Zdravlje

Osam mogućih izazivača kancera u vašem domu

Izvor

SUDOPERA

Svaki put kada čistite svoju sudoperu nekim hemijskim sdredstvom, izloženi ste kancerogenim česticama. Mnogi preparati za održavanje kućne higijene sadrže opasne materije, pa grupe za zaštitu potrošača intezivno rade na obavještavanju ljudi o njihovoj štetnosti. Ako vam je teško da izbjegnete ove proizvode, ne paničite. U većini slučajeva, vjerovatnoća da dobijete rak baš zahvaljujući dejstvu ovih supstanci je mala. Ipak, ako već znate da mogu da naškode vašem i zdravlju vaše porodice, zašto ih ne biste zamijenili bezbjednijim sredstvima.

RADON

Radon, radioaktivni gas koji nastaje prirodnim raspadnjem uranijuma je češći u vašem domu nego što mislite. Poslije pušenja, on je u SAD vodeći uzročnik raka pluća. Ovaj gas nastaje iz tla i stijena, a jedini način da provjerite da li ima radona u vašoj kući ili stanu jeste da nabavite detektor koji registruje njegovo prisustvo.

TEFLON

Štetnost posuđa od teflona bilo je tema brojnih rasprava. Ono šta stručnjaci najviše naglašavaju jeste PFOA (perfluorooktanska kiselina), koja se koristi u proizvodnji tiganja i posuđa od teflona. Iako su naučnici oprezni i ne ističu da je veza između ovih predmeta i raznih bolesti zakonomjerna, pojedini od njih ipak savjetuju da se ovo posuđe izbjegava. Pored pomenute kiseline šerpe, tiganji i ostalo teflonsko posuđe sadrži još 15 štetnih hemikalija. Postavlja se se pitanje koji procenat opasnih sastojaka završi u ljudskom organizmu. Posuđe od gvožđa, bakra, keramike ili porculana nameće se kao najbolja zamjena.

ŠMINKA

Šminka koju koristite može biti veoma opasna po vaše zdravlje. Filip Landrigan, dekan Opšte medicine na Medicinskom fakultetu Sinaj, savjetuje da se izbjegavaju kozmetička sredstva kaoj sadrže kancerogene hemikalije: formaldehid, hidrogen, paraben, živu i olovo. Ove materije su veoma opasne jer oponašaju dejstvo naših prirodnih hormona. Kao izuzetno štetni, izdvajaju se sastojci koji pomažu laku za nokte da se brzo osuši, čestice u laku za kosu i supstance koje pojačavaju dejstvo parfema. Ruž za usne nije nimalo bezopasan jer sadrži olovo koji između ostalog, izaziva rak. Posebno se ističe da proizvođači ne postavlajju oznake sa tačnim količinama štetnih materija. U preparatima za njegu kose, najčešće piše da ima malo formaldehida. Stilisti su međutim, zabrinuti zbog stalne njegove upotrebe. Koristite prirodne i organske preparete, jer kompanije koje ih proizvode iznose tačne podatke o njihovom sastavu i ne koriste vještačke supstance.

PLASTIKA

Bisfenol A (BPA ) koji se nalazi u u plastičnim bocama, posudama za hranu, limenkama i velikom broju predmeta od plastike je sintetički estrogen koji izaziva kancerogena oboljenja, reproduktivne i srčane bolesti. U SAD je 2010. vođena kampanja protiv dalje proizvodnje predmeta sa BPA, ali je ona sprovedena u djelo samo u nekoliko država. Drugi sastojak plastičnih predmeta koji se izdavaja kao podjedanko štetan jeste dietilheksil adipat (DEHA) koji se često dodaje plastici kako bi se poboljšala njena fleksibilnost, a koji takođe ispoljava kancerogena dejstva. Najvažnije je da posuđe od plastike ne bude izloženo toploti jer se tada djelovanje štetnih supstanci povećava.

OSVJEŽIVAČI

Stručnjaci naglašavaju da je zbog upotrebe osvježivača vazduha, sredstava za čišćenje koja sadrže hlor i amonijak, koncentracija štetnih hemikalija u unutrašnjosti našeg doma, 100 puta veća nego u spoljašnjem prostoru. Osvježivači vazduha izazivaju kancerogene bolesti jetre, pluća i bubrega. Na tržištu postoje mnoga bezbjednija sredsta za dezinfeksiju, a neka od njih možete i vi sami da pripremite, tako što ćete bikarbonu, limunov sok i sirće pomiješati u vodi.

BOJE, LAKOVI

Boje, lakovi, vosak sadrže isparljiva organska jedinjenja koja dovode do pojave raka u ljudskom organizmu. Najopasnije od njih je metilen- hlorid, koji se u našem tijelu pretvara u ugljen monoksid i izaziva trovanje ovim gasom. Boje koje sadrže natpise o niskom nivou ovih jedinjenja su daleko bezbjednije, ali i se kao dobar način da umanjite štetnost boja savjetuje provjetravanje prostorije u kojoj su se koristili boje i lakovi. Najbolje je da radove krečenja i bojenja obavljate u proljeće ili ljeto.

PESTICIDI

Nekoliko zajedničkih supstanci koje se nalaze u raznim pesticidima povezane su sa rakom i Parkinsonovom bolešću. Studija iz 2009. godine pokazala je veću učestalost raka mozga kod djece čiji su roditelji prethodno bili izloženi pesticidima, herbicidima i fungicidima. Osobe koje često koriste sredstva za uništavanje korova imaju dva puta veće šanse da obole od Parkinsonove bolseti u odnosu na ljude koje koriste bezbjednija sredstva ili izbjegavaju njihovu upotrebu. Upotrebljavajte organske preparate ili sprejeve.

(tekst i foto: blic.rs)

Portal Analitika