Dvanaest godina poslije pada Slobodana Miloševića u istoj sali na kratko su se našli neki od glavnih predstavnika njegovog režima, premijer tadašnje SRJ Momir Bulatović, nekadašnji direktor Politike Hadži Dragan Antić i visoki zvaničnik nekadašnjeg JUL-a, profesor Vladimir Štambuk.
Tako su prvog dana proljeća javnosti Srbije predstavljene dvije zbirke tekstova žene koja je mnogima i dalje u sjećanju po cvijetu u kosi. Izdavačka kuća “Treći milenijum” Hadži Dragana Antića objavila je knjige nekadašnje predsjednice Jugoslovenske ljevice Mire Marković sa španskim naslovom "Destierada e imperdida".
Svi su u superlativima govorili o tekstovima Mire Marković i svačiji govor bio je propraćen aplauzom publike. Dvije knjige naslovljene su "Prognana i neizgubljena", samo na španskom jeziku.
"Zašto na španskom? Pa ne znam, to je stvarno pitanje za Miru. A možda je i zato što sam ja živio na Kubi", kaže Hadži Dragan Antić, glavni urednik “Trećeg milenijuma”.
Momir Bulatović, nekadašnji premijer SRJ, pak smatra da je Markovićeva svoje djelo možda naslovila na španskom, jer taj jezik predstavlja „simbol pobune“.
"Naslućujem da je to urađeno iz uvjerenja da taj jezik predstavlja simbol pobune, otpore i borbe, od španskog građanskog rata i prve oružane borbe protiv fašizma u Evropi, preko niza revolucija u Latinskoj Americi. Zaista, kada se izgovori 'imperdida' to ne ostavlja mjesta sumnji koju bi rodio mogući srpski izraz 'neizgubljena'", kazao je on.
Bulatović je o knjigama rekao i da je "njihov stil svjež, rečenica kratka, a misao puna", a profesor Vladimir Štambuk da, između ostalog, govore o žalu Mire Marković za ljevicom koja je nesposobna da stvara nove ideje.
"Čujem se svakodnevno s njom. Naravno da ima veliku nostalgiju i želju da se vrati, ali kako da se vrati ovde? Ovde joj niko ne garantuje bezbjednost i ja joj savjetujem da se ne vraća zato što ne možete da vjerujete ovoj vlasti", rekao je Hadži Dragan Antić, nakon čega se čuo aplauz prisutnih.
Inače, na koricama knjiga nalazi se autoportret autorke.
Mirjana Marković, supruga bivšeg predsjednika Srbije i Jugoslavije Slobodana Miloševića, napustila je Srbiju 23. februara 2003. godine. Godinama živi u Rusiji gdje je i njihov sin Marko, kao i Borislav Milošević, brat Slobodana Miloševića koji je bio ambasador u Moskvi.
Srpsko pravosuđe protiv Mire Marković već godinama vodi i pokreće razne postupke i istrage, između ostalog zbog šverca cigareta tokom '90-ih i zloupotrebe službenog položaja prilikom dodjele državnih stanova, ali ni jedna nije dobila epilog.
Ona ima status izbjeglice u Rusiji na osnovu koga nesmetano boravi u toj zemlji. Ministarstvo pravde Srbije tražilo je njenu ekstradiciju, ali je zahtjev odbijen uz obrazloženje da izbjeglice ne podliježu ekstradiciji.
(B92)
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.