Rak je, nažalost, jedna od učestalijih bolesti savremenog doba. Uprkos sve većem broju oboljelih, ali i visokoj stopi smrtnosti, mnogi ljudi ne mijenjaju životni stil. Iako je nebrojeno puta istaknuto da je veoma važna hrana koju jedemo, mnogi još uvijek ne obraćaju pažnju na upozorenja. Hrana, dakle, igra važnu ulogu u prevenciji, ali i liječenju različitih vrsta raka. Dr. David Servan-Sčreiber, autor najprodavanije knjige o raku na svijetu ''Protiv raka – nov način života'', savjetuje što treba jesti i piti kako bi se rak spriječio, ali i izliječio.
Zeleni čaj : Biljka zelenog čaja sadržava brojne polifenole koji se nazivaju katehini. Jedan od njih je i EGCG, molekula koja sprečava kancerozne ćelije u stvaranju novih krvnih žila. Nakon dvije tri šoljice zelenog čaja krv je puna EGCG-a koji se onda smješta na površinu svake ćelije i blokira širenje bolesnih ćelija. Naučnici su u svojim istraživanjima primijetili da je zeleni čaj znatno smanjio napredovanje leuhemije, raka dojke, prostate, bubrega, kože i usta.
Soja : Soja sadrži snažne fitokemijske molekule koje suzbijaju mehanizme nužne za opstanak i širenje raka. Riječ je o izoflavonima koji kada dospiju u krv onemogućavaju razvoj i širenje zloćudnih tumora. Soja prvenstveno djeluje kod rakova koji su uzrokovani hormonalnim poremećajima poput raka dojke. Kako bi bila učinkovita, soja se mora redovito konzumirati, i to dugi niz godina, a njezino djelovanje najviše dolazi do izražaja kada se počne uzimati još u djetinjstvu.
Kurkuma : Kurkuma je biljka poznata i pod nazivom žuti korijen. Potiče iz Indije i jedna je od osnovnih sastojaka žutoga karija. Nijedna druga namirnica nema toliko jako protuupalno djelovanje kao kurkuma. Naučno je dokazano da kurkuma sprečava rast tumora debelog crijeva, jetre, želuca, dojke, jajnika i leuhemije te još niza drugih tumora. Navedene bolesti znatno rjeđe zahvaćaju stanovnike Indije, a smatra se da je to upravo zbog čestog konzumiranja kurkume.
Gljive : Japanske gljive shiitake, maitake, kawaratake i enokitake sadržavaju sastojak lentinan koji direktno stimuliše imunološki sustav. Istraživanja su pokazala da se broj i aktivnost imunoloških ćelija pod uticajem tih gljiva znatno povećavaju, čak i unutar samog tumora. To je razlog zašto pacijenti sa zloćudnim tumorima lakše prolaze liječenje i žive duže. Osim japanskih gljiva, vrlo je djelotvorna i zimska bukovača.
Bobičasto voće : Kupine, maline, jagode, borovnice i drugo bobičasto voće takođe je dragocjeno oružje u borbi protiv nastanka raka, ali i u njegovu liječenju. Bobičasto voće sadržava elagičnu kiselinu koja dokazano usporava rast tumora, ali i detoksicira ćelije, što je izuzetno važno za sprečavanje nastanka zloćudnih bolesti.
Začini i začinske trave : Mnogi začini i začinske trave poput metvice, majčine dušice, mažurana, origana, bosiljka i ruzmarina liječe rak tako što blokiraju ćelijske mehanizme koji omogućavaju razvoj raka. Dakle, nema trovanja i zdravih ćelija, što je inače slučaj kod lijekova koji služe za liječenje karcinoma. Začini i začinske trave pridonose i jačanju imuniteta, što je izuzetno važno kod bolesnika koji primaju kemoterapiju.
(T portal)