Politika

Marković: Crna Gora sa optimizmom očekuje početak pregovora

Izvor

Marković je primio hrvatskog ministra pravde Orsata Miljenića, sa kojim je razgovarao o poziciji Crne Gore u procesu donošenja odluke o otvaranju pregovora , o iskustvima Hrvatske u pregovorima kao i o mogućoj saradnji bilateralnoj i pravosudnoj saradnji ministarstava.

Prema navodima više diplomatskih izvora u Briselu i Podgorici, Švedska, Holandija i Francuska protive se otvaranju pregovora sa Crnom Gorom, iako je Evropska komisija (EK) u proljećnom izvještaju ocijenila da je Crna Gora napravila napredak koji joj omogućava da se popne stepen više na putu ka EU.

Marković je kazao da još nije čuo da Švedska i Holandija neće glasati za otvaranje pregovora.

“Ja nasuprot mislim da će nas te zemlje podržati, moje informacije, a vjerujte mi da nisu male, govorre da će stvar ići u tom pravcu. Ali i te zemlje, kao i Njemačka, Francuska i ostale, u periodu pripreme za odluku, provjeravaju da li je Crna Gora uradila dovoljno u ovoj fazi evropskog puta”, rekao je on, javlja Mina.

Prema njegovim riječima, Crna Gora je uradila sasvim dovljno. “I sigurno i više nego se očekivalo”.

“Mi smo uradili u pristupnim pregovorima ono što su neke zemlje, konkretno Hrvatska radile tek kada su pregovori otvoreni. Mi smo, ne što smo htjeli nego smo bili u takvoj pozicoiji, a to su sve razlozi da kraj juna dočekujemo s optimizmom i kada su u pitanju odluke i Švedske i Holandije”, kazao je Marković.

On je rekao da je i od hrvatskih kolega dobio uvjeravanje da je Crna Gora uradila veliki posao.

“Imamo razloga za optimizam, posebno i iz aspekta iskustava Hrvatske koje je prošla u ovom procesu”, kazao je Marković.

Kako je naveo, sa Miljenićem je razgovarao o ugovorima o međusobnoj saradnji o izručenju državljana za učinjena krivična djela, kao i o ekspertskoj podršci koju će hrvatsko ministarstvo pravde pružati crnogorskim kolegama, posebno iz poglavlja 23.

Marković je kazao da je već dogovorena podrška za pripremu izmjena Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku.

“Ovo je bila prilika i da pokrenemo rad dvije mješovite komisije, formirane još 2008. godine, čiji je rad u zastoju zbog personalnih i političkih razloga, promjene vlada u Hrvatskoj i Crnoj Gori, tako da su neophodne personalne promjene da bi one počne rješavati aktuelne pravne i srodne problem dveije zemlje ”, rekao je on.

Miljenić je kazao da nije bio u misiji ocjena stanja, ali da smatra da je, prema podacima koje ima, pozicija Crne Gore veoma dobra.

“Brojni zakoni koji su trebali biti donešeni, donešeni su uz implementacijske propise koji ih slijede. Dešavaju se konkretne stvari. Situacija između Hrvatske i Crne Gore se ne može porediti jer je prošlo dosta vremena od kada je Hrvatsak bila na početku”, rekao je on.

Miljenić je potvrdio da su dogovorene konkretne mjere za razmjene iskustava.

”Mi smo zemlje koje pripadaju istom pravnom krugu, imamo veliko razumijevanje i iskreno ćemo pružiti svaku pomoć i saradnju. Naši eksperti rade i na drugim propisima koji su važni sa saradnju, ne samo u krivičnim, već i u građanskim stvarima moje će gražanima olakšati život I saradnju”, zaključio je on.

Portal Analitika