Tako je odlučio žiri za dodjelu renomirane književne nagrade, kojim je predsjedavala Božena Jelušić, profesorica i teoretičarka književnosti, a činili su ga još Milica Vuković Đonović, profesorica jezika i književnosti, i pisac Dragan Radulović.
U obrazloženju svoje odluke, žiri je naveo da „vodeći razlog nije bila činjenica da Basaru mnogi smatraju jednim od najboljih srpskih pisaca druge polovine dvadesetog vijeka, već to što ovaj autor već decenijama svojom literaturom razgolićuje uniformnost duha, provocira i zbunjuje, suočava sa kontroverzama i razara stereotipe“.
- Žiri je glasao za Svetislava Basaru zbog toga što zabavno i duhovito, a krajnje ozbiljno i odgovorno, ulazi u svijet iza ogledala i simulakruma, iza zvečeće praznine modernog svijeta, a naročito istorije. Žiri je glasao zato što je Svetislav Basara neopozivo i direktno subverzivan pisac i zbog toga ljekovit – navodi se u saopštenju o odluci žirija.
Autor naslova „Napuklo ogledalo“, „Peking By Night“, „Fama o biciklistima“, „Looney Tunes“, „Vučiji brlog“, „Na ivici“, „Uspon i pad Parkinsonove bolesti“, „Fundamentalizam debiliteta“ i „Početak bune protiv dahija“, je jednom rekao da se u slučaju njegovih romana i priča samo mijenja forma, ali sadržaji ne.
- A to znači da je vječiti sadržaj i Basarine literature, rekli bismo i književnosti uopšte, da svijet dovodi u pitanje i da raskiva lance racionaliteta kojim se sve opravdava i dozvoljava – smatra žiri i zaključuje:
- U jezički tumačenom svijetu nismo baš u sve sigurni, što otvara čarobne prostore slobode i mnogoznačnosti, a prije svega prostore literature, jer svijet je uvijek - priča. Takav etos dekonstrukcije, iz kojeg se, kao iz pepela, izdiže humanistički smisao i pitanje, suštinski je sadržaj literature Svetislava Basare.
Nagrada „Stefan Mitrov Ljubiša“ ovogodišnjem laureatu biće dodijeljena na svečanoj proslavi Dana opštine Budva, 22. novembra.