Politika

Odluka ista kao i prošle sedmice

Nakon burne diskusije: Opet usvojene izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi

Poslanici u Skupštini Crne Gore danas su su ponovo usvojili izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi.

Nakon burne diskusije: Opet usvojene izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Dokument je podržalo 47 poslanika, dok je njih 10 bilo protiv. Za su glasali poslanici nove parlamentarne većine i opozicionih Socijaldemokrata, dok su oni iz Demokratskog fronta ranije napustili plenarnu salu.

Podsjetimo, prvobitno usvojeni Zakon, koji predviđa odlaganje lokalnih izbora u 13 opština, u petak je Skupštini na ponovno odlučivanje vratio predsjednik države Milo Đukanović, koji nije želio potpisati ukaz o njegovom proglašenju.

Današnja sjednica protekla je u burnoj diskusiji, ali i uz gotovo dvočasovnu pauzu. 

Veliko negodovanje na početku

Na samom početku, Slaven Radunović (DF) poručio je kako je ovo 'neformalni skup poslanika', te da Skupština nikad ranije nije sazivana u roku kraćem od sedam dana.

"Nijeste sazvali ni kolegijum, niti je bilo dogovora. Ovo je nevažeća sjednica", istakao je on, tražeći da predsjednica Skupštine Danijela Đurović prekine sjednicu.

Rekao je i da je DF već počeo sa predajom lista.

Boris Bogdanović (Demokrate) poručio je kako je Skupština sazvana na "nezabilježen način".

"Vi ste danas suspendovali poslovnik i ovo danas je rušenje demokratije. Sazovite hitan sastanak kolegijuma da pokušamo da danas nađemo rješenje", rekao je.

"Đukanović vas šamara"

Javio se i Vladimir Martinović iz te partije, ističući kako je Đukanović, vraćajući akt, udario šamar Skupštini, "želeći da ostane čistunac".

"Zašto dozvoljavate da vas Đukanović u pravnom i u političkom i u svakom drugom smislu šamara", upitao je on Đurović, dodajući da je ona "neustavna i samoproglašena predsjednica Skupštine".

Đurović: Sve smo već najavili na kolegijumu

Danijela Đurović potom je poručila da je u četvrtak na sjednici kolegijuma već "jasno rečeno da se očekuje da će Zakon biti vraćen i da će u tom slučaju sjednica Skupštine biti u ponedjeljak u 11 časova".

"Neke kolege ne žele toga da se sjete, jesu li čuli ili ne", poručila je.

"Je li moguće da pristajete na ovo?"

Opet se potom oglasio Slaven Radunović, ističući da je obrazloženje Đurović nečuveno.

"Ovakvo obrazloženje, kojim potvrđujete da ste prekršili poslovnik, nikad nijesam čuo. Vi ste morali da sazovete kolegijum sa jednom tačkom dnevnog reda, a to je ova tačka", rekao je Radunović.

Pitao je Đurović zašto dozvoljava da ih Demokratska partija socijalista drži u šaci.

"Prije nekoliko dana su vas natjerali da se sprdate sa Crnom Gorom glasajući za Sava Kenteru, a sad se dešava ovo", ocijenio je on, pitajući poslanike SNP-a "je li moguće da pristajete na ovo".

Bulatović: Srušićemo vas protestima

Predrag Bulatović poručio je kako su razgovarali sa međunarodnim faktorima.

"Mi smo obavili razgovore sa Evropskom komisijom, imamo pripremljene ustavne žalbe. Radite to što ste naumili, ali naći ćemo se kad-tad da srušimo ovu Vladu i većinu protestima i demonstracijama na ustavan i demokratski način", istakao je on.

Bez dogovora na kolegijumu

Nakon toga, Đurović je dala petnaestominutnu pauzu kako bi bio održan kolegijum. Pauza je, ipak, potrajala gotovo dva sata.

Pošto je sjednica nastavljena, Đurović je obavijestila da na kolegijumu nijesu postigli dogovor.

Radunović: Žalićemo se Venecijanskoj komisiji, podnijećemo ustavne žalbe

Slaven Radunović je, po nastavku plenuma, pozvao sve parlamentarne i vanparlamentarne snage koje se ne slažu sa, kako je rekao, pravnim nasiljem na "jedinstven odgovor".

"Parlamentarna većina odlučila je da se okrene pravnom nasilju. Obavještavam građane da ćemo podnijeti ustavnu žalbu na ovaj zakon i na sve akte koji budu proistekli iz njega. Obavijestićemo i Venecijansku komisiju i druge adrese", rekao je Radunović.

Bogdanović: Ovo je silovanje pravde

Javio se potom i Boris Bogdanović, koji je kazao kako je u pitanju silovanje pravde.

"Ovo je suspenzija poslovnika i suspenzija kolegijuma. Ovo je silovanje prava i pravde", poručio je on.

U ovom momentu, kazao je, faktički ne postoji kolegijum predsjednika Skupštine Crne Gore.

Koprivica: Sve inicirali oni koji drhte od Sky aplikacije i volje građana

Momo Koprivica (Demokrate) imao je sličan stav, navodeći kako se parlamentarna većina ne pridržava pravnih normi.

Ovim aktom se, dodao je, suspenduje pravo da se bira i da se bude biran, a njega su inicirali oni koji drhte od Sky aplikacije, kriptovanih prepiski i volje građana.

"Imate matematičku većinu, ali to ne znači da ste u pravu ili da građani misle da ste u pravu", ocijenio je on.

Milačić: Odlučivaćemo na ulici

Javio se i Marko Milačić (Prava Crna Gora), koji je rekao kako se danas ne gazi poslovnik, već narod.

"Narod će se pitati na ulici, demokratski, zrelo i odlučno. Građani moraju da znaju - poslanici DPS su danas došli na plenum da bi sa kvazi-većinom neustavno i pučistički odgodili izbore. A nekoliko sati ranije nijesu došli da daju kvorum kontrolnom saslušanju o najmonstruoznijim zločinima. Došli ste danas ovdje da pobjegnete od građana, a nijeste da pričamo o najmonstruoznijim stvarima. Odgovornost poslanika URE i SNP je najveća", poručio je Milačić.

Vladajuću većinu nazvao je "koalicijom protiv Ustava i zakona".

Živković: Nema nikakvog kršenja, nije tačno da smo uskratili kvorum

Danijel Živković (DPS) kazao je kako nema nikakog kršenja, ni Ustava, niti poslovnika. Dodao je kako, uprkos suprotnim stavovima, podržavaju najavljeni institucionalni način borbe DF-a.

Nije tačno da su poslanici DPS-a danas uskratili kvorum za održavanje kontrolnog saslušanja, već su saznali za inicijativu glavnog specijalnog tužioca da termin bude odložen,

Većina konstatovala da poslovnik nije povrijeđen

I Danijela Đurović istakla je kako je uvjerena da je ispoštovala poslovnik, te je, kako je dodala, mirne savjesti.

Nakon toga, uslijedilo je glasanje o tome da li je povrijeđen poslovnik. Većina poslanika, njih 47, izjasnila se kako nije bilo povrede poslovnika.

Bečić: Idete đonom na opoziciju

Aleksa Bečić (Demokrate) ocijenio je da nije dobro da se "pravno i politički ide đonom na opoziciju u prvim danima nove većine".

"Jasno je da je prekršen poslovnik", konstatovao je on, poručujući kako će ovim samo dodatno biti unižene institucije i polarizovana Crna Gora.

Potom je govorio o "nekim drugima", očito misleći na DF.

"Kada smo govorili kuda ide memorandum o saradnji iz decembra, neki su govorili da je to čaj od nane. Dok smo tvrdili da je bolja i onakva Vlada, drugi su tvrdili - samo da srušimo Krivokapićevu Vladu i sve će biti bajno. Dok smo se mi borili i vaninstitucionalno i organizovali više od 20 protesta, drugi su nam govorili sa su SNP časni ljudi koje oni dobro poznaju i da oni neće napraviti većinu sa DPS-om. Pokazalo se čije su analize bile u pravu", rekao je Bečić.

Konatar: Okrenimo se dijalogu

Miloš Konatar (URA) takođe je pohvalio stav DF-a o tome da će pred institucijama testirati da li su izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi ustavne ili ne.

"Bez obzira na ovo najavljeno okupljanje desnice, ali i odsustvo DF-a, želim da pozovem sve na politički dijalog i da normativno, u sklopu sveobuhvatnog izbornog zakonodavstva, riješimo pitanje održavanja lokalnih izbora u jednom danu. Ovo rješenje je u interesu građana i države", naglasio je Konatar.

Bogdanović: Raj ste pretvorili u kupleraj

Njemu je odgovorio Boris Bogdanović, poručivši da se Konatar nalazi "dolje desno".

"Ovakvi ljudi, sa svim što su uradili i rekli u zadnja tri mjeseca, može se reći da su raj pretvorili u kupleraj. Kada su u pitanju pojedini subjekti, može se reći da su nazivi tih stranaka internacionalna oznaka za prevaru", rekao je on, dodajući kako su Demokrate pod optužbama jer "nijesu uzele 21 milion".

Konatar: Razočaravajuća nekultura, okuplja se desnica

Odgovorio je na to Konatar.

"Građani Crne Gore prisustvuju razočaravajućem nivou političke nekulture, kada je u pitanju odnos prema poslanicima, predsjednici Skupštine, a prije svega - prema njima. Ovakav nivo nekulture i na odborima i na plenumu, ova Skupština nije gledala ni u najtežim i najizazovnijim vremenima", ocijenio je.

Po vokabularu se vidi, dodao je, okupljanje radikalne, nacionalističke i desničarske priče.

Bogdanović: U vaš pokret počeli da uskaču kriminalci

Ne možeš varati sve ljude sve vrijeme, poručio je Bogdanović Konataru.

"Rekli ste prvo doviđenja tajkuni, doviđenja kriminalci, a onda su u vaš pokret počeli da uskaču kriminalci. Cijela Crna Gora zna da vam je nuđen 21 milion eura. Zanima me ko je toliko bahat i bogat da novcem mijenja izbornu volju građana", kazao je Bogdanović.

Konatar: Parlament ne pamti ovoliku nepristojnost

Konatar je na to poručio da svako najbolje govori o sebi. Rekao je i da je on, za razliku od Bogdanovića, spreman da izrazi žaljenje i prizna kada pogriješi.

"Ova Skupština ne pamti toliku nepristojnost i nekulturu kakvu vi manifestujete posljednjih mjeseci. Ali nastavite, jer time najbolje govorite o sebi", naglasio je.

Povodom navodnih optužbi za uzimanje 21 miliona, Konatar je pitao zašto niko nije podnio krivičnu prijavu tim povodom, konstatujući da je riječ o kukavicama.

Nimanbegu: Skratite raspravu i dajte akt na glasanje

Debatu Konatara i Bogdanovića 'prekinuo' je Genci Nimanbegu (Forca), naglasivši kako zakonski akt mora biti izglasan zbog građana, a da poslanici poslije treba da snose teret ako ga bude.

"Skratite raspravu i stavite Prijedlog zakona na glasanje", poručio je on.

Nije, međutim, odmah bilo glasanja. Javio se Vladimir Martinović, žaleći kako predsjednica Skupštine nema iste aršine prema svima. 

"Kada je gospodin Konatar uzeo da dijeli lekcije o čojstvu i junaštvu, da li je on poslanik i onda kada se izgase mikrofoni", kazao je.

Portal Analitika