#Oprezno_vjeruj

Mladi, a djevojke posebno, misle da je kul imati mnogo prijatelja. Da se oni onlajn računaju više nego ovi koji strpljivo čekaju oflajn, da se završi beskonačno izbacivanje storija i lajkovanje tuđih objava.I neki će biti zanimljivi. A neki će biti opasni, a prikriveni u svojim namjerama.

#Oprezno_vjeruj Foto: Djevojčice sa klikerima
Djevojčice sa klikerima
Djevojčice sa klikerimaAutorka
NVO Dobar životIzvor

Novi milenijum novi virus preslažu život u svim aspektimaPa je i druženje, izražavanje naklonosti, provođenje slobodnog vremena... sve je mahom prebačeno u sajber prostor. On je novo pribježište i utočište.

Ali i nova vrsta problema, posebno za mlade djevojke.

I dok je u spoljašnjem svijetu potrebno nositi maske, u sajber prostoru moraju sve maske da padnu. Da iza njih niko ne može da se skriva i bude zaštićen od loših stvari koje je spreman da učini.

Donosimo vam osnovne preporuke za onlajn distancu. Za funkcionisanje bez maske na netu.

Mladi, a djevojke posebno, misle da je kul imati mnogo prijatelja. Da se oni onlajn računaju više nego ovi koji strpljivo čekaju oflajn, da se završi beskonačno izbacivanje storija i lajkovanje tuđih objava. I neki će biti zanimljivi. A neki će biti opasni, a prikriveni u svojim namjerama.

NEREALNO je očekivati od mladih djevojaka da je kriterijum za online prijateljstvo najprije poznanstvo u realnom svijetu (ne i garancija bezbjednosti po sebi). Ali da ako voze u suprotnom smjeru, iz online u realno poznanstvo, realno potpadaju pod rizik raznih zloupotreba.

Broj onlajn prijatelja/pratilaca ne smije biti presudan da bi djevojka razumjela da je važna i voljena i prihvaćena. Ali svaka mora to da osvijesti sama za sebe.

Da osvijesti KO sve može biti na listi prijatelja. Da u moru followera racionalizuje santu zla.

Nasilje, ni na netu ni van njega, nikad nije krivica djevojke. Ali se ono ipak dešava. Stoga je važno znati kome devojka poklanja povjerenje - i u životu i na netu. Potreban je oprez. Oprezno vjerovanje.

Projekat je ralizovan uz finansijsku pomoć Evropske unije, kroz projekat "Zaustavljanje nasilja nad ženama na Zapadnom Balkanu i u Turskoj: “Primjena zakona, mijenjanje stavova", koje sprovode Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori i Agencija Ujedinjenih nacija za osnaživanje žena i rodnu ravnopravnost (UN WOMEN). Sadržaj projekta je isključiva odgovornost NVO Dobar Život i ne predstavlja nužno stavove Evropske unije, UN WOMEN ili UNDP.

Logotip-UNDP

Portal Analitika