Makron je u intervjuu francuskim televizijama TF1 i Frans 2 rekao da je reforma neophodna i da je ne sprovodi iz zadovoljstva.
"Ja ne tražim da ponovo budem izabran. Između anketa o popularnosti i opšteg interesa zemlje, biram interes zemlje", rekao je Makron i dodao da je spreman zbog toga da bude nepopularan.
Prema njegovim riječima, ne postoji drugo rješenje nego raditi više.
Francuzi i dio opozicije su ogorčeni jer reforma predviđa i pomjeranje starosne granice za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine.
Makron je u utorak odbacio rekonstrukciju vlade, raspuštanje parlamenta i raspisivanje referenduma o reformi penzionog sistema.
Francuski predsjednik je rekao da ima povjerenje u premijerku Elizabet Born koja je nedavno iskoristila ustavno pravo za donošenje zakona o reformi bez glasanja u Parlamentu gdje su joj se pooslanici usprotivili.
Zbog toga su poslanici opozicije podnijeli dva prijedloga za izgasavanje nepovjerenja Vladi, ali to nije prošlo u Parlamentu. To se i očekivali jer Makronova koalicija ima relativnu većinu i za zakon je imala podršku nekih opozicionih stranaka, među kojima je tradicionalna desničarska stranka Republikanci.
Makronov intervju je očekivan od januara, kada su pokrenuti protesti i štrajkovi protiv reforme penzionog sistema. Na nekim protestima je bilo fizičkih sukoba.
Štrajkovi i blokade su i danas, posebno u naftnom sektoru, a za sjutra su ponovo najavljeni protesti širom Francuske.
Makron je danas osudio „cinizam“ nekih velikih kompanija koje su ostvarile velike neočekivane zarade, i od njih tražio da taj novac daju radnicima koji su doprinijeli toj zaradi firmi.
Najavio je da će s Vladom raditi na uvođenju „izuzetnog doprinosa“ za zaposlene u firmama koje dobro zarađuju i ne dijele taj novac radnicima.
Sindikati koji organizuju proteste rekli su poslije Makronovog intervjua da su razočarani i da je predsjednik Francuske pokazao „prezir prema milionama demonstrantama“.
Lider radikalne ljevice Žan-Lik Melanšon ocijenio je da je Makron ponovo pokazao „prezir i aroganciju“.