Žene u Crnoj Gori između tradicionalnog vaspitanja i modernih izbora: Direktorica i osnivačica PPU „Artić Pinokio“ Radmila Andrić

Ne, mi ne moramo biti savršene

Veliki nam je neprijatelj osjećaj krivice da ne stižemo i ne postižemo ono što se od nas očekuje. Ne, mi ne moramo sve da uradimo po onom spisku koji nas danima proganja – rekla je Andrić, naglašavajući da je ona naučila da bira prioritete i da ne krivi sebe za neodrađen zadatak sa spiska „moranja“

Radmila Andrić Foto: Privatna arhiva
Radmila Andrić
PobjedaIzvor

Danas se od žene očekuje da je na svim frontovima uspješna, a to je najviše nametnuto iz naših očekivanja koja stalno dobijamo u modernom društvu i medijima. Upravo je to veliki pritisak, posebno jer nam svima nedostaje vrijeme – ocijenila je u razgovoru za Pobjedu Radmila Andrić, direktorica i osnivačica Privatne predškolske ustanove „Artić Pinokio“ u Podgorici.

Gospođa Andrić je prva sagovornica u okviru serijala u kome ćemo objaviti priče o ženama u Crnoj Gori između tradicionalnog vaspitanja i modernih izbora.

Organizacija i podrška

Ona smatra da bi žena, koja je majka, supruga, kćerka, drugarica, a ima posao koji može da ,,ukrade“ dodatno vrijeme od porodice, bila zadovoljna i lično ostvarena, treba joj veoma dobra moć organizacije.

"Žena danas, zadovoljna i nahranjena iznutra, prelazi prepreke i ruši barijere nemogućeg između malo vremena, uspješnog poslovnog života, njegovanja i rasta svoje porodice", rekla je Andrić.

Kaže da je njoj veoma značajna podrška i razumijevanje supruga.

"Veoma često kompromis može donijeti sklad, mir i razumijevanje za situacije u kojima se nađemo. Od moralnih načela i vrijednosti prema kojima smo podizani i mi sami, tkamo dalje ono što nas vodi kroz život i daje nam smjernice. Mjera u svemu - kažu svi koji se bave zdravljem. Upravo se takav stav može naći u balansiranju tradicionalnog i modernog - pronađi sebe i njeguj sebe, tako ćeš i one oko sebe", kaže Andrić.

Naša sagovornica smatra da svakog dana učimo i spoznajemo sebe i naše prioritete, koji nijesu uvijek najsrećniji izbor za nas same.

"Čini mi se da smo u današnjem vremenu bombardovani toksičnim sadržajima koji stavljaju u zapećak prave vrijednosti i omalovažavaju njihovu veličinu i značaj. Time sebi namećemo i krivnju da smo mogli bolje, da nijesmo dovoljno dobri roditelji, da nijesmo u skladu sa modom i trendovima, a taj trend je veoma poguban za zdrav odnos na svim poljima. Osjećaj krivice da ne stižemo i ne postižemo ono što se od nas očekuje nam je veliki neprijatelj. Ne, mi ne moramo biti savršene, ne moramo sve uraditi po onom spisku koji nas danima proganja, a ja sam naučila da biram prioritete i da ne krivim sebe za neodrađen zadatak sa spiska „moranja“", poručuje Radmila Andrić.

Snažni temelji ili klimavi stubovi

Naglašava da je porodica prvi učitelj, stub društva, izvor i temelj mjerila vrijednosti koji nas oblikuju, daju nam korijene i krila da se vinemo visoko ili pak, sve suprotno ovome. A kaže da se odgovor na pitanje što ćemo darovati našoj djeci - snažne temelje ili klimave stubove – nalazi u porodičnim odnosima.

"Ne znam da li postoje idealni porodični odnosi, ali znam da razumijevanje, razgovor, poštovanje supružnika, podrška, zagrljaj i zdrava svađa, donose napredak i rješenja za probleme. Sloboda izbora, jedan je od veoma značajnih stavki zdravog porodičnog života", poručuje naša sagovornica.

Naglašava da je zahvalna za svaki uspjeh, ali i za svaki neuspjeh i pad, jer ju je osnažio i dao joj nove vidike, poznanstva i spoznaje.

"Zahvalna sam na poslu koji živim a ne radim, dobila sam i vrijeme koje sam imala u odrastanju mojih sinova Andreja i Alekse. Na kraju, vrijeme nam uvijek nedostaje, jer se sjetite da ste još nešto lijepo mogli uraditi", poručila je Radmila Andrić.

Portal Analitika