Literatura

Na sajmu u Sarajevu Zavod promovisao zbirku pjesama Dragane Erjavšek

Na 36. Sarajevskom sajmu knjiga, pred prisutnom sajamskom publikom, promovisana je nova zbirka pjesama Dragane Erjavšek “Sirup od ogorčevine”, čiji je izdavač Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.

Na sajmu u Sarajevu Zavod promovisao zbirku pjesama Dragane Erjavšek Foto: ZUNS
Portal AnalitikaIzvor

Riječ je o knjizi koja je na prošlogodišnjem konkursu Zavoda za vanudžbeničku literaturu osvojila prvu nagradu. Urednica izdanja je Lida Vukmanović-Tabaš, grafički dizajn potpisala je Ana Pejović, dok je predgovor napisao Nikola Nikolić.

O knjizi su pred čitalačkom publikom Sarajevskog sajma i gostima na štandu Zavoda govorili mr Radule Novović glavni urednik u Zavodu i autorka.

Dragana Erjavšek je diplomirala na Filozofskom fakultetu u Nikšiću. Objavila je dvije zbirke poezije – “Horizontala preko bola” i “Vertikala bola”, roman “Otvorena knjiga”, zbirku književnih prikaza “Nova crnogorska književnost”, zbirku priča “Ispod glasa”, kao i prevode monografije “Bar, grad feniks” Maksima Lutovca i knjige “Ženska mistika” Beti Fridan. Uredila je nekoliko desetina knjiga objavljenih u Crnoj Gori i Srbiji. Prevođena je na njemački i engleski jezik. U njenoj biografiji je i nekoliko prestižnih književnih nagrada.

Kao što je u predgovoru za “Sirup od jagorčevine” zapisao Nikola Nikolić: “Riječ je o zbirci koja prije podsjeća na neko hladnokrvno seciranje međuljudskih odnosa sa svim njihovim protivrječnostima… Gorčina, ili ogorčenost na koju upućuje naslov, čovjekovo je potpuno otvaranje prema realnosti s koje su takođe spale maske. Protagonisti u zbirci Dragane Erjavšek ne brane se od otrova, već ga pomalo puštaju u sebe, na kašičicu, poput sirupa. Pomalo otvrdnu, možda i otupe, ali zauzvrat i ojačaju.”

Ova zbirka pjesama, u stvari zbirka stihovane proze, njeguje živi, nebrušeni jezik savremenosti, prepun simbola koje čitaoci od starta mogu aktivno da tumače. Ako je još davno Platon ustvrdio, kaže Nikolić u predgovoru, da je poezija bliža istini negoli istorija, onda autorka Erjavšek ide korak dalje i od jednoga i od drugoga: podsjeća na stenogram intimnih istorijata, odakle će čitaoci nesumnjivo polučiti mnoge važne istine.

Podsjećamo da je Zavod za udžbenike i nastavna sredstva drugi put jedan od izlagača na ovom, po značaju i u regionu prepoznatom kulturnom dešavanju. Na štandu Zavoda pored novoobjavljenih knjiga, našla su se sva najznačajnija izdanja vanudžbeničke literature iz nekoliko prepoznatljivih biblioteka ove izdavačke kuće, kao što su: Savremenik, Zublja, Mostovi, Puls, Velikani, Genius i druge. Na prostoru od 10.000 m2 ima ukupno 200 izlagača iz BiH i Evrope koji će pred sajamskom publikom i gostima predstaviti knjige iz sopstvene produkcije i najznačajnije novoobjavljene knjige.

Portal Analitika