Arheolozi u Gvatemali objavili su danas da su otkrili napis star 1.300 godina, a koji se odnosi na posljednji datum majanskog kalendara. Prema Majanskom kalendaru, 21. decembar ove godine označiće kraj jedne ere - ciklusa dugog pet milenijuma.
Maje, međutim, nisu predvidjele da će tog dana biti smak svijeta, ističu istraživači, prenose mediji. Iz novog napisa se vidi da bi drevna civilizacija slavila taj datum prosto kao kraj jednog ciklusa.
Majanski kalendar podijeljen je na baktune – cikluse od 20 katuna, odnosno 144.000 dana, koji su počeli na datum stvaranja Maja. Katun ima 7.200 dana, dakle skoro 20 godina. Trenutni, 13. baktun, okončaće se 21. decembra ove godine, prema našem kalendaru, a taj poslednji dan za Maje bi značio završeni krug stvaranja. Ovo takođe znači početak 14. baktuna.
“Novooktriveni tekst govori nam o drevnoj političkoj istoriji, a ne o proročanstvu. Ukazuje se da je 13. baktun važan kalendarski događaj koji bi drevne Maje slavile, međutim, nema apokaliptičnih predviđanja u vezi tog datuma”, naveo je u saopštenju Marselo Kanuto, direktor Istraživačkog institute Srednja Amerika Univerziteta Tulan.
Nakon otkrića spomenika u Tortugueru u Meksiku, iz 669. godine nove ere, na kome se pominje čuveni datum, neki stručnjaci su smatrali da 21. decembar označava apokalipsu, dok su drugi rekli da predstoji veliki duhovni događaj na svjetskom nivou.(Blic)