Američki naučnici sa Univerziteta Džons Hopkins otkrili su da ljudi koji izgube oko šest kilograma i smanje obim struka za 15 odsto, spavaju mnogo bolje.
Oni su ispitali 77 osoba sa visokim rizikom od dobijanja dijabetesa tipa 2 i onih koji ga već imaju. Svi ispitanici bili su gojazni i nasumice podijeljeni u dve grupe.
Jedna je počela sa dijetom i vježbanjem, dok je druga imala samo izmijenjenu ishranu.
Učesnici su od početka istraživanja počeli da bilježe detalje o spavanju, poput problema sa apneom, dnevnom nesvjesticom, nesanicom, nemirnim ili pretjeranim snom i upotrebom sedativa.
Njihov indeks tjelesne mase i količina abdominalne masti takođe je mjerena na početku i na kraju ispitivanja. Obje grupe izgubile su u prosjeku oko 7 kilograma.
Takođe, oni su izgubili približno istu količinu sala na stomaku, što je dokazala i magnetna rezonanca.
Stručnjaci su otkrili da se spavanje popravilo kod obje grupe i to za 20 odsto.
“Otkrili smo da poboljšanje kvaliteta sna prati gubljenje kilograma, a naročito masnoća oko struka”, rekla je Keri Stjuar, profesor medicine na Univerzitetu Džons Hopkins.
“Ovo je važilo za sve učesnike, bez obzira na njihov pol, starost i način na koji su izgubili kilograme”.
Ona je dodala da je dobar san važan za opšte fizičko i mentalno zdravlje, a naročito kardiovaskularni sistem.
U zavisnosti od uzroka, hronični problemi sa spavanjem povećavaju rizik od visokog krvnog pritiska, srčanog i moždanog udara, kao i nepravilnog ritma srčanih otkrucaja.
Foto: graur codrin / FreeDigitalPhotos.net