Naučnici su posvetili veliku pažnju istraživanju pečuraka i procijenjeno je da mogu da budu vrlo korisne kao prevencija i terapija za neke zdravstvene probleme, uključujući poremećaje imuniteta, virusne infekcije, visok holesterol, bolesti jetre, kancera i druga oboljenja.
Ustanovljeno je da tri vrste pečuraka imaju važnu ulogu u medicini.
Šitake pečurke (Lentinus edodes) sa medicinske tačke gledišta, pomažu kod mnogih uobičajenih zdravstvenih problema. Sadrže polisaharid lentinan i beta 1.3. glukan - koji su vrlo moći u borbi protiv raznih virusa i tumora.
Zbog prisustva polisaharida djelotvorne su i u liječenju gripa. Neka istraživanja pokazala su da one štite i od oštećenja koja uzrokuju radijacija i hemoterapija. Šitake pečurke su dobre i za srce, jer smanjuju holesterol.
Veliki značaj u medicini ima Hrastova sjajnica (Reishi, Ganoderma lucidum), koja je jedna od najcjenjenijih biljaka u tradicionalnoj kineskoj medicini i za nju se ne smatra samo da produžava život, već i da čovjeku daruje svjetlost, mudrost i da dovodi do prosvjetljenja.
Što se tiče njenog medicinskog uticaja, studije širom svijeta pokazale su da je ova gljiva vrlo efikasna u borbi protiv tumora (zbog prisustva polisaharida beta 1.3). Takođe jača imuni sistem i ima antibakterijsko i antivirusno dejstvo, a pokazala se uspješnom i u liječenju hepatitisa.
Hrastova sjajnica štiti jetru od toksina, a efikasna je i u borbi protiv hroničnog bronhitisa. Vrijedan je izvor adenozina, koji štiti srce.
Maitake (Grifola frondosa) je vrsta pečurke koja može imati veliki značaj u borbi protiv HIV-a. Na Internacionalnoj konferenciji o sidi u Amsterdamu, rečeno je da Maitake štiti od dobijanja HIV-a.
Iako ne ubija virus, igra važnu ulogu u terapiji oboljelih. Neka japanska istraživanja pokazuju da je ova gljiva čak uspješnija u jačanju imunog sistema od prethodno navedenih vrsta pečurki.
Maitake, takođe, sadrži široku lepezu vrijednih sterola, glikozida, amino kisjelina, enzima, polisaharida, vitamina, minerala i ostalih ljekovitih jedinjenja.
Stručnjaci preporučuju da je najbolje konzumirati ove gljive kroz ishranu, ali je vrlo teško naći ih u prodaji u svježem ili osušenom stanju.
Foto: Afc.com
