Zdravlje

Alarmantno: Od kancera godišnje oboli više od 20 djece, nadležni poručuju da njihovo liječenje treba da bude nacionalni prioritet

Najmlađi oboljeli od raka ima samo sedam mjeseci

U Udruženju „Feniks“ za Pobjedu kažu da roditelji čija se djeca liječe van zemlje i dalje imaju velikih finansijskih problema, te da je neophodno formirati neku vrstu fonda kojim bi upravljala država. Ključno je i praćenje nakon liječenja. Iz Fondacije ,,Budi human“ pozivaju porodice koje imaju djecu oboljelu od karcinoma da im se jave jer, kako navode, u fondaciji je na raspolaganju skoro 175.000 eura koja su prikupljena u akciji Teleton 2017. godine

Najmlađi oboljeli od raka ima samo sedam mjeseci Foto: Dragan Mijatović/Pobjeda
PobjedaIzvor

UCrnoj Gori ne postoje precizni podaci koliko trenutno djece bije bitku sa opakom bolešću. Prema procjeni IARC - Međunarodne agencije SZO za istraživanje raka, prije tri godine registrovano je 23 oboljelih, od čega su njih 15 bili dječaci.

U NVO ,,Feniks“ za Pobjedu kažu da najmlađa osoba sa kancerom ima svega sedam mjeseci, te da je najčešći oblik maligniteta kod najmlađih leukemija - čak u 70 do 80 odsto slučajeva. Nakon toga, slijede maligni tumori mozga i limfomi.

Iz Instituta za javno zdravlje, povodom obilježavanja Međunarodnog dana djece oboljele od raka, poručuju da rano prepoznavanje simptoma i znakova omogućava pravovremenu dijagnozu i uključivanje terapije što će pozitivno uticati na duže preživljavanje i unapređenje kvaliteta života djece i adolescenata.

Simptomi

Ključno je, kažu iz Instituta, da roditelji obrate pažnju na čvoriće naročito bezbolne, bez groznice i drugih znakova infekcije, u predjelu glave i vrata, stomaka i karlice, udovima i testisima.

"Simptomi koji mogu da ukažu na malignitet su i neobjašnjivi gubitak težine, hronični umor, bljedilo, pojava modrica, krvarenje, kao i uporna i ponavljana groznica, uporni kašalj, kratkoća daha, noćno znojenje", navode iz Instituta.

Kako dodaju, sumnjive su i promjene na oku, gubitak vida, bijela zenica, nova razrokost, izbočena očna jabučica kao i glavobolja, posebno ako je neuobičajena, teška i uporna i bolovi u kostima i zglobovima, zatim vrtoglavica, gubitak ravnoteže i koordinacije, promjena ili pogoršanje hoda.

"Ukoliko roditelji uoče neki od znakova i simptoma, potrebno je da potraže stručnu medicinsku pomoć, kako bi ih uputio na adekvatna mjesta daljeg postupka zdravstvene zaštite", poručuju iz Instituta.

A jedan od glavnih problema roditelja oboljele djece, prema riječima izvršne direktorice NVO ,,Feniks“ Dijane Stojanović jeste nedostatak finansija za život posebno tokom liječenja van naše zemlje.

Ona kaže da su godinama od nadležnih tražili formiranje neke vrste fonda i predlagali više modela, ali da je odgovor svih ovih godina izostao.

"Potrebno je osnovati neki fond namijenjen za te troškove, kojim bi država upravljala, a ne neko udruženje. Roditelji, iako Fond zdravstva snosi troškove liječenja, imaju mnogo drugih izdataka. Nerijetko, moraju da iznajme stan ako se liječe van zemlje, tu je i posebna ishrana", istakla je Stojanović.

Praćenje liječene djece

U planu je kaže i praćenje liječene djece nakon recimo deset godina, jer dvoje od troje kasnije razvije neke posljedice.

To su, ističe Stojanović, najčešće oboljenje štitaste žlijezde, srca, kao i sekundarni kanceri.

"Ljekari u našoj zemlji kao i van Crne Gore su pokazali volju da sarađuju sa nama. Intenzivno praćenje je potrebno i nakon reemisije za obavljanje različitih vrsta skrininga", kazala je Stojanović.

Sa druge strane, nadležni obećavaju da će novim strateškim dokumentima poseban fokus biti na prevenciji malignih oboljenja kod djece.

"Kroz novu Strategiju za hronične nezarazne bolesti, koju priprema stručni tim koji je formiralo Ministarstvo zdravlja, poseban segment opredijeljen je upravo za prevenciju i liječenje malignih neoplazmi, s naglaskom na oboljele u dječjem uzrastu", kazao je ministar zdravlja Dragoslav Šćekić.

Kada je tretman djece oboljele od malignih bolesti u pitanju, Šćekić navodi da je na listi ljekova dostupna i terapija za mališane sa najtežim oboljenjima, i dodao da se u kontinuitetu radi i na obezbjeđivanju savremenih dijagnostičkih i terapijskih procedura, u cilju pravovremenog otkrivanja i liječenja ovih bolesti.

I predsjednica Skupštine Danijela Đurović poručila je da prevencija obolijevanja raka u djetinjstvu treba da bude nacionalni prioritet.

"Odgovornost društva podrazumijeva i uspostavljanje kvalitetnog sistema podrške brojnim porodicama i roditeljima koji imaju djecu oboljelu od malignih bolesti i koji su svoje živote podredili jednom osnovnom cilju - njihovom ozdravljenju", istakla je Đurović.

Prema njenim riječima, svako dijete oboljelo od raka zaslužuje najbolju moguću njegu jer je to osnovno ljudsko pravo.

"Umjesto igre i uživanja u djetinjstvu, djeca kod koje je dijagnostikovan rak nalaze se u zahtjevnoj situaciji koja ih na duži period izoluje od vršnjaka i prijatelja. Put borbe sa ovom bolešću obilježen je ogromnom patnjom i stresom i zato nijedno dijete ili porodica ne bi trebalo samostalno da prolaze kroz proces njegovog liječenja", navela je Đurović.

Odjeljenje hematoonkologije dobilo novi aparat za uzorkovanje koštane srži

NVO „Feniks“ juče je Odjeljenju za hematoonkologiju u Institutu za bolesti djece donirala aparat citocentrifuga vrijedan 18.000 eura.

Stojanović je objasnila da je taj aparat sa dijelom za automatsko razmazivanje i farbanje pločica sa uzorkom koštane srži i periferne krvi likvora.

"U novembru prošle godine dobili smo od NLB banke donaciju od 25.000 od čega smo na popustu za 18.000 eura kupili ovaj aparat i donirali Odjeljenju za hematoonkologiju koji je otvoreno prije šest godina", kazala je Stojanović.

Prema njenim riječima, u Podgorici se sada liječi veliki broj djece, a odjeljenje funkcioniše po sistemu poluintenzivne njege.

Djeci oboljeloj od karcinoma novac na raspolaganju

Iz Fondacije ,,Budi human“ pozivaju porodice koje imaju djecu oboljelu od karcinoma da im se jave jer, kako navode, u fondaciji je na raspolaganju skoro 175.000 eura koja su prikupljena u akciji Teleton 2017. godine.

Iz Fondacije „Budi human“ podsjećaju da su sa šest televizija, 15. februara 2017. godine, organizovali prvi Crnogorski teleton, akciju koja je imala za cilj da se prikupe novčana sredstva za djecu koja boluju od karcinoma.

"Do sada, ovim sredstvima pomognuto je 21 dijete i mi pozivamo sve porodice kojima je potrebna podrška u liječenju djece koja boluju od karcinoma da nam se obrate na broj 067/998-988, kao i putem e-mail-a budihuman.me@gmail.com, budući da akcija raspodjele sredstava i dalje traje", objasnili su iz Fondacije.

Portal Analitika