I dok je uspoljašnjem svijetu potrebno nositi maske, u sajber prostoru moraju sve maske da padnu. Da iza njih niko ne može da se skriva i bude zaštićen od loših stvari koje je spreman da učini.
Donosimo vam osnovne preporuke za onlajn distancu. Za funkcionisanje bez maske na netu.
U svijetu iza ekrana mlada djevojka može se susresti sa različitim tipovima ljudi i odnosa. U nekom od tih odnosa stvari mogu otići dalje od očekivanog. U potpuno neželjenom pravcu.
Postoji način da se iz kruga iskorači. Postoje instrumenti borbe ako se u njega ipak upadne. Osnaživanje mlade djevojke da prepozna zamke i ljude koji je u nju uvlače - važno je. Ali ključno je ni ne ući u taj krug. Ne snimati se. NE ZABORAVITI prenosivost interneta koji brže od bilo kog virusa raznosi tvoje GOLE SLIKE. I ne uraditi to.
Novi milenijum i novi virus preslažu život u svim aspektima. Pa su i flertovi češći u sajber, nego u realnom prostoru. Razmjenjuju se riječi, ali i slike, možda i snimljeni - i to eksplicitni - sadržaji. Djevojke povjeruju nekom kom možda u stvarnosti neće biti čuvar njihove intime. I to je nova vrsta problema, posebnoza mlade djevojke.
Tekst je realizovan u okviru zajedničkog projekta NVO Dobar život i Regionalnog programa “Primjena zakona, mijenjanje stavova”– koji finansira Evropska unija, a sprovodi UN Women.
Projekat je realizovan uz finansijsku pomoć Evropske unije, kroz projekat "Zaustavljanje nasilja nad ženama na Zapadnom Balkanu i u Turskoj: “Primjena zakona, mijenjanje stavova", koje sprovode Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori i Agencija Ujedinjenih nacija za osnaživanje žena i rodnu ravnopravnost (UN WOMEN). Sadržaj projekta je isključiva odgovornost NVO Dobar Život i ne predstavlja nužno stavove Evropske unije, UN WOMEN ili UNDP.