Kako autor u predgovoru navodi „ono što je u početku planirao kao jednokratno istraživanje za potrebe jednog naučnog skupa, preraslo je u detaljno istraživanje položaja i djelovanja vjerskih zajednica u Crnoj Gori od 1965. do 1991. godine“.
Radovi su najprije objavljeni u časopisima Matica, Acta histriae i Montenegrin journal for social science. Po dva rada se odnose na djelovanje Srpske pravoslavne crkve (SPC) i Katoličke crkve, jedan je posvećen Islamskoj vjerskoj zajednici (IVZ), a posljednji rad se bavi javnim angažmanom vjerskih poglavara u ovome periodu i njihovim odnosima sa predstavnicima ondašnje crnogorske vlasti.
U fokusu Papovićevih radova je uticaj vjerskih zajednica na politički život u socijalističkoj Crnoj Gori. Time su po mišljenju autora „pokazale da nijesu samo vjerske, već i institucije koje baštine i oblikuju nacionalne ideologije“.
Upravo je ovaj autorov stav i opredijelio naslov knjige. Zastupajući svoje nacionalizme poglavari najuticajnijih vjerskih zajednica su, držeći se svojih vjerskih učenja, isticali da je zajednički život u viševjerskoj i multinacionalnoj Crnoj Gori uzvišena vrijednost, zbog čega u socijalističkom periodu gotovo i nije bilo primjera šovinizma.
Nova knjiga Matice crnogorske obima 324 strane, objavljena je u okviru biblioteke Studije, kritike, eseji. Urednik izdanja je Marko Špadijer, a ispred izdavača knjigu potpisuje Ivan Ivanović.
Ovo je Papovićeva treća knjiga u izdanju Matice crnogorske nakon djela: „Protivnici vlasti u Crnoj Gori 1945–1948“ i „Intelektualci i vlast u Crnoj Gori 1945–1990“.