Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • ODT utvrdilo da nema krivičnog djela u tome što su zaposleni u Gradskoj TV bili pod video i audio nadzorom

Moglo mu se pristupiti i putem interneta

ODT utvrdilo da nema krivičnog djela u tome što su zaposleni u Gradskoj TV bili pod video i audio nadzorom

Osnovno državno tužilaštvo zaključilo je da nema krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti u tome što su zaposleni Gradske TV bili pod video i audio nadzorom.

Kamere u Gradskoj televiziji Foto: UGC
Kamere u Gradskoj televiziji
PobjedaIzvor

Za razliku od njih, Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP) utvrdila je da su nadzorne kamere koje su pokrivale prostorije u toj medijskoj kući nezakonito obrađivale lične podatke, ugrožavale zaposlene i slobodu novinarske profesije, kao i slobodu izražavanja. Time je, prema nalazu inspektora, prekršen niz članova Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, ali i Zakona o radu. U njegovom izvještaju piše i da je takvo postupanje od strane NN lica predstavljalo uznemiravanje zaposlenih u smislu Zakona o radu, što je zabranjeno. 

Državna tužiteljka Aleksandra Adžić-Živković je u dopisu napisala da ukoliko smatraju da ima krivičnog djela, menadžment Gradske TV treba sam da pokrene krivičnu prijavu protiv određenog lica za određeno krivično djelo, uz valjane dokaze.

- Obavještavam vas da ocjenom spisa predmeta formiranih povodom vaše informacije dostavljene Vrhovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, dana 30. jula 2024, a u vezi s postojanjem audio zapisa na kamerama RTV Podgorica, nalazim da nema osnova za preuzimanje krivičnog gonjenja protiv bilo kojeg lica zbog bilo kojeg krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti. Ukoliko ste suprotnog mišljenja, imate pravo da ovom tužilaštvu podnesete krivičnu prijavu protiv određenog lica, za određeno krivično djelo uz valjane dokaze – piše u dopisu Adžić-Živković.

Zamjenik glavnog i odgovornog urednika Gradske TV Nemanja Lacman Pobjedi je kazao da nije jasno na koji je način predmetna tužiteljka došla do ovakvog zaključka, kada materijalni dokazi dostavljeni i njoj i Agenciji za zaštitu ličnih podataka nedvosmisleno ukazuju na kršenje prava zaposlenih u Gradskoj TV.

- Iz ovakvog odgovora tužilaštva jedino se može zaključiti da taj organ i predmetna tužiteljka žele da sa sebe skinu odgovornost ili, kako bi se narodski reklo, da se nekom ne zamjere, pa su taj zadatak prebacili na zaposlene u Gradskoj – smatra Lacman.

On ističe da u Gradskoj ne rade tužioci, već medijski radnici, koje očigledno ODT ne želi da zaštiti.

- Bojim se da ovim potezom tužilaštvo daje vjetar u leđa i drugim poslodavcima da urade istu stvar, odnosno da u radnim prostorijama postave kamere, koje osim video zapisa snimaju i sve tonski, znajući da neće odgovarati za to – poručio je Lacman.

Iako je audio snimanje zakonom zabranjeno, kao i postavljanje nadzornih kamera u prostorijama u kojima rade i borave zaposleni, ODT nije našlo elemente krivičnog djela.

U nalazu inspektora AZLP je eksplicitno navedeno da su prekršeni Zakon o zaštiti ličnih podataka i Zakon o radu.

U međuvremenu, kamere su stavljene van funkcije, ali nijesu skinute sa svojih pozicija, rečeno je Pobjedi iz Gradske TV. Rješenje o stavljanju van funkcije je donijela AZLP, a neće biti uklonjene sve dok se ne utvrdi ko je sve mogao da im pristupa i odakle.

Deset kamera koje prave video i audio zapis postavljeno je u desku, studiju, produkciji i drugim pozicijama, a četiri koje nijesu u funkciji su u kancelarijama računovodstva i finansija.

Inspektor je ustanovio i da su kamere fiksne sa mogućnošću zumiranja, kao i da se video zapisi čuvaju do 24 dana, a nakon tog perioda se po automatizmu brišu. Kamere prave audio zapis koji bilježi zvuk u realnom vremenu, navedeno je u nalazu inspektora AZLP, u koji je Pobjeda imala uvid.

Agencija je konstatovala da mreža u sistemu video nadzora ima pristup internetu, odnosno da može omogućiti pristup video snimcima preko interneta. To je zabranjeno Zakonom o zaštiti ličnih podataka jer se takvi snimci mogu prenijeti u trenutku njihovog nastanka ili nakon toga.

Ugovor o nabavci nadzorne opreme je sa firmom „Sysco“ potpisao tadašnji gradonačelnik Ivan Vuković nakon javnog poziva za nabavku opreme, a vrijednost nadzornog sistema je oko 23.000 eura.

Gradska TV osnovana je 2020, a počela je da radi u septembru 2021. godine. Rade Vojvodić je za v. d. izvršnog direktora imenovan u aprilu 2021. Prethodno je tu funkciju obavljao Predrag Vučinić, koji je podnio ostavku, kako je tada saopšteno, iz ličnih razloga.

Da kamere snimaju i ton utvrđeno je tokom disciplinskog postupka, kada je jedan od zaposlenih tražio izuzimanje video snimka spornog događaja. Nakon što ga je tehnička služba na fleš memoriji dostavila direktoru Otaševiću, utvrđeno je da osim video, postoji i audio zapis. On je slučaj prijavio i Višem državnom tužilaštvu, koje ga je proslijedilo Osnovnom, gdje je prekjuče formiran predmet.

ODT se oglasilo 27. septembra ovim dopisom u kome navode da nema elemenata krvičnog djela, te da menadžment Gradske TV sam skupi valjane dokaze i otkrije počinioce...

U zapisniku AZLP, u koji je Pobjeda imala uvid, konstatuje se da se video i audio snimanjem i nadziranjem zaposlenih na radnom mjestu i pristupom službenom prostoru, pod uslovima i na način koji nije dozvoljen, lični podaci nezakonito obrađuju, suprotno Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti (članovi 35 i 36).

- Na taj način se zaposleni lišava bilo kakve privatnosti i ugrožava se njegovo lično dostojanstvo - piše u nalazu.

Navedeno je i da takav način obrade podataka, prema Zakonu o radu, predstavlja uznemiravanje zaposlenih, što je zabranjeno. S obzirom na to da je Gradska TV lokalni javni emiter, proizilazi da se vršenjem video i audio nadzora ugrožava sloboda novinarske profesije i izražavanja.

Inspektor je konstatovao da pristup tom sistemu imaju zaposleni u tehnici, putem čitača kartica.

Problematično je i to što je, kako se navodi u dokumentu, utvrđeno da je u sistemu podešen DNS, iz čega proizilazi da je dodijeljena javna DNS adresa - Google DNS što pokazuje da mreža ima pristup internetu, odnosno da može da omogući pristup video snimcima preko interneta.

Inspektor je utvrdio i da je prekršen Zakon o zaštiti podataka o ličnosti jer nije donijeta odluka o uvođenju i razlozima uvođenja video nadzora, da Gradska TV nije pribavila mišljenje reprezentativnog sindikata, odnosno predstavnika zaposlenih, što je suprotno članu 36 tog zakona.

Gradska TV nije u pisanom obliku obavijestila zaposlene o uvođenju video nadzora, čime je došlo do povrede člana 36 Zakona. Nema ni istaknutog javnog obavještenja na vidnom mjestu, utvrdio je inspektor.

Utvrđeno je i da četiri postavljene kamere koje nijesu bile u funkciji u kancelarijama za finansije i administraciju stvaraju privid vršenja video nadzora, što kod zaposlenih izaziva osjećaj kontrole, čime se narušava pravo na privatnost na radnom mjestu.

- Pored toga nesporna je činjenica da video nadzor može u svakom trenutku biti uključen i stavljen u funkciju, što predstavlja realnu mogućnost snimanja i nadziranja lica - piše u dokumentu u koji je Pobjeda imala uvid.

Portal Analitika