Odbor za periodičnu reviziju, koji se sastoji od visokih zvaničnika šest američkih agencija jednoglasno je odobrio oslobađanje Rabanija.
On je prije 19 godina uhapšen u raciji u Pakistanu zajedno sa bratom, zbog navodnih kontakata sa Al Kaidom. Nakon toga, bio je prebačen najprije u Kabul, a potom u Gvantanamo. Tada je identifikovan kao traženi muškarac Hasan Gul, a kako se navodi, Senat SAD je prije šest godina utvrdio da on nije čovjek sa potjernice.
Zlostavljanje kojem je bio izložen u Avganistanu dokumentovano je u izvještaju američkog Senata o mučenju, prema kojem je Rabani bio podvrgnut mučenju godinu i po dana. Navodi se i da su iz Gvantanama preporučili da se pokrene proces protiv njega, ali do toga nije došlo. U pritvoru bez optužbe ili suđenja proveo je 19 godina, od kojih posljednjih 17 u Gvantanamu.
Podsjećamo, ovaj zaliv se nalazi na obali Kube i američka je teritorija odranih 1900-ih godina. Pretvoren je u zatvorski logor nakon terorističkog napada 11. septembrajer je bio „ostrvo van zakona“, gdje su odvođeni optuženi za terorizam. Često je među optuženima bilo nedužnih ljudi.
Zatvaranje Gvantanama obećao je još predsjednik Obama, ali zatvor i dalje postoji.
„Kod kuće i širom svijeta, Gvantanamo je postao simbol nepravde, zloupotrebe i nepoštovanja vladavine prava“, navodi Američka unija građanskih sloboda .
Riprajv, organizacija za ljudska prava sa sjedištem u Velikoj Britaniji, pozdravlja Rabanijevo puštanje na slobodu i apeluje na SAD da preduzmu brze postupke za njegovo prebacivanje u Pakistan, kako bi se ponovo sastao sa svojom porodicom.
Pored Rabanija, oslobođeni su Asadula Haron Gul, Sajfulah Parača i Abdul Latif Naser.
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.