Literatura

Osvrt na zbirke eseja „Blisko kraju“ i „Skupljeno od zaborava“

Književna radionica Ramiza Hadžibegovića: Muzej sjećanja

Čovjek ide tamo đe mu je ljepše. Biti sa Ramizovim knjigama, znači biti na teritoriji čiji svaki pedalj ima autohtonu istoriju, biljege i trajnu baštinu kulture sjećanja

Književna radionica Ramiza Hadžibegovića: Muzej sjećanja Foto: UGC
Željko Rutović
Željko RutovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Kakva je to književna radionica Ramiza Hadžibegovića, kakav je to majstorski alat kojim uzima mjeru vremenu, ljudima, običajima i kulturama? 

Kakav je to svijet prošlosti koji, zahvaljujući tim alatima, netaknut izranja u svijet današnjosti, tako da se u njemu, kao najčistijem ogledalu gledamo prizivajući svog, ne tako, dalekog pretka? Kakav je to alat posebne emotivne vrijednosti, kolektivnog i ličnog oživljenog sjećanja?

ramiz-hadzibegovic

Ti alati i zanati originalni su Ramizovi proizvodi, rijetki na današnjim kulturološkim policama duha, tako da mirisno-misaono štrče i prkose modi globalnog spektakla uprosječenja, površnosti i hibridne istosti.

Zato se i radi o neuporedivimalatima koji nijesu i ne mogusa nekim drugim biti isti, jer Ramizovi su čisti i neuprljani bilo kakvim dotjerivanjima, šminkanjima i fotošopiranjima. 

Nostalgični omaž

Ramizova je to neobična radionica duha i duga prema prošlom. Prošlom kao naseobini života sigurnog kopna, kome se rado u sjećanjima vraćamo i iznova ih oživljavamo. 

Ti alati svojom književno-esejističkom magnetnom rezonancomotkrivaju davno zaboravljene predjele duše u čije dubine zalaze Ramizove tragalačke sonde iznoseći na svjetlost dana bisere, skrivene dragulje etnologije, kulturologije, etike, estetike, sociologije i antropologije-jedinstva (jedinstvenog) čovjeka i vremena.

I onda tako kulturom sjećanja izglancane sjajem terapeutske vrijednosti njegove riječi predstavljaju se javnosti na njenu dobrobit i dobrobit svih nas. 

I eto, kao nostalgični omaž, svih i svega našeg bivšeg, nalik najljepšim antikvarnicama, majstorskog vječnog alata i zanata, eto Ramizovih knjiga eseja- Blisko kraju i Skupljeno od zaborava. 

Biće ovim naslovima sve jasno i onima koji, nažalost, neće pročitati ove, ne knjige - već arhive duše i toposa sjećanja nostalgične draguljarnice i onih rijetkosti koje vremenu daju trajni i osobeni žig smisla vrijednosti. 

U glasnosti tišine

Kod Ramizovih alata i riječi sve je tiho, kako i doliči patini vremena, ali opet i monumentalno jasno i glasno. 

I da, za one kojima možda ovo nije jasno, neka čitaju u tišini, u prirodi Ramizove eseje glasno, jer će se tako povezati sa prošlošću i odlazećom sadašnjošću u neku novu prošlost i opet slutiti neku budućnost, kao... 

U toj glasnosti tišine doći će i zvukovi, osjetiće čovjek mirise, ugledaće boje, pa i neke nove, i sve to takoda će, zaklopivši oči, kazati sjetno i romantično-pa ovo je sve (bilo i jeste) moje. Mojih predaka iz kojih izranjam uranjajući u mistične čari Ramizovih knjiga esejaduše.

Šta je u tim kutijama blaga od riječi? Šta te riječi, tkane ljepotom istine, sakupljenena čuvanje od zaborava, nama daju i predaju, jer kad pročitate Ramizove knjige, vi postajete trajni zadužbinar pričanja i sjećanja. 

skupljeno-od-zaborava-ramiz

Tu je ta razlika koja ovo štivo baš razlikom čini, jer ono nema svoj pretpostavljeni model, nacrt, šablon i unikatni broj. Ne, sve je prirodno i originalno, kao što je i sam Ramiz, taj alhemičar davno zaboravljenih snova koji ih na svoj način budi upravo tamo dje je i najslađe, u predjelima duše i to slikama i sjećanjima uraslim i izraslim iz dubina čovjekova bića.

Budiće i razgorijevaće ontologiju jednog svijeta, čiji smo, i onaj ko nije pripadao njemu, njegov svijet (pra) početka. Opisivaće taj svijet Ramiz i kroz merak i ašikovanje, dert i dernek, kroz muštuluk...

Bili smo i bićemo na tim mjestima srca i duše kojima nas Ramiz, poput civilizacijskog vodiča, usmjerava idući dalje vatrama naših predaka ka Ognjištu i Sofri, Kućnom pragu, Zavičaju, sve na putu od Kolijevke do Amaneta, na kom se ne može bez Hljeba i Domaćina, Vodenice i Katuna, Poziva na kafu i Gostinske sobe. 

I još mnogo čega zboriće eho stare dobre Berbernice i nostalgije požutjelog Spomenara, tog, kako autor zapisuje "intimnog prtljaga tajanstva, žudnje i potrage".

Mjere i otkucaji

Kakav raskoš palete ideja, idiličnih boja i riječi iz Ramizove književne radionice. Precizne riječi, nalik satu svajcarcu uzima za svaki esej posebno, riječi melemne i čiste, baš kakve i trebaju duši. 

Ako se duša povrijedi, ona boli do nepreboli. Zato Ramiz svojim pismom liječi dušu, razgorijevajući njene proplamsaje ubrzava otkucaje srca - pa sve to onako utišini dovodi u smiraj. 

To sve, i više od rečenog, zbore njegove knjige eseja, Blisko kraju i Skupljeno od zaborava. To su knjige takve moći da u nekoj neobičnoj kosmogoniji i vrijememakar na tren zaustave. 

To su alati i zanati, mjere i otkucaji, koje vas vraćaju tamo negdje gdje nijeste bili, a opet, kao da otuda nijeste ni odlazili. Ramiz to tako riječju udesi da se vi iz toga doba-vremena ne bi ni vraćali.

Čovjek ide tamo đe mu je ljepše. Zato, biti sa Ramizovim knjigama, znači biti na teritoriji čiji svaki pedalj ima autohtonu istoriju, biljege i trajnu baštinu kulture sjećanja. 

Reljefni socio-kulturološko-antropološki Ramizovi portreti upečatljivo o jednom vremenu iza nas zbore, i opet ga u ontologiji slike i riječinanovo tvore.

Blistava stranica kulture sjećanja

Onaj ko se sa Ramizom upoznao i u zadovoljstvu njegove blagosti riječju se darivao, kao i onaj koji je njegove eseje i knjige čitao, sigurno se pita šta se to tamo u toj njegovoj radionici, majstora svog zanata, sprema? 

Nema dileme da će očekivani nastavak njegovog esejističkog putovanja biti još jedna blistava stranica trajne kulture sjećanja skrivenih svjetova jednog prošlog vremena, u kome ćemo prepoznati jedne druge, po mnogo čemu napisanog se znati i zvati. 

I sve će to biti nostalgično, sjetno i bolno, radosno, zavodljivio i zadovoljno, umirujuće i tragajuće u svijetu mistike vječnog kruga zivota i kolektivnog nam, prema baštini prošlosti, duga.

Kako se toj prošlosti odužuje, pokazao je Ramiz Hadžibegović, za poštovanje, za pouku i poruku na najbolji način.

Portal Analitika