Sloba Bubanja prije svega naglašava da je svaka koža jedinstvena, sa vlastitim karakteristikama te da ne postoje dvije identične kože. Zbog toga svaka koža reaguje različito pod raznim uticajima načina života.
"Zajedničko im je to da, pravilnim odnosom prema sebi i odgovarajućom njegom, možete značajno uticati na opšti izgled kože i usporiti njeno starenje. Opšte prihvaćen koncept je da je to proces koji podrazumijeva sinergično dejstvo više metoda, jer se jednom metodom ne mogu postići potpuni rezultati", kaže naša sagovornica..
Nije dovoljna samo osnovna njega
Zaštita kože od nepovoljnih vremenskih uticaja je veoma važna, pogotovo kad dolazi do velikih temperaturnih oscilacija i hladnoće. Bubanja savjetuje da je naročito važno štititi je od vjetra koji je uz duvanski dim jedan od najvećih neprijatelja kože.
"Nedovoljno zaštićena i nenjegovana koža pod nepovoljnim vremenskim uslovima mijenja izgled, postaje tvrda i neelastična, pore se šire, a često se javlja i problem dehidrirane, opuštene i neelastične kože, sa oslabljenom mrežom kolagenskih i elastinskih vlakana.
Tada postojeće bore postaju dublje i jače izražene i pored svakodnevne uobičajene njege.
To znači, da nije dovoljno samo nanošenje vlažne, hranljive ili vitaminske kreme, već je obavezna intenzivna, profesionalna njega koja će oporaviti tako dehidriranu, isušenu, zadebljalu, devitalizovanu, opuštenu kožu, ili kožu ugušenu od posljedica duvanskog dima.
Ako primijetite neke od ovih promjena, tada je preporučljivo potražiti savjet stručnjaka, koji će vas posavjetovati kako da vam uloženi trud, svakodnevna intenzivna njega i strpljenje, nadoknade vlažnost, ujednače površinski sloj, a koži vrate blistav izgled i prozračan ten", savjetuje Bubanja.
Sa kojim problemima će se naša koža suočiti zavisi od starosti, tipa kože, ishrane, načina života, da li boravimo u zatvorenom i zadimljenom prostoru te koliko se i da li se dovoljno njegujemo.
"Važno je tretmanom revitalizacije reaktivirati potencijale kože i pokrenuti odbrambene mehanizme pomoću raznovrsnih aktivnih sastojaka uključujući matične ćelije, hijaluronsku kisjelinu, kolagen, elastin, kavijar ili biljni botoks koji imaju zadatak da oporave kožu i vrate joj mladalački izgled", smatra naša sagovornica.
Duvanski dim kao najveći toksin kože
Bubanja savjetuje da su najbolji tretmani i dobre životne navike. Svjesna je da ipak veliki broj ljudi to zanemaruje, a kao primjer navodi pušače.
"Poznato je da sa godinama organizam prestaje da proizvodi sastojke koji održavaju kožu zategnutom, pa koža na licu postaje tanja i osjetljivija.Kod pušača je taj problem izražen mnogo više. Koža pušača najčešće je nedovoljno ishranjena, smanjen je dotok kiseonika pa koža poprima sivo-žutu boju, često djeluje umorna, uvela, opuštena, dehidrirana, brže se pojavljuju bore, pore se šire pa koža djeluje zapušteno, čak i kod sasvim mladih osoba.
Zašto se to događa? Naime, pri udisanju duvanskog dima u koži se stvaraju različiti toksini koji uništavaju kolagen i elastin, a smanjuje se proizvodnja novog koji je zadužen za zdrav i zategnut izgled kože. Kad sve to znamo, ono što svima savjetujem jeste da prestanu da puše. Ipak, znamo da to ne urade svi. Dobra okolnost je što,ako se već ne odriču pušenja, mogu da potraže alternativne varijante koje ne emituju duvanski dim. Kod nas je moguće naći i alternative koje zagrijavaju a ne sagorijevaju duvan i tako se ne stvara duvanski dim, niti katran, koji su najveći krivci za narušeni kvalitet kože", savjetuje Bubanja.
Ukazuje na još neke loše navike kojima ne činimo dobro našoj koži.
"To su agresivna sredstva koja se koriste prilikom tretmana lica, a koja mogu da naruše hidrolipidni zaštitni sloj. To znači da treba da izbjegavate preparate koji će da je pretjerano isušuju. Naročito treba biti oprezan s eksfoliantima i pilinzima koji mogu oštetiti zaštitni hidrolipidni sloj, uzrokovati pucanje kapilara i dovesti do infekcija i upalnih procesa. Na kraju, dugogodišnje iskustvo mi pokazuje da se najbolji rezultati dobijaju usvajanjem zdravijeg načina života i upotrebnom kvalitetnih preparata i provjerenih aparata. Na tome će vam koža biti uvijek zahvalna", zaključuje Bubanja.