Zdravlje

Martinović: MMR vakcina dokazano ne izaziva autizam i roditelji nemaju razloga za brigu

Proteklog vikenda u Domovima zdravlja počela je vakcinacija djece MMR i vakcinama protiv HPV virusa. S obzirom da je riječ o prvom vikendu zadovoljni smo odzivom ali to je još daleko od zacrtanih ciljeva i planova, kazao je gostujući u emisiji “Znam da znaš” Gradske RTV dr Adis Martinović epidemiolog u Institutu za javno zdravlje Crne Gore.

Martinović: MMR vakcina dokazano ne izaziva autizam i roditelji nemaju razloga za brigu Foto: Gradski portal
Gradski portalIzvor

Martinović očekuje bolji odziv tokom trajanja kampanje, a prema njegovim riječima, vakcinacija se vrši u okviru pedijatrijskih punktova u Domovima zdravlja u svim gradovima Crne Gore, dok je u Podgorici za ovu namjenu određen DZ na Pobrežju.

!Vakcinacijom MMR su obuhvaćena djeca predškolskog uzrasta rođena između 2017. godine do 2021. godine koja do sada nisu primila nijednu dozu vakcine, a u narednom periodu će se taj obuhvat proširiti i na stariju djecu”, kazao je Martinović.

Od početka godine do sada ukupno je vakcinisano 9.200 djece od toga je 5.500 dobilo prvu dozu, a ostali su dobili drugu dozu, istakao je sagovornik Gradske RTV. Taj broj

“Taj broj u poređenju sa prošlom godinom kada je ukupno vakcinisano 12.000 djece govori da smo blizu tome da ga preskočimo u narednih mjesec, dva. Ako nastavimo ovim tempom ispunićemo naše postavljene ciljeve da vakcinišemo najveći brij djece”, kazao je Martinović.

Ističe da nevakcinisana djeca predstavljaju epidemiološki rizik obolijevanja od morbila.

“U Crnoj Gori imamo više od 13.200 djece predškolskog usrasta koja nisu primila prvu dozu MMR vakcine, a ona su najosjetljivija i najpodložnija komplikacijama”, upozorio je Martinović.

Dodaje da među osnovcima ima 2.500 djece koja nisu primila ni prvu dozu iako je već pri polasku u školu trebalo da su primila i drugu dozu.

“Taj broj nevakcinisane djece rasprostranjen je na cijeloj teritoriji zemlje ali najveći je u Podgorici, jer u Glavnom gradu živi trećina stanovnika Crne Gore!, istakao je Martinović. .

Pojava obolijevanja od morbila tokom predstojeće turističke sezone u Crnoj Gori bila bi pogubna, upozorio je sagovornik Gradske RTV.

“Svjedoci smo koliko je pandemija Kovid uticala na turističku aezonu. Epidemija morbila bi loše uticala na turističku sezonu i na sve aspekte života u Crnoj Gori, bilo da je u pitanju ekonomija, prosvjeta ili zdravstvo”, kazao je Martinović.

Glavni simptomi malih boginja su povišena temperatura, malaksalost, suzenje očiju, kašalj, dok se u drugoj fazi javlja karakterističan osip, crvenkaste promjene na koži koje se obično javljaju iza ušiju i na licu nakon čega se spuštaju na ektremitete i tijelo.

“Najčešće komplikacije su upala pluća, od koje se najčešče i umire kod morbila,. Svaka peta osoba koja se zarazi završi u bolnici upravo zbog takvih komplikacija kao što su upale moždanih ovojnica, meningitisi i druge”, kazao je Martinović.

Iako ne postoje dokazi da MMR vakcina izaziva autizam to je i dalje je glavni razlog što roditelji ne vakcinišu djecu.

“To su najčešći razlozi odlaganja vakcine dok dijete ne prohoda i ne progovori. Većina roditelja vakcinu odlaže do uzrasta tri, četiri godine dok se ne uvjeri da je sa njihovim djetetom sve u redu. Međutim, MMR vakcina dokazano ne izaziva autizam i poručujemo da roditelji nemaju razloga da brinu “, kazao je Martinović.

Kada je riječ o vakcinaciji protiv HPV virusa ona se sprovodi među djevojčicama uzrasta od 9 do 14 godina. Martinović je ovom prilikom podsjetio da ona štiti od infekcija koje su povezane sa humanim papilona virusima.

“Benefiti ove vakcinacije su veliki ona štiti od nekoliko vrsta karcinoma i od veoma ozbiljnih bolesti. Ono zbog čega je mi posebno savjetujemo je sprječavanje karcinoma grlića materice. Crna Gora je na neslavnom prvom mjestu po obolijevanju od toga karcinoma u Evropi i svijetu “, zaključio je Martinović.

Portal Analitika