da je zadovoljstvo sada izvoditi ove zahtjevne operacije.
"Najčešće operacije iz ove oblasti su fonohirurške operacije, laringomikroskopije (LMS) sa potpunim uklanjanjem lezije (289 ovih operacija urađeno u 2022. godini), kao i one u cilju dijagnostike malignih oboljenja grkljana i hipofarinksa (donji dio ždrijela). Novim mikroskopom mogu se planirati i ednoskopske operacije malignih oboljenja larinksa, kao i postepeno uvođenje otohirurških odnosno operacije uha i drugih procedura", navodi Đurović.
Ona je iznijela podatak da je u 2022. godini urađeno više od 350 mikrohirurških operacij, ne računajući otohirurške za koje je neophodan mikroskop.
"To govori u prilog opravdanosti nabavke ovog mikroskopa", zaključuje Đurović.