Prava stvar

Koji je pravi izbor fotografija vašeg djeteta za društvene mreže?

Svi znamo da djeca mogu biti okrutna, a sada ta okrutnost može vrlo lako da se proširi internetom i to čisto radi “zabave”. Upravo je zbog toga zadatak svih nas roditelja da našu djecu naučimo pravilima lijepog ponašanja na internetu, kako ne bi dolazilo do ovakvih situacija.

Koji je pravi izbor fotografija vašeg djeteta za društvene mreže? Foto: Domen.me
Domen.meIzvor

Na Instagramu se nedavno pojavio trend objavljivanja fotografija iz djetinjstva, koji sam naravno odlučila da ispratim. Međutim, dok sam listala albume, brzo mi je postalo jasno da moji roditelji nisu imali nikakav filter. Naravno, ne mislim na Instagram filtere, već na to koje će scene, mene kao djeteta, zabilježiti, a za koje ne bih voljela da se nađu na internetu.

Tada mi se upalila lampica. Sada, kada je telefon produženi dio naše ruke i sa svijetom dijelimo svu svoju radost, veliki broj roditelja objavljuje fotografije svoje djece na društvenim mrežama, želeći da to neodoljivo stvorenje ukrade srca velikog broja ljudi. Međutim, kako bi osigurao da to radiš na ispravan i bezbjedan način koji neće ni po jednom osnovu naškoditi tvom djetetu u budućnosti, evo nekoliko stvari na koje bi svi mi trebalo da obratimo pažnju.

Bezbjednost djeteta na prvom mjestu

U vrijeme analognih fotoaparata pristup fotografijama je bio izuzetno ograničen, do te mjere da je bilo pravo čudo imati kopiju iste fotografije. Takođe, jedina informacija koju su te fotografije otkrivale jeste datum izrade istih... i odsustvo modne osviještenosti.

Danas stvari funkcionišu potpuno drugačije. Jedna fotografija objavljena na internetu može da napravi krug oko svijeta - i to za manje od 80 milisekundi! Takođe, sam pogled na fotografiju može da nam otkrije izvor fotografije, lokaciju na kojoj je snimljena, jer ista u sebi može nositi i geolokaciju, ali i način razmišljanja ukoliko ispod postoji opis.

Na žalost, predatori i pedofilija su prisutni na internetu, a iskorištavanje dječijih fotografija u negativne svrhe, kao i preuzimanje fotografija i prepodaja nije strana pojava. Zato, kako bi zaštitio svoje dijete od ovih opasnosti, pogledaj sljedeće 3 stvari koje možeš uraditi po ovom pitanju:

  1. Fotografije sa plaže bez odjeće, iz bazena ili banjice tebi sigurno djeluju slatko, ali, vjeruj mi, da njima nikako nije mjesto na društvenim mrežama. Pored toga što su ovakve fotografije djece neprimjerene, mogu biti i zloupotrijebljene ukoliko završe u pogrešne ruke. Ne zaboravi, jednom objavljeno na internetu, tamo ostaje zauvijek!
  2. Zaključaj svoj profil ili ograniči pristup fotografijama djeteta, kako bi one bile dostupne samo tvojim bliskim prijateljima.
  3. Ne postavljaj lokaciju, kao ni fotografije ispred kuće, kako ne bi otkrio adresu stanovanja. Takođe probaj da izbjegneš i fotografije djeteta u dresu koje bi mogle otkriti i klub u kom tvoje dijete trenira i dati prikaz svakodnevnih rutina.

Takođe imaj u vidu da različite kulture drugačije percipiraju fotografije djece bez odjeće. Na Balkanu je to potpuno prirodna stvar, toliko prisutna da svako od nas u albumu ima fotografije iz djetinjstva sa plaže bez kupaćeg kostima. Međutim, u Americi je posjedovanje takvih fotografija krivično kažnjeno, pa u tim slučajevima djeca lako mogu biti prepuštena socijalnoj službi.


Zaštita od vršnjačkog nasilja

Svi znamo da djeca mogu biti okrutna, a sada ta okrutnost može vrlo lako da se proširi internetom i to čisto radi “zabave”. Upravo je zbog toga zadatak svih nas roditelja da našu djecu naučimo pravilima lijepog ponašanja na internetu, kako ne bi dolazilo do ovakvih situacija.

Pored toga što se trudimo da na najbolji način upoznamo djecu sa internetom, moramo jednaku pažnju posvetiti i zaštiti od vršnjačkog nasilja koje lako može nastati našom krivicom, i to zbog pogrešnog izbora fotografija na društvenim mrežama.

Dječije samopouzdanje je veoma krhko, pa fotografije koje smatraš slatkim i smiješnim, mogu ponekad biti poziv za zadirkivanje i zbijanje šala na račun umazanog djeteta koje je sad već u šestom razredu osnovne škole.

Ista stvar može nastati i kada dijete napravi svoj profil na društvenim mrežama, pa se ispod njegove fotografije nađe tvoj komentar pun tepanja i srdačnih pozdrava koje vršnjaci mogu protumačiti na različite načine.


Misli na budućnost svog djeteta

Sjećaš li se filma “Od klinke do komada” (13 Going on 30), u kojem glavna junakinja za svoj 13. rođendan poželi da odmah ima 30 godina? Kao što to obično biva, želja joj se ispunjava već ujutru, kada se budi u svom tridesetogodišnjem tijelu.

Upravo taj film treba da imaš na umu prije plasiranja fotografija svog djeteta na društvenim mrežama, ali i da dobro razmisliš kako će tvoji postupci uticati na budućnost djeteta za nekih 20-ak godina.

Dijeljenje snimaka ili fotografija na kojima se prikazuje neposlušnost ili možda usamljenost djeteta, pa uz snimak iznosiš svoju zabrinutost za nedostatak prijatelja, može imati iznenađujuće negativne posledice.

I ne, ne pričam samo o tinejdžerskom dobu i društvenom životu, kada ove fotografije mogu podstaknuti ismijavanje, već i na buduću karijeru i poslodavce koji ponekad ne znaju za granice kada je zalaženje u privatnost u pitanju, pa na osnovu djetinjstva procjenjuju osobu koja sjedi preko puta njih na razgovoru za posao.

Internet nije mjesto za kreiranje negativne online persone osobama koje još uvijek nisu svjesne da je njihova privatnost dostupna svima. Baš zbog toga treba da omogućimo djeci da zajedno sa nama grade svoju online reputaciju, tako što ćemo uz dogovor sa njima birati fotografije koje će biti plasirane. Takođe, ne smijemo zaboraviti i da postavimo određene granice i ostatku porodice i prijateljima, kada se odluče da na svojim mrežama podijele fotografije naše djece.

Činjenica je da sada roditelji imaju veću odgovornost nego ikada ranije, pa pored sopstvenog prilagođavanja internetu, moraju se osigurati da i njihovo dijete bude spremno da zaplovi digitalnim vodama. A kad smo kod toga, prva pomisao većine nas je mobilni telefon. Zato, ne zaboravite da se uputite i u to kada je pravo vrijeme da vaše dijete dobije svoj prvi mobilni telefon.

Ovaj članak dio je društveno odgovornog poslovanja kompanije DoMEn koja godinama ulaže napore da Internet i nove tehnologije približi crnogorskom društvu, a posebno mladima.

Portal Analitika