Zdravlje

Na tijelu čovjeka 10.000 vrsta klica

Izvor

Rezultati pokazuju da skoro svako nosi niske nivoe nekih štetnih tipova bakterija za koje se zna da uzrokuju infekcije. Ali kada je osoba zdrava te klice jednostavno koegzistiraju sa benignim ili korisnim mikrobima.

Međutim zašto klice nekome štete, a nekome ne? Šta se mijenja u organizmu osobe što je stavlja pod rizik od dobijanja nekih bolesti poput lošeg varenja ili psorijaze?

Nalazi ove studije su već preoblikovali mišljenje naučnika o tome kako ljudi ostaju zdravi ili ne.

"Ovo je potpuno nov način posmatranja ljudske biologije i bolesti," rekao je dr Filip Tar sa Vašington univerziteta. “Ove bakterije nijesu putnici," napominje on. One su metabolički aktivne. I zato sada kao zajednica moramo računati sa njima baš kao što računamo na ekosistem- šume ili vode."

I baš kao ekosistem životne sredine, naša "virusna šminka" zavisi od našeg dijela tijela: na primjer smatrajte pazuh kišnom šumom, dodaje dr Tar.

Naučnici već dugo znaju da ljudsko tijelo koegzistira sa milionima klica, ali nijesu znali koji mikrobi žive na zdravim ljudima i šta oni zapravo rade. Više od 200 naučnika je sarađivalo tokom pet godina kako bi mogli da odgovore na ta pitanja.

(B92)

Portal Analitika