
Crna Gora je juče otvorila jedino preostalo zatvoreno poglavlje u pregovorima sa Evropskom unijom - Poglavlje 8: Konkurencija.
Poglavlje 8 otvoreno je u okviru Međuvladine konferencije između Crne Gore i Evropske unije, održane u Briselu. Zbog situacije sa epidemijom korona virusa i ograničene mogućnosti prisustva, u ime Crne Gore je na Međuvladinoj konferenciji učestvovao šef Misije Crne Gore pri EU, ambasador Bojan Šarkić. U ime Evropske unije, konferenciji su prisustvovali ambasadorka Irena Andraši, stalna predstavnica Hrvatske pri EU, i Kristijan Danijelson, generalni direktor za evropsku susjedsku politiku i pregovore o pristupanju.
Generalna direktorica Direktorata za unutrašnje tržište i konkurenciju i pregovaračica za poglavlje 8 Biljana Jakić istakla je za Portal Analitika da Konkurencija predstavlja odraz posvećenosti Crne Gore u ispunjavanju obaveza koje proizilaze iz postupka pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, što je jasno prepoznato od strane Evropske komisije i država članica EU. Ona je ocijenila da je otvaranje osmog poglavlja još jedan od dokaza - da je Crna Gora lider u oblasti evropskih integracija u regionu.
S druge strane, ekonomski analitičar Predrag Drecun smatra da će ovo poglavlje, zajedno sa poglavljem 17: Ekonomska i monetarna unija koje je otvoreno u junu 2018, biti jedan od najvećih izazova za Crnu Goru.
Zaštita konkurencije na tržištu i kontrola državne pomoći: Pregovaračica za poglavlje 8 Biljana Jakić naglašava da je otvaranju poglavlja prethodio višegodišnji rad na čitavom setu reformskih aktivnosti kao što su - izrada zakonodavnog okvira iz oblasti zaštite konkurencije i državne pomoći, koji je usklađen sa propisima Evropske unije, uspostavljanje adekvatnog institucionalnog okvira i unapređenje administrativnih kapaciteta.
,,Kruna realizovanih aktivnosti bila je ispunjavanje početnih mjerila za otvaranje ovog poglavlja postavljenih od strane Evropske komisije. Kada govorimo o pregovaračkom poglavlju Konkurencija značajno je istaći da je ono veoma kompleksno i obuhvata dvije oblasti: zaštitu konkurencije na tržištu i kontrolu državne pomoći. Pod zaštitom konkurencije se podrazumijevaju tri osnovna aspekta i to: zabrana zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu, zabrana zaključivanja sporazuma kojima se sprječava, ograničava ili narušava slobodna konkurencija na tržištu i ocjena dopuštenosti koncentracija učesnika na tržištu. Oblast kontrole državne pomoći obuhvata postupak dodjele i kontrole namjenskog korišćenja dodijeljene državne pomoći, radi zaštite konkurencije”, precizirala je Jakić.
Ona je podvukla da poštovanje slobodne konkurencije na tržištu predstavlja preduslov za obezbjeđivanje poslovnog ambijenta u kome će svi učesnici na tržištu poslovati pod jednakim uslovima, a što doprinosi stvaranju ekonomski povoljnog ambijenta za ulaganje i sigurnost investicija.
,,Priliv novih investicija treba da doprinese ravnomjernom razvoju države, smanjenju stope nezaposlenosti i povećanju životnog standarda svih građana. Kao rezultat zdrave tržišne utakmice građani dobijaju veću ponudu roba i usluga, kao i kvalitetnije i jeftinije proizvode i usluge. Sprovođenjem navedenih reformi, u Crnoj Gori su stvoreni preduslovi za očuvanje i unaprjeđenje slobodne konkurencije na tržištu, što donosi benefite kako privredi, tako i građanima”, kazala je Jakić.
Najavila je da se u narednom periodu očekuje nastavak intenzivne komunikacije i saradnje sa Evropskom komisijom i dalji rad na unapređenju i dostizanju evropskih standarda u oblasti konkurencije u Crnoj Gori.
Stvaranje ambijenta za rast konkurentnosti neće ići lako: Ekonomski analitičar Predrag Drecun apostrofirao je da činjenica da je poglavlje 8 posljednje koje je do juče bilo zatvoreno, sama za sebe govori i da je faktičko stanje “na terenu” sigurno bilo predmet opservacija od strane Evropske unije.
,,Činjenica da je poglavlje 8 posljednje otvoreno upozorava da u oblasti konkurencije moramo da uradimo - najviše. Ovo poglavlje može oduzeti dosta vremena, tim prije što je Crna Gora puna monopolskih i oligopolskih kompanija”, naveo je Drecun u izjavi za naš portal.
On je ocijenio da stvaranje ambijenta za rast konkurentnosti neće ići lako, jer veličina crnogorskog tržišta predstavlja ograničavajući faktor.
,,S druge strane, po mom mišljenju, politička volja oficijelne Crne Gore nije na tom nivou da se konkurentnost očisti od političkog uticaja. U oblasti snabdijevanja električnom energijom stanje na crnogorskom tržištu je monopolsko, a na tržištu telekomunikacija je oligopolsko. Istovremeno, tržište građevinarstva praktično drži nekoliko kompanija, što predstavlja oligopol, dok smo na tržištu trgovine svjedoci gašenja malih preduzeća iz te oblasti, uz jačanje nekoliko velikih trgovačkih lanaca”, pojasnio je Drecun.
Napominjući da postoje izuzeci, Drecun je rekao da su neke od najvećih kompanija u Crnoj Gori napravile poslovne imperije - uz podršku države.
,,EU sve to posmatra i u vezi s tim poseban akcenat će biti na državnoj pomoći, kao i na sektoru javnih nabavki, jer očekujemo dodatnu evaluaciju i postavljanje nekih kriterijuma koji do sada nijesu bili u igri”, naveo je on.
Drecun je poručio da bi nadležni za poglavlje koje se tiče konkurencije trebali da naprave komparativnu analizu kako su neke druge zemlje zatvarale ovo poglavlje i da “iskopiraju najbolje prakse”.