Ekologija

Kutak ekološkog zajedništva u Ulcinju

Lika: Cilj nam je da stvorimo zajednicu koja je svjesna područja na kojem živi i spremna da učestvuje u njegovoj obnovi i zaštiti

Lika: Cilj nam je da stvorimo zajednicu koja je svjesna područja na kojem živi i spremna da učestvuje u njegovoj obnovi i zaštiti Foto: KEZ
Portal AnalitikaIzvor

Kutak ekološkog zajedništva (KEZ) inicijativa je koja ima za cilj stvaranje inkluzivnog prostora u kojem svi članovi zajednice, bez obzira na dob, socijalni status ili pripadnost imaju priliku da učestvuju u aktivnostima posvećenim očuvanju prirode i ekološkom obrazovanju. 

U pitanjuje program, ali i prostor u Ulcinju, za razmjenu ideja, sticanje praktičnih vještina i aktivno učešće u ekološkim pričama. Kroz redovne radionice, diskusije, aktivnosti poput formiranja kutka autohtonih vrsta i događaje za razmjenu znanja, KEZ podstiče učenje kroz praksu, gradeći temelje ekološke odgovornosti i osposobljavajući učesnike za donošenje informisanih i održivih odluka u svakodnevnom životu.

Prema riječima Zenepe Like, osnivačice i predsjednice Društva Dr Martin Schneider-Jacoby – MSJA u okviru kojeg se i realizuje ovaj projekat, u radu se fokusiraju na različite članove zajednice. Cilj je da kroz konkretne aktivnosti i kreativne radionice povećaju ekološku svijest, ali i podstaknu međugeneracijsko povezivanje i saradnju.

„Pokušavamo da uključimo što više građana i tako stvorimo jednu mješovitu zajednicu koja će doprinijeti očuvanju resursa koje ovaj grad ima. Smatamo da je ključan širi pristup koji će dugoročno doprinijeti poboljšanju životne sredine. Takođe, svaki građanin koji će se uključiti u naše aktivnosti naučiće nešto novo. Mislim da samo uz edukaciju i predlog različitih tema možemo stvarati zajednicu koja će dugoročno doprinijeti očuvanju jedinstvenih prirodnih resursa. Naš cilj je da stvorimo zajednicu koja je svjesna područja na kojem živi i koja želi da participira u njegovoj zaštiti i obnovi“, ističe Lika.

Kroz saradnju sa školama, klubovima penzionera, različitim organizacijama, ali i kroz lična poznanstva, nastoje da oko istog cilja okupe što više zainteresovanih pojedinaca. Stava su da je podizanje svijesti građana i njihovo aktivno učešće važno kako na mikro, tako i na globalnom nivou. 

KEZ nije projekat već misija

„Samo građani koji su svjesni svoje odgovornosti, koji su aktivni i koji participiraju u aktivnostima koje su ključne za očuvanje prirode, mogu dati svoj doprinos. To je jedan od ključnih ciljeva ovog puta pa, iako može biti teže jer smo mala zajednica, vjerujem da ćemo postići cilj da stvorimo društvo koje je svjesno odgovornosti i koje želi da pruži doprinos za buduće generacije“, poručuje Lika.

Prema njenim riječima KEZ nije projekat već misija, a ono što ga posebno krasi jeste upravo taj široki međugeneracijski pristup na kome insistiraju.

„Prepoznali smo da građani starijih generacija nisu toliko aktivni u društvenom životu i generalno ne učestvuju često u aktivnostima koje se tiču zaštite životne sredine i prirode. Imamo taj mentalitet da nakon penzije idete da odmarate i ne osjećate se pozvanim. Zato smo i napravili ovaj program jer smatramo da starije generacije mogu da pruže svoj doprinos. Imaju i te kako puno da nam kažu i možemo mnogo da učimo iz njihovih iskustava“, kaže naša sagovornica.

Jedan od glavnih ciljeva ovog projekta jeste i uspostavljanje ekološkog centra. Naime, KEZ će postati trajni resurs za lokalnu zajednicu, s kutkom autohtonih vrsta koji će služiti za edukaciju o očuvanju biodiverziteta i podršku inicijativama ozelenjavanja.

„Krajnji cilj KEZ-a je formiranje jednog ekološkog centra koji će biti trajni resurs Ulcinja. A to ćemo da radimo tako što smo pripremili program gdje smo pozvali razne istaknute eksperte iz Crne Gore koji će da pomognu u stvaranju tog resornog centra koji se bavi ključnim ekološkim temama – kompostiranjem, održivim razvojem, autohtonim vrstama, klimatskim promjenama, kulturnom baštinom. Sve su to ključne teme koje će zasad biti predstavljene u ovom kutku“, dodaje Lika.

Ulcinjska solana - budući ekološki centar

Za tu namjenu su mapirali Park prirode Ulcinjska solana, a prema riječima naše sagovornice brojni su razlozi za odabir pomenute lokacije. 

„Odabrali smo Ulcinjsku solanu kao budući ekološki centar, prije svega, zbog njenog nacionalnog i međunarodnog značaja. Ulcinjska solana prepoznata je po raskošnom biodiverzitetu, pa tokom cijele godine ovdje ima više od 250 vrsta ptica. Ona je najznačajnije utočište za migratorne ptice koje dolaze iz Afrike i idu prema Sibiru. Ovo je područje koje ima nekoliko ključnih segmenata. U suštini Solana je bila i ostala jedna od ključnih identifikacionih područja ovog regiona i zato smo smatrali da je pravo mjesto za osnivanje ekološkog centra za edukaciju budućih generacija“, kaže Lika, dodajući da osim biodiverziteta to područje ima i kulturološki značaj.

„Naime Ulcinjska solana je i prva fabrika u Crnoj Gori. Ona je zapošljavala više od 600 familija i motor je razvoja ove gradske turističke destinacije. Smatrali smo da je to perfektno područje za uspostavljanje ekološkog centra jer ćemo time doprinijeti i promociji i održivom razvoju područja. Ekološki centar pripada Ulcinjskoj solani zato što je to jedno od ključnih područja ovog grada. Zaista mislimo da je predestiniran za ovu inicijativu i dalju edukaciju.“

Podsjećamo, program projekta KEZ – Kutak ekološkog zajedništva realizuje Društvo Dr Martin Schneider-Jacoby– MSJA, u okviru programa Podržani = Osnaženi, koju sprovodi Fond za aktivno građanstvo u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske. Program finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.

Lika ne krije da je podrška partnera dragocjena za razvoj ove priče, te da je stigla u zaista pravom trenutku.

„KEZ je program usmjeren na podizanje svijesti i aktivno građanstvo. Zato nam je bila važna podrška fAKT-a koji je prepoznao značaj ovog programa, zato što se radi o jednoj dugoročnoj misiji. Važno je da se ovakvi programi generalno podržavaju jer samo uz podršku možemo da stvaramo bolju i, prije svega, zajednicu koja je svjesna svoje dužnosti i odgovornosti“, iskrena je Lika.

Za kraj razgovora poziva sve zainteresovane građane da im se pridruže u zajedničkom stvaranju ekološki osviješćene zajednice, ali i naše bolje budućnosti.

“Svi ste dobrodošli da postanete dio KEZ zajednice, da učestvujete u našim aktivnostima i doprinosite očuvanju prirode.Zajedno, možemo učiniti značajnu promjenu“, zaključuje Lika za kraj razgovora.




Portal Analitika