Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Kovačević: Oni koji se žale na strana miješanja dopustili su da Beograd utiče na to ko će ili neće uopšte probati da bude predsjednik

"Politički predstavnici u DIK-u zloupotrijebili tu instituciju za svoje partijske interese"

Kovačević: Oni koji se žale na strana miješanja dopustili su da Beograd utiče na to ko će ili neće uopšte probati da bude predsjednik

Državna izborna komisija nije omogućila Centru za demokratsku tranziciju (CDT) da izvrši uvid u potpise podrške kandidata za predsjedničke izbore. Milica Kovačević iz CDT-a kazala je da je uvid u potpise pravo koje se mora dozvoliti posmatračima.

Kovačević: Oni koji se žale na strana miješanja dopustili su da Beograd utiče na to ko će ili neće uopšte probati da bude predsjednik Foto: Foto: CDT
Antena MIzvor

"Mi smo 9. februara podnijeli zahtjev da počnemo sa uvidom u potpise za prve predate kandidature i taj nam uvid nije odobren uz izbjegavanje DIK-a da doneseodluku prenošenjem te priče na Agenciju za zaštitu ličnih podataka, koja je izdala prekjuče negativno mišljenje o našem zahtjevu. Mi smo htjeli, na osnovu ranijih iskustava iz izbornih procesa, naročito 2018. kada se desila velika zloupotreba ličnih podataka građana, da izvršimo uvid u potpise i vidimo da li je neko opet zloupotrijebio lične podatke, međutim to nam se pravo pokušava osporiti navodonom odbranomi zaštitom ličnih podataka".

Kovačević ističe da neće odustati od zahtjeva, te da čekaju formalno izjašnjenje DIK-a.

"Mi ćemo definitivno imati pravnu reakciju. Osim toga, od DIK-a se očekuje da osposobi aplikaciju kako bi građani mogli provjeriti sami da li je neko zloupotrijebio njihove lične podatke".

Kovačević ocjenjuje da su politički predstavnici u DIK-u zloupotrijebili tu instituciju za svoje partijske interese i, umjesto, kako kaže, da sprovode izbore, oni su odlukama već direktno uticali na ishod i rezultata izbora. Dodaje da je DIK politizovan otkad je ustanovljen.

"U DIK-u dominantnu većinu čine političari i oni su i u ranijim izbornim procesimadonosili političke odluke, samo što to ranije nijesmo gledali u ovoj fazi procesa, nego obično u fazi potvrđivanja i poništavanja rezultata, namještanja da neko, kroz ponovljeno glasanje, dobije mandat manje ili više. U Crnoj Gori je posebno poražavajuće jer se na ovaj način u izborni proces direktno uvela Srbija i da su oni, koji se najviše žale na strana miješanja, ja vjerujem i opravdano,upravo na ovaj način dopustili da odluke režima u Beogradu utiču na to ko će ili neće uopšte probati da bude predsjednik Crne Gore".

Kovačević ističe da, pošto nije sprovedena izborna reforma, imamo isto izborno zakonodavstvo. Objašnjava da bi se problem politizovane izborne administracije mogao popraviti kroz model profesionalizacije, koji su nudili u izbornoj reformi.

"U ovoj fazi procesa mi ne da ne vidimo poboljšanja, nego vidimo i nazadovanje u određenim oblastima i sasvim smo sigurni da to vide oni koji posmatraju Crnu Goru i teško da nam ovo što se do sad dogodilo, ide u prilog", navela je Kovačević i zaključila da je ovaj izborni proces pokazao da nemamo kontrolu nad najvažnijim procesom u svakom demokratkom društvu - izbornim procesom.

Portal Analitika