Sa druge strane, iz Doma zdravlja Podgorica za Dnevne kažu da oni inače nijesu direktni nabavljači ljekova i medicinskih sredstava.
Pacijenti sa kojima su Dnevne novine razgovarale kazali su da im se, iako su u lošem zdravstvenom stanju, nije mogao prepisati “longacef”.
- Obrazloženje je bilo da ga nema na stanju ni u jednom objektu Doma zdravlja Podgorica, a ne može se ni kupiti, jer ga nema u privatnim apotekama. Kao terapiju su nam davali druge antibiotike koje imaju na stanju - ispričala je za Dnevne grupa pacijenata koja se žalila na problem s ovim antibiotikom.
I dok pacijenti nijesu mogli dobiti lijek, iz Montefarma tvrde daod nestašice ovog antibiotika nema ni govora.
- Montefarm redovno isporučuje ampulirani antibiotik Lenadacin lg (Longacef) i kategorički tvrdi da nema nestašice. U prilog ovoj konstataciji, dajemo na uvid podatke da je 1. do 21. oktobra iz skladišta Montefarma javnim zdravstvenim ustanovama Crne Gore isporučeno 44.180 ampula Lendacina lg(Longacef), a od početka godine 741.680 ampula - kazali su Dnevnim iz Montefarma.
Tvrde i da ovu vrstu ampuliranog antibiotika isporučuju isključivo bolnicama i domovima zdravlja, a ne apotekama, te da nijesu upoznati sa tim kakva je praksa u privatnom sektoru.
- Što se tiče ostalih medikamenata koji se koriste za liječenje COVID pozitivnih pacijenata, takođe se redovno dopunjavaju zalihe javnih zdravstvenih ustanova, u skladu sa njihovim potrebama, kao i zalihe naših apoteka - kazali su iz Montefarma.
Iz podgoričkog Doma zdravlja, pak, kažu da na svim poljima djelovanja obavljaju nesmetan rad.
- Izolovane slučajeve kada, zbog nedostatka ljekova, neki lijek se ne nađe u našoj apoteci, intervencijom između institucija zdravstvenog sistema odmah dopunjavamo i rješavamo navedeni problem - saopšteno je iz Službe za odnose sa javnošću Doma zdravlja Podgorica.