Zdravlje

Ukinuto ograničenje rada marketa

Nove mjere: Ugostiteljski objekti radiće do ponoći, muzika uživo do 23 sata

Kafići i restorani raditi do ponoći, dok je muzika uživo u baštama i terasama dozvoljena do 23 sata - poručio je Borko Bajić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja na današnjoj konferenciji za medije predstavljajući nove epidemiološke mjere.

Nove mjere: Ugostiteljski objekti radiće do ponoći, muzika uživo do 23 sata Foto: Ministarstvo zdravlja Twitter
Portal AnalitikaIzvor

Privrednim društvima koja se bave trgovinom, ukida se ograničenje radnog vremena.

Od subote, 29. maja, nove mjere su:

*Dozvoljavaju se privatna okupljanja NA OTVORENOM uz prisustvo do 50 ljudi i uz poštovanje preporuka Instituta za javno zdravlje.

*Dozvoljavaju se javna okupljanja NA OTVORENOM do 50 lica uz obavezu nošenja maske i održavanja odstojanja od dva metra.

*Dozvoljava se prisustvo publike na sportskim događajima uz uslov da je popunjenost do 10 odsto kapaciteta mjesta za sjedenje i uz uslov da ima minumum jedno slobodno mjesto između gledalaca.

*Dozvoljavaju se grupni treninzi na otvorenom, takođe do 50 ljudi.

*Ukida se vremensko ograničenje rada privrednih društva i preduzetnika koji se bave trgovinom prehrambenih proizvoda (marketi, supermarketi, hipermarketi). Ovi objekti su do sada radili do 22 sata, a od subote mogu da organizuju radno vrijeme u skladu sa svojim odlukama o radnom vremenu.

*Produžava se radno vrijeme ugostiteljskih objekata za sat. Umjesto do 23 sata, restorani i kafići mogu da rade do ponoći.

*Umjesto od 19 sati do 22 sata, muzika uživo na terasama i u baštama ugostiteljskih objekata dozvoljava se od 20 do 23 sata.

*Dozvoljava se rad zabavnih parkova (lunapark, ringišpil i sl.) uz poštovanje epidemioloških mjera i preporuka IJZ.

*Liberalizovani su i uslovi ulaska stranaca u Crnu Goru. Osim uz negativan PCR test ili uz dokaz o potpunoj vakcinaciji najmanje 14 dana prije ulaska u našu zemlju, od subote, 29. maja ulazak u Crnu Goru se omogućava i uz negativan brzi antigenski test – BAT na SARS-CoV-2 koji nije stariji od 48 sati, pri čemu BAT test mora biti sa Zajedničke liste brzih antigenskih testova koje međusobno priznaju države članice Evropske Unije, koju objavljuje Evropska komisija ILI uz pozitivan IgG test koji dokazuje prisustvo antitijela koji je izdat od registrovane laboratorije i nije stariji od 30 dana. Podsjećamo da državljani susjednih zemalja: Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije, Kosova, kao i Sjeverne Makedonije, Rusije, Ukrajine i Bjelorusije u Crnu Goru i dalje ulaze slobodno.

Direktor Instituta za javno zdravlje, Igor Galić, kazao je da sve prve doze imaju jednak broj za revakcinaciju i za sve vakcinisane je spremna druga doza. Na pitanje da li se plaši da će faliti vakcina Galić je rekao da nemaju bojazni da će nedostajati vakcina za revakcinaciju.

''Trenutno nema informacija o tome koje će vakcine donirati Hrvatska, i kada će stići ostatak dogovorenih Sputnjik V vakcina'', kazao je Galić.

Kako je kazao od 129.071 građana koji su vakcinisani prvom dozom dobiće drugu dozu. Dodao je da će vakcina biti i da je važno širiti svijest o potrebi vakcinacije putem medija.

Dato preko 190 hiljada doza

Prema njegovim riječima, masovna vakcinacija građana Crne Gore započelaje 04. maja 2021. godine i bilježi zavidne rezultatetako da je do 26. maja aplicirano 191.178 doza vakcina, od kojih je prvom dozom imunizovano129.071 građana, a u cjelosti je vakcinisano njih62.107.

“Crna Gora je procentualno srazmjerno brojustanovnika vakcinisala veći dio svog stanovništvaod Albanije, Sjeverne Makedonije, Bosne iHercegovine, i Kosova što se tiče zemalja regiona, a Bugarske što se tiče zemalja EU.

Portal Analitika