To je predviđeno projektom,,Unapređenje obrazovnih programa i usluga u cilju zadovoljavanja potreba marginalizovanih grupa“ koji je počeo u septembru prošle, a završava se u decembru ove godine. Projekat se sastoji iz tri dijela - da se razvijaju planovi i programi za stručne škole koji odgovaraju potrebama ove djece, da se stvori za njih stimulativno okruženje za učenje i da se unaprijedi baza podataka Ministarstva prosvjete radi prikupljanja informacija o romskim učenicima.
Obuku je prošlo sto nastavnika koji su pripremljeni da se bave tim smjernicama, ali i da budu treneri, odnosno stečeno znanje prenijeće svojim kolegama. Planirano je da se na taj način edukuje više od 250 prosvjetara.
- Ako, na primjer, đak pohađa program za frizera, njega neće opterećivati sadržajima koje prevazilaze njegove mogućnosti. U skladu sa njegovim mogućnostima učimo ga da bude pomoćnik frizera. Ili, recimo imamo kuvara, ne osposobljavamo ga za kompletan smjer, nego da bude, recimo, pica majstor – rekla je Tamara Milić iz Ministarstva prosvjete na konferenciji za novinare.
Očekuje da kroz informacioni sistem dobro isprate šta je koje dijete od tih modularizovanih programa usvojilo, te da li postoji rizik od odustajanja od školovanja...
– Za sve to su nam potrebni obučeni nastavnici. Treba da prepoznaju koja su djeca u riziku da napušte školu – navela je ona.
Aleksandra Radoman-Kovačević kazala je da u srednjim školama ne bilježe velika odustajanja od školovanja, ističući da mali broj mladih upisuje srednje stručno obrazovanje.
– Treba da dopremo do ciljnih grupa i da se više uključe u ovu vrstu obrazovanja. Bolja je situacija u odnosu na prije sedam godina, pred nama je dug put – poručila je ona.