“Tvrdnju da vaša Vlada sprovodi projekat unijaćenja Crnogoraca potkrepljuje i činjenica da od 2011. godine princa Nikolu Petrovića korumpirate milionima eura narodnog novca, po našem mišljenju, zato što je rimokatolik, dok su ostali brojni potomci mitropolitsko gospodarske kuće Petrovića, koji su kao i njihovi preci ostali vjerni pravoslavlju, ostali bez bilo kakve pomoći i podrške od strane ove države”, navodi Aleksić.
Marković je na početku upitao Aleksića da li zna ijednog građanina koji je unijat?
Premijer je kazao da je morao više puta da pročita pitanje poslanika DF-a da bi se uvjerio da li ga je zaista pitao da li Vlada Crne Gore intenzivno radi na unijaćenju Crnogoraca, odnosno da želi da promjeni identitet pravoslavnog stanovništva na prostoru Crne Gore.
„Nastojeći da argumentujete ovu vašu tvrdnju zbunili ste me do kraja jer to što ste sve naveli u prilog vašoj tezi zaista je bez ikakvog utemeljenja u činjenicama. Razumijem da smo mi već u predizbornoj kampanji i da je to vrijeme kada političari znaju da „zaborave“ na činjenice, ali vi ste ovoga puta baš pretjerali. Skoro tri četvrtine stanovništva Crne Gore su pravoslavci. Tvrditi da ova Vlada intenzivno radi na njihovom prevođenju na katoličanstvo je apsolutna besmislica koja se mogla roditi samo u glavam onih kojima je prevođenje Crnogoraca u srpski nacionalni korpus glavna ideja vodilja. Pa kada to prevođenje ne uspijeva onda valja iskonstruisati postojanje neke nevidljive sile koja nas vuče u bezdan ovaj put nazvan unijaćenje. Ova vlada niti koga prevodi niti će koga prevoditi bilo u vjerske bilo u nacionalne korpuse“, poručio je Marković.
Prema njegovim riječima, ne postoji odlučnost Vlade da eliminiše SPC, "a ponajmanje o tome može da svjedoči Zakon o slobodi vjeroispovijesti".
„Nudili smo potpunu zaštitu SPC kroz izmjene Zakona i to je odbijeno“, rekao je Marković.
On je rekao da se "antifašizmom ne mogu kititi saradnici fašista".
Premijer Duško Marković je, osvrnuvši se na svoj nedavni autorski tekst u „Pobjedi“ da potpuna neznavenost, ili zla namjera, stoje iza pokušaja izjednačavanja lika Svetog Save, koji je svoju misiju imao u XIII vijeku, i svetosavlja koje je kao politička ideologija nastalo tridesetih godina prošlog vijeka.
„Dakle, svetosavlje je samo „pozajmilo” ime od srpskog sveca, a utemeljili su ga u tadašnjoj Kraljevini Jugloslaviji,kao što znate, srpski episkop Nikolaj Velimirović i srpski profašistički političar Dimitrije Ljotić, u predvečerje Drugog svjetskog rata.
„Poznato je da je suština svetosavske ideologije u konceptu – jedan narod, jedna religija, jedna država. U tom konceptu niti ima crnogorskog naroda, niti crnogorske države. Sve je - srpsko! Toliko o odnosu ove ideologije prema Crnoj Gori i Crnogorcima. Kad ste me već Vašim pitanjem vratili u ove istorijske teme, moram Vas takođe podsjetiti na istorijske činjenice o odnosu idejnih tvoraca i protagonista svetosavskog nacionalizma prema antifašističkom pokretu, odnosno na njihovu kolaboraciju sa fašistima. Vjerujem da Vam je poznato da je Adolf Hitler još prije početka Drugog svjetskog rata odlikovao episkopa Nikolaja Velimirovića, koga rado nazivaju i vladikom.
Citiraću nešto što Vi, vjerujem,kao istoričar,takođe znate – a to su riječi episkopa Velimirovića o Hitleru.Citiram:„Mora se odati poštovanje sadašnjem njemačkom vođi koji je kao prost zanatlija i čovek iz naroda uvideo da je nacionalizam bez vere jedna anomalija, jedan hladan i nesiguran mehanizam. I evo, u dvadesetom veku, on je došao na ideju svetog save i kao laik poduzeo je u svom narodu onaj najvažniji posao, koji priliči jedino svetitelju, geniju i heroju“,kraj citata.Kraj citata, gospodine Aleksiću.Dozvolite i da Vas podsjetim da su antievropejstvo i antisemitizam takođe snažno prisutni u inače obimnom i nekim segmentima značajnom djelu episkopa Velimirovića za srpsku crkvu i srpski narod.Takođe, i na činjenicu da je blisko sarađivao sa nespornim saradnikom fašista Dimitrijem Ljotićem, čije su jedinice u službi Vermahta, između svega ostalog, učestvovale i u masakru nad đacima i svim muškim osobama u Kragujevcu 1941. godine.
Skoro tri hiljade ljudi je tada strijeljano!Posmrtni govor Ljotiću održao je upravo episkop Velimirović 1945. godine, kada ga je nazvao, citiram: „Ideologom hrišćanskog nacionalizma i pravim reprezentom srpske politike“, završen citat.Kad smo se već dotakli ovih velikih antifašista, poslaniče Aleksiću, moram Vas podsjetiti i na to da ste Vi lično inicirali da se u Beranama podigne spomenik četničkom vojvodi Pavlu Đurišiću.Takođe, Vi biste rekli 'istaknutom antifašisti' kojeg je Hitler u maju 1944. godine, na predlog njemačke komande za Jugoistok, odlikovao Ordenom gvozdenog krsta!? Ispada da je Hitler – taj svetitelj, genije i heroj, kako ga je vidio idejni tvorac svetosavlja – praktikovao da značajna odlikovanja dodjeljuje antifašistima!A znamo da nije, jer je odlikovao isključivo svoje ratne saveznike.Istoriju svako može da tumači na svoj način, može i da nastoji da je upodobi svojim interesima, ali istorijske činjenice su – jedne i nesporne.Ja sam samo podsjetio na te činjenice, i to konkretnim povodom obilježavanja Trinaestojulskog ustanka.
Dakle, antifašizmom se ne mogu kititi saradnici fašista.To je sve što sam na tu temu saopštio, ništa novo i ništa epohalno nijesam otkrio, a ponajmanje – antisrpsko. Naravno, među Srbima,to znamo svi, bio je veliki broj boraca za slobodu,partizanskih komandanata, narodnih heroja, i MI ANTIFAŠISTI uvijek ćemo se diviti njihovoj veličanstvenoj borbi, ruku pod ruku sa crnogorskim i svim ostalim antifašistima“ – kazao je predsjednik Vlade.