Udruženje je reagovalo povodom saopštena Instituta za javno zdravlje (IJZ) u kojem se navodi da su kju groznicom zaražene dvije osobe u Danilovgradu. IJZ je saopštio i da su im tokom 2024. godine prijavljena dva slučaja kju groznice kod ljudi, oba su registrovana u junu, jedan u Bijelom Polju i jedan u Podgorici.
“Povodom zvanične objave Instituta za javno zdravije da su u Opštini Danilovgrad potvrđeni prvi slučajevi obolijevanja od kju groznice, Udruženje stočara poziva nadležne organe da što hitnije utvrde svako nestručno, nezakonito i neodgovorno ponašanje u postupanju u konkretnim slučajevima, sa kojima smo upoznali menadžment Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede”, saopštio je sekretar Udruženja Vlado Lakić.
On kaže da će u slučaju nereagovanja nadležnih pozvati ne samo stočare i druge poljoprivredne proizvođače, već i sve građane koji dijele zabrinutost Udruženja da se priključe njihovom daljem djelovanju.
“Udruženje stočara Danilovgrad upućuje apel svim političkim partijama da u javnosti ne koriste kju groznicu kao političku temu, već da učine sve što je u njihovoj moći, kako bi što prije bolest stavili pod kontrolu, a zdravlje građana zaštitili, što je osnovni cilj i našeg djelovanja”, zaključio je Lakić.
Podsjetimo, iz IJZ-a su, u cilju sprečavanja obolijevanja ljudi, preporučili dezinfekciju prostorija u kojima su boravile inficirane životinje, nošenje zaštitne opreme (maske, rukavice, naočare) prilikom obavljanja poslova koji uključuju kontakt sa životinjama, njihovim izlučevinama i kontaminiranom okolinom.
Preporučena je i termička obrada prethodno nepasterizovanog mlijeka za sopstvene potrebe, kuvanjem na temperaturi ključanja, kao i pojačan epidemiološki nadzor.
U saopštenju se ističe da nekuvano mlijeko inficiranih životinja, kao i mlječni proizvodi spravljeni od sirovog mlijeka inficiranih životinja, mogu da sadrže uzročnike kju groznice.
“Jedna od metoda suzbijanja prenošenja uzročnika kju groznice putem mlijeka i mliječnih proizvoda je pasterizacija kravljeg, kozjeg i ovčijeg mlijeka na temperaturi većoj od 63 stepena u trajanju od 30 minuta, ili preko 72 stepena u trajanju od najmanje 30-45 sekundi”, objasnili su iz IJZ-a.
Oni su naveli da je generalno, u cilju prevencije infekcija, preporuka da mlječni proizvodi budu pravljeni isključivo od pasterizovanog mlijeka, kao i termička obrada prethodno nepasterizovanog mlijeka za sopstvene potrebe, kuvanjem na temperaturi ključanja.